alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de o bölge araç trafiğine kapanıyor! Flaş duyuru!

Videoyu Aç Eskişehir'de o bölge araç trafiğine kapanıyor! Flaş duyuru!
A
a

Eskişehir'de Tarihi Odunpazarı Bölgesi, UKOME tarafından alınan karar ile trafiğe kapatılıyore

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir'de sürücülere flaş duyuru!

Eskişehir son dakika haberi: Eskişehir’i ziyarete gelen turistler başta olmak üzere birçok vatandaşın vakit geçirmekten keyif aldığı Tarihi Odunpazarı Bölgesi 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında daha önceden UKOME tarafından alınan karar ile trafiğe kapatılıyor.
Eskişehir’in birbirinden önemli müzelerinin bulunduğu ve özellikle şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin vakit geçirdiği Tarihi Odunpazarı Bölgesi yayalaştırılıyor. Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve Ortaç Sokağın Atatürk Bulvarı ile Şeyh Edebali Sokak arasında kalan kısmının yayalaştırma kararı, Avrupa Hareketlilik Haftası Kapsamında “Arabasız Gün” olarak kutlanan 22 Eylül tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.
Bölgenin belirli saat aralığında trafiğe kapatılacağını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içerisinde kalan Kemal Zeytinoğlu Caddemiz bölgenin turizm açısından çekim merkezi haline gelmesi nedeniyle trafik düzenlemesi yapılması zorunlu hale gelen yerlerden biri olmuştur. Bu sebeple UKOME tarafından geçtiğimiz yıllarda alınan yayalaştırma kararını 22 Eylül 2020 tarihi itibariyle uygulamaya koyuyoruz. Kemal Zeytinoğlu Caddesi ile birlikte daha önce trafiğe kapatılmış olan 20’ ye yakın sokakta da saat uyumsuzluğunun ortadan kaldırılması amacıyla yeni düzenlemeler yapılmıştır. 1 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında 09.00-23.00, 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında ise 09.00-21.00 saatleri arasında bu bölgeler trafiğe kapalı olacak. Ayrıca 18 ve 32 numaralı minibüslerin de güzergahlarında da bu karar ile birlikte değişikliğe gidilecektir” diyerek vatandaşların kapatılan sokaklar ve minibüs güzergahları ile ilgili detaylı bilgiye www.eskisehir.bel.tr web sitesi üzerinden ulaşabileceklerini belirttiler. 
Bu zamana kadar alınan yayalaştırma kararları ile Eskişehirlilere ve şehri ziyarete gelen konuklara temiz çevre, temiz hava, sürdürülebilir bir kent bırakılmasının amaçlandığını belirten yetkililer, sürdürülebilir ulaşım modeli olan yaya erişiminin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacak bu uygulama ile Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nin taşıt trafiğinden ve parklanmalardan arındırılmış bir bölge olacağını ifade ettiler. Vatandaşların rahat, güvenli, konforlu ve özgürce hareket edecekleri bu alanların turizme ve ticarete büyük katkılar sağlayacağına inandıklarını ifade eden yetkililer, İsmet İnönü Caddesinden başlayarak İki Eylül Caddesi-Hamam Yolu-Alaadin Park üzerinden devam eden yaya aksının Kemal Zeytinoğlu Caddesi’nin de yayalaştırılmasıyla Odunpazarı Bölgesi ile bütünleştirilmiş olacağını belirttiler.  


 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Sıddık 16 Eylül 2020 08:47

32 ve 18 numaralı dolmuşlar Gar dan dönüş yapıp mahalleye gitseydi de bir şeye benzeseydi.

0 1 Cevap Yaz
eski.eskişehirli 15 Eylül 2020 22:06

Eskisehirin tarihine kültürüne sahip çıkanlara sonsuz teşekkürler senede bir gün gelir beton şehir gördüğümde üzülüyorum lütfen modernleşme uğruna kentimizi yok etmeyin, Eskişehir gerçek eskisehirlilerindir

0 0 Cevap Yaz
En iyisi 15 Eylül 2020 18:41

Ufacık dar caddeye sağlı sollu park yapan, arabasını bırakan gidiyordu. Sonra aşağıdan iki, yukarıdan iki araç geçmeye çalıştığında tam bir trafik kaosu oluşuyordu, birde tur otobüsleri araya kaynak yaparsa tamam işin cılkı çıkıyordu. Adam yaşlı camiiye gidecek ne aşağıdan gelen araçlar, nede yukarıdan gelen araçlar karşıdan karşıya geçmesine izin vermiyordu. Ufacık yolda birde sürat yapanlar vardı. İyi olmuş kapatsınlar trafiğe..

0 1 Cevap Yaz
Hakan 15 Eylül 2020 17:11

Kesinlikle bir sonraki secimde oy vermiyecem.

9 3 Cevap Yaz
Güzel 15 Eylül 2020 16:57

Haber güzel, en azından sağa sola kafasına göre park edenler olmayacak. Daracık sokakta koca koca tur otobüsleri veya normal araçlar cirit atamayacak. Bir nevi trafikten arındırılacak cadde

1 11 Cevap Yaz
Avrupa Kentleşme 15 Eylül 2020 15:44

Eskişehir toplu taşımada tramvay ile zaten önde olan bir şehir. Yeni düzenlenen otobüs hatları ve yeni otobüsler ile bir basamak daha da ileri taşıdı bunu. Sırada yayalaştırma projelerinin hayata geçirilmesi var. Avrupanın hangi şehrine giderseniz gidin şehrin merkezinde büyük bir alanın yayalara açık olduğunu görebilirsiniz. Gelecek 50 yıl içinde zaten şehirlerin tarihi bölgelerinde asla görevli araba ve toplu taşıma hariç araç sokulmayacak. En güvenli ve doğru karar bu. Gelişmiş ülkeler araba yapıp 3. dünya ülkelerine satarken kendileri bisikleti ve yürümeyi teşvik ediyor. En büyük sanayi ülkelerinde her yer bisiklet dolu.

2 10 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat