alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’de o bölge halkı isyan etti: “Ceza yazacağız diyorlar!”

Videoyu Aç Eskişehir’de o bölge halkı isyan etti: “Ceza yazacağız diyorlar!”
A
a

Eskişehir’de Kızılinler Mahallesi’nde tarım arazilerinin tel örgülerle çevrilmek istenmesine bölge halkı isyan etti. Vatandaşlarla bir araya gelen CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Çiftçilere buradan çıkın demek, vatana ihanet demektir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir haberi:
Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Kızılinler Mahallesi’nde çiftçilerin yaklaşık 100 yıldır ektiği tarım arazileri ile hayvanlarını otlattığı mera alanları hazine arazileri olduğu gerekçesiyle tel örgülerle çevrilmek isteniyor. Çiftçilerin her yıl yonca, arpa, buğday, patates, soğan gibi tarım ürünleri ektiği topraklara Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaç dikilmek ve orman bölgesi yapılmak istenirken, çiftçiler tarım alanlarının ellerinden alınmasına tepkili. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, seslerini duyurmaya çalışan Kızılinler halkını ziyaret ederek, yetkililere çiftçilerin ektiği tarım arazilerine dokunulmaması çağrısında bulundu.

BİZLERE TESİS EDİLSİN
Hazine arazisi denilerek tel örgülerle çevrilmek istenen tarım alanlarını eken çiftçilerden Hasan Serhan, “Buralar 100 yıldır dedelerimizin ektiği yerler. Ecri misil ödeyerek çiftçilik yapmaya devam ediyoruz. Milli Emlak Müdürlüğü buraların Orman Bölge Müdürlüğü’ne tesis edildiği yönünde bizlere yazı gönderdi. Ama buralarda orman alanı olacak hiçbir durum yok. Ekilmiş verimli tarım araziler buralar. Bu arazilerin biz çiftçilere tesis edilmesini istiyoruz. Patates, soğan, arpa, buğday buraya her şey ekiyoruz. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ‘Bir karış ekilmemiş yer kalmasın diyor’ ama bu söylemi ile yapılanlar asla bağdaşmamaktadır” dedi.

CEZA YAZACAĞIZ DİYORLAR
Kızılinler Mahalle Muhtarı Mustafa Gençtürk ise, tarım alanlarını eken çiftçilere ceza yazılacağı gerekçesiyle uyarı yapıldığını söyledi. Muhtar Gençtürk, “Mahallemizdeki en verimli alanlarımızdan olan 65 dönüm arazimiz Orman Bölge Müdürlüğü tarafından tel örgü içine alınmak isteniyor. Buraları eken çiftçilere gelip ceza yazacağız diyorlar. Kızılinliler olarak yaklaşık yüz yıldır bu arazileri ekip kaldırıyoruz. Bundan sonra da ekmeye devam etmek istiyoruz” dedi.

VERİMLİ TARIM ARAZİLERİNE YAPILMASIN
CHP’li Utku Çakırözer, seslerini duyurmaya çalışan çiftçileri ziyaret ederek, çiftçilere destek verdi. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman alanı yapılmak istenen arazinin bölgedeki en verimli tarım arazilerinden olduğuna dikkat çeken Çakırözer şöyle konuştu:  “Kızılinlerli hemşehrilerimizin on yıllardır ektiği tarım arazisine Orman Genel Müdürlüğü ‘burası ormanın yeri, artık burada tarım yapamazsınız’ diyerek çiftçilerimizin o topraklarda tarım yapmasını engelliyor. Kızılinlerliler yıllardır burada tarım yapıyorlar. Ama Orman Bölge Müdürlüğü ‘biz buraya ağaç dikeceğiz’ diyerek verimli tarım arazilerini tel örgülerle çeviriyor. Çiftçilerimiz verimli tarım arazilerine orman yapılmasının yanlış olduğunu düşünüyor. Tabii ki ormana karşı değiliz. Orman yapılmalı, ama verimli tarım arazilerimiz üzerine değil. Tarım ve hayvancılık yapılan arazilerin, orman yapacağız denilerek hemşehrilerimizin elinden almak doğru değildir. Çiftçilere buradan çıkın demek, vatana ihanet demektir. Tabii ki orman kıymetli ama bu topraklarda üretilecek olan gıda maddeleri de bir o kadar önemlidir.” Çakırözer, Eskişehir Valiliği’ne çağrıda bulunarak çiftçilerin yaşadığı mağduriyetin sona erdirilmesini istedi.
Ariman web reklam 2
1000
icon
Şapbadanak 14 Mart 2021 10:35

Ormanı yok edip tarım torağı yaparsanız biz de orayı tekrar orman yaparız ne açıkgöz olmuşsunuz

0 1 Cevap Yaz
eses 13 Mart 2021 15:14

o topraklarda çok güzel sebze meyve yetişiyor köylğlerin dedelerinden kalan toprakları verin amaç üzüm yemekmi bağcıyı dövmekmi

4 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat