alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’de kritik zemin uyarısı: Deprem olursa...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’de kritik zemin uyarısı: Deprem olursa...
A
a

MMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Can Ayday, TOKİ tarafından yapılacak olan sosyal konut projesiyle ilgili uyarılarda bulunarak," TOKİ’nin bu projesinde uygun alanların seçiminin bilim ve mühendislik ilkeleri ışığında yapılmasını sorumlulara öneririz” dedi. 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Can Ayday, TOKİ tarafından yapılacak olan sosyal konut projesiyle ilgili uyarılarda bulundu. Eskişehir yerleşim yerinin aktif fay zonu üzerinde olduğunu hatırlatan Ayday, “TOKİ’nin bu projesinde uygun alanların seçiminin bilim ve mühendislik ilkeleri ışığında yapılmasını sorumlulara öneririz” dedi. 
Yazılı açıklama yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Can Ayday, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “TOKİ öncülüğünde yapılan sosyal konut projesinde ev başvuruları 14 Eylül 2022 tarihi itibari ile başlamış bulunmaktadır. Proje kapsamında, ülkemiz de 81 ilimiz de toplam 500 bin adet konut yapılması kararlaştırılmıştır. Proje doğrultusunda Eskişehir ilimizde 2 bin 499 adet sosyal konut yapılacağı duyurulmuştur. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak yapılması planlanan projenin amaca uygun olarak, uygun yerlere yapılması durumunda bu imkandan yararlanacak halkın yararına olacağını düşünüyoruz. Fakat bilimin yolundan sapmamak gerektiğinin altını da çizmek isteriz. Bu tür büyük projelerin yapılacağı yerlerin konumları belirlenirken bilimin ve mühendisliğin ilkelerine eksiksiz uymak gerekmektedir.”
Eskişehir’de kritik zemin uyarısı: Deprem olursa... 25.10.2022
DEPREM VE SEL RİSKİ
İlgililere uyarılarda bulunan Ayday, “Vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları adına yapılan, yapılması planlanan bu gibi projelerin herhangi bir doğal afet ile karşılaşıldığında büyük ve geri dönülemez sonuçlarla karşılaşmamak adına Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak bu basın açıklamasını yapmak ve ilgilileri uyarmak gerektiğini düşünüyoruz. Eskişehir yerleşim yeri aktif  fay zonu üzerindedir. Türkiye’de içinden aktif fay geçen sayılı büyükşehirlerin arasındadır. Adını içinde yaşadığımız şehirden alan Eskişehir Fay Zonu Bozüyük-İnönü-Eskişehir’in güneyinden geçmektedir. Deprem Büyüklük değeri 6.4 olan Eskişehir Depremi 1956  yılında yaşanmıştır. Yine şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı ve etrafındaki alüvyon zemin deprem riskini arttırmaktadır. Yeraltısu seviyesi yüzeye yakındır. Sonuçta, Eskişehir’ in konumunun öncelikle deprem ve sel baskını açısından riskli olduğu açık ve net olarak ortadadır. Tüm bu nedenlerden dolayı, sadece Eskişehir yerleşim yeri değil, ilçelerde de planlanacak olan bu ve bu tür tüm konut projelerinin yer seçimlerinde doğal afetlerden korunmanın baş koşulunun o yerin jeolojisinin ayrıntılı incelenmesi ve gerekli jeolojik ve jeoteknik etütlerin eksiksiz yapılmasını olduğunu vurgularız. Biz Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak her koşulda olduğu gibi TOKİ’nin bu projesinde de uygun alanların seçiminin bilim ve mühendislik ilkeleri ışığında yapılmasını sorumlulara öneririz” ifadelerini kullandı. 
 
 

1000
icon
rezalet 25 Ekim 2022 13:57

beton yığını.şehircilik berbat.şu hale bak arkadaş nasıl bir kafayla yapılmış şehir planı.

1 1 Cevap Yaz
Esk26 25 Ekim 2022 11:19

Siz önce gelişmemiş yıllardır yüzüne bakılmayan Bir çivi bile çakılmayan köyden farkı olmayan müstakil ve gecekondu evleri olan Erenköy, Huzur, Çankaya, Gündoğdu mahallerine el atın bir çalışma yapın, imara açın evler yenilensin, Tokiye yada yaşı küçük yeni evlere dil uzatmayın... Taraf olmayın partizanlık yapmayın icraat yapın

3 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat