alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de koronavirüs kabusu bitmeden yeni tehlike! Çok ölümcül...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de koronavirüs kabusu bitmeden yeni tehlike! Çok ölümcül...
A
a

Eskişehir'de havaların ısınmasıyla birlikte korkutan hastalık da geri döndü. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi yayan kene ısırmalarına karşı uzmanından kritik uyarı geldi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'de havaların ısınmasıyla birlikte korkutan hastalık da geri döndü. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi yayan kene ısırmalarına karşı uzmanından kritik uyarı geldi. Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, havaların ısınmasıyla kene popülasyonunda artış olduğunu söyledi. Gümüş, kene ısırması sonucu meydana gelebilecek Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi nedir?
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığı. 

Büyük risk taşıyor
Özellikle "Tam kapanma" sonrasında şehirde vatandaşların doğaya, piknik alanlarına rağbet göstermesi ve mevsimsel olarak artan kene popülasyonu KKKA hastalığı açısından büyük risk yaratıyor. Muhtemel riskleri en aza indirmek için önerilerde bulunan İl Müdürü Gümüş şunları söylüyor:
Tam kapanmanın ardından vatandaşlarımız kendilerini bağda, bahçede, tarlada, daha özgür hissettiği yerlerde görmek isteyecek. Bu süreçte mutlaka gerekli önlemlerin alınarak kene teması konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle hayvancılığın yapıldığı alanlarda, bitki örtüsünün yoğun olduğu bölgelerde aynı koronavirüse karşı yaptığımız gibi, kene ile aramıza sosyal mesafe koymak için gerekli önlemlerin alınması çok önemli.

Çimenlerin üzerinde dolaşırken dikkat!
Kenelerin uçma ve sıçrama kabiliyeti olmadığından genellikle zeminde bulunurlar. Bu nedenle vatandaşların uzun otların, çimlerin ve çalılıkların bulunduğu yerlerde dolaşırken dikkatli olmaları gerekir. Kenelerin yaşama alanlarında bulunabilecek, hayvancılıkla uğraşan, tarlada çalışan kişiler, böcek kovucu ilaçları vücutlarına sürerek veya elbiselerine emdirerek kullanabilirler. Kene, çıplak cilde yürüyüp tutunacağından, ayaktan itibaren kapalı giysilerle ya da paçaların çorap içine sokulmasıyla keneyle temas önlenebilir. Gün içinde tarla, bahçe, hayvan otlatılan yerlerde mutlaka önlem alarak kene temasının önlenmesi gerekiyor. 

Keneyi kendiniz çıkarmaya çalışmayın!
Eve dönüşte mutlaka vücudumuzu kontrol etmeli, kene tutunması varsa vakit kaybetmeden sağlık merkezinde kenenin usulüne uygun çıkarılmasını sağlamalıyız. Keneyi kendimiz çıkarmaya çalışmamalıyız. Ayrıca hayvan sahipleri, konakçı durumunda bulunan hayvanların da parazit mücadelesini aksatmadan yapmalı. Hayvanlarını kene ve diğer dış parazitlere karşı uygun ilaçlarla doğru zaman, doz ve aralıklarla yılda en az dört kez ilaçlamalı.

 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat