alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de korkutan uyarı: Akaryakıt istasyonları kapanabilir!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de korkutan uyarı: Akaryakıt istasyonları kapanabilir!
A
a

Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Alp’in katıldığı TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi’nde, akaryakıt sektöründe hem satışların hem de karlılığın çok düştüğü buna karşın işletme giderlerinin % 100’e yakın arttığı, böyle devam ederse akaryakıt istasyonlarının kapanacağı dile getirildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Alp, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren üyelerin taleplerini ve sorunlarını iletmek üzere TOBB T. Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısına katıldı. Telekonferans yönetimiyle gerçekleştirilen toplantıda, 200’e yakın katılımcı akaryakıt sektöründe meydana gelen gelişmeleri ve sektörde yaşanan sorunları değerlendirdi. 

İşletme giderleri ve finans ihtiyacı arttı kar oranları düştü
Toplantıda son zamanlarda akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle satışların % 40 civarında düştüğü, satışların düşmesine karşın işletme giderlerinin % 100’e yakın arttığı dile getirildi. Toplantıda özellikle elektrik, personel ve nakliye giderlerinin akaryakıt istasyonlarını çok zorladığı belirtilirken, istasyonların akaryakıtın 5 lira olduğu zamanki kar oranlarıyla ayakta durmaya çalıştığı ve bu durum değişmez ise akaryakıt istasyonlarının kapanma noktasına geleceği ifade edildi. 

Akaryakıt fiyatlarındaki artış sermaye ihtiyacını beraberinde getirdi
Akaryakıt fiyatlarındaki artışın işletmelerin sermaye ihtiyacını da beraberinde getirdiğini belirten sektör temcileri, yükselen kredi ve finans maliyetlerinin işletmelerin sermaye bulmasına izin vermediğini dile getirdi. Akaryakıt istasyonlarından istenen teminat mektubu uygulamasının sektördeki firmaları zorladığı belirtilirken, bu teminatı yerine getirebilmek için istenen vergileri zamanında ödeyebilmek amacıyla firmaların finans arayışına girdiği kaydedildi. 

Sektördeki firmaların kapanmasından endişe ediyoruz
Katıldığı TOBB T. Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı hakkında değerlendirmede bulunan Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Alp, toplantıda Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce sektör temsilcisinin akaryakıt istasyonlarının taleplerini ve sorunlarını dile getirdiğini söyledi. Akaryakıt istasyonlarının satışların azlığı, kar oranlarının düşmesi, işletme maliyetlerinin artması sebebiyle zarar ettiğini belirten Alp, bu şartlar altında akaryakıt istasyonlarının çoğunun faaliyetlerine devam edememesinden ve kapanmasından endişe ettiklerini kaydetti. Alp, akaryakıt sektöründe yaşanan sıkıntıların hızla çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.  
 
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon
Can 26 Ocak 2022 00:38

Ne kapanması Şehirin Merkezine Yunusemre cadddesi eski özgüvenin oraya yeni petrol istasyonu açılıyor belediye mevcutları şehir dışına taşıyacağına yenilerine onaya veriyor gerçi istasyonlar Eskişehir’de 4-5 ailenin mecbur verecek

0 5 Cevap Yaz
Cemil özçelik 25 Ocak 2022 21:01

Ne zarar edecekler zarar ederlerse kârdan zarar ederler şirketlere/6 indirimle akaryakıt veriyorlar

0 5 Cevap Yaz
FAHRETTİN 25 Ocak 2022 20:15

Ticaretin kuralı bellidir, kazanmadığın işi yapmazsın. Her iş, ortaya sermaye konularak ve yapılacak işin fizibilite araştırmaları sağlanarak yapılır... Yani bu akaryakıt istasyonları batarsa batar... Gemisini kurtaran kaptan derler, millet pandemi başlangıcından beri ne işler batırdı. Çoğununda elinde olmayan sebeplerdi. Yarına garanti var mı ? Yok, öyleyse artık kabul edelim ki; MEMLEKETTE EKONOMİK KRİZ VAR.. Bunu maliyet arttı diyerek kibarca söylemenin mânası nedir ?

0 5 Cevap Yaz
Birkan 25 Ocak 2022 20:03

İstasyonlarını yenileyen bazılarıda var. Yani durum madem vahim, bazısının işleri yerinde herhal

0 3 Cevap Yaz
ercan 25 Ocak 2022 19:00

kazandıklarına saysınlar hiçte acımadım

0 4 Cevap Yaz
Redkit 25 Ocak 2022 17:02

Hadi kapansın bakalım 🙂

0 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir