alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de kira krizi: Ya evden çıkın ya zammı kabul edin!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de kira krizi: Ya evden çıkın ya zammı kabul edin!
A
a

Kira artışına yüzde 25 sınırı gelmesine rağmen Eskişehir’de emlakçıların baskıları yüzünden öğrenciler, yüzde 100 ve daha fazla kira artışlarıyla karşı karşıya kalmaya başladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kira artışına sınırlama getiren yeni yasal düzenleme 11 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Buna göre 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçemeyecek. Yapılan düzenlemelere karşın Eskişehir’de ev kiraları, son bir yılda yüzde 100’den daha fazla artış gösterdi. Ev sahiplerinin "Ya evden çıkın ya da zammı kabul edin" söylemlerine karşı çaresiz kalan öğrenciler, ev sahipleri ve emlakçıların bu tavrından rahatsız olduklarını dile getirdiler.

“Ev sahibim yüzde 100 zam yapmak istedi”
5 yıldır Eskişehir’de öğrenci olan kiracı Dilara Doğanhan, ev sahiplerinin hakları olmayan zamlar yapmaya çalıştıklarını söyledi. Öğrencilerin Eskişehir’de çok zor durumda bırakıldığını dile getiren Doğanhan, “İlk kira sözleşmemde 950 TL yazıyor. Ancak ev sahibim yaklaşık 5 gün önce yüzde 100 zam yapmak istedi. Bunun üzerine kendisiyle tartıştık. Bana kalırsa kendisi beni evden çıkarabilmek adına böyle bir yola başvurdu. Çünkü binamızda diğer dairelerin kiralık değerleri 3 bin TL ve 4 bin TL civarında seyrediyor. Hatta eşyalı evler çok daha uçuk fiyatlarda. Konumuna bağlı olarak da etkisi olduğunu düşünüyorum. Eskişehir’de öğrenci olan arkadaşlarımın neredeyse tamamı bu sıkıntıyı yaşıyor. Ev sahiplerinin şöyle bir bilinci olması gerektiğini düşünüyorum. Ev sahiplerinin çoğunun üç veya daha fazla evi var ve çoğunun mesleklerinden kaynaklı ek geliri var. Onlar için 100 TL veya 200 TL gibi rakamlar çok bir şey değiştirmiyor. Ancak öğrenciler tarafından bakarsak, bu farklar bizim bir haftalık geçimimiz anlamına geliyor. Ev sahiplerinin tamamı için bunu söylemem ama genel olarak daha anlayışlı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Özellikle de öğrencilere karşı. Ev sahibim yüzde 25 kira zammını bilmiyordu. ‘Yüzde 25’lik bir sınır neden var?’ dedi. Kanunları gönderdim ve durumu anlatmaya çalıştım. Bu olaydan sonra kendisi bana cevap vermedi. Aramalarıma dahi geri dönmedi” dedi.

“Ev sahibi, ‘Ya çıkın, ya da bu parayla kalırsınız’ dedi”
Osmangazi Üniversitesinde öğrenci olan kiracı Yunus Cankara, 4 yıldır aynı evde kaldığını ifade etti. Ev sahibinin bir senedir kiraya sürekli zam yaptığını belirten Cankara, “İlk buraya geldiğimde 800 TL’ye kirada kalıyorduk. İlk yıllarda bin 100 TL’ye çıktı. Hızlı bir şekilde bin 500 TL oldu. Şimdi de 2 bin 500 TL’ye kalıyoruz. Mecburiyetten kaldık. Çünkü çevremizdeki fiyatlar da fazlasıyla yüksek. O evlerin eşyası da yoktu. Bizim şu an evimiz eşyalı. Bu yüzden ev sahibinin arttırdığı fiyatı kabul etmek zorunda kaldık. Başlarda ev sahibinin çıkmamız yönünde bir talebi olmadı ama imalarda bulunuyordu. En sonunda ‘Evden çıkın’ dedi. Biz kendisine kanunu söyledik. Yüzde 25 arttırabileceğini ilettik. O bunu kabul etmedi. ‘Ya çıkın, ya da bu parayla kalırsınız’ dedi. Bizim de çaremiz kalmadı. Ayrıca ev sahibinin zam yapmasının sebeplerinden birisi, çevredeki evlerin kiralarını öğrenmesi oldu. Kira artışlarında emlakçıların payı çok büyük. Ev sahiplerini arayarak, diğer evlerin fiyatlarına göre kira artışı yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Okulumda bulunan çoğu arkadaşım bu problemi yaşıyor. Onların da evleri son bir yılda yüzde 100 veya yüzde 150 gibi artışlara maruz kaldı” ifadelerini kullandı.
1000
icon
Mali 31 Temmuz 2022 20:29

Daha büyük sorunda çoğu ev mülk sahipleri kira beyanı vermiyor vergi kaçırıyor. Devlet acil çözümler denetimler yapmalı.

0 4 Cevap Yaz
Adsız 31 Temmuz 2022 07:10

Devletin yurtlarında kalın kardeşim kimin ne yaptığı belli olmayan apartlarda kalacaginiza düzenli bir hayatınız olur

3 4 Cevap Yaz
Yetişkin 31 Temmuz 2022 02:06

Ben öğrenci değilim aynı şeyi bende yaşıyorum

4 3 Cevap Yaz
SAHTEKARLAR 30 Temmuz 2022 22:49

Bu tür olaylarda yapılması gereken çok kolay. Aşırı kira zammı yapan ev sahiplerine kira bedelini yüzde 70'ni vergilendirin. Yüksek kiraların sorumlusu emlakçıların olduğuda ispatlanırsa emlakçılık yapma belgesi elinden alınarak 50 bin lira da para cezası uygulayacaksın. Bakın bir daha yapabiliyorlar mı AHLAKSIZLAR.

1 4 Cevap Yaz
Naile l 30 Temmuz 2022 16:04

Be ne.istiyurum

2 0 Cevap Yaz
Ali 30 Temmuz 2022 15:31

Hükümet kadar fırsatçılar da suçludur hayinleri dışarda değil içimizde.

0 3 Cevap Yaz
selo 30 Temmuz 2022 15:01

Bütün yüksek fiyatların sorumlusu emlakçılardır.Devletin buna bir çözüm getirmesi şarttır.İnsanlar son derece mağdur durumdadır.Emlakçılar odasıda buna çanak tutuyor.

1 9 Cevap Yaz
Erkan

Herşeyin sebebi dolar, akaryakıt ve enerjidir

3 1
Kredi yurtlar

Devletin yurtlarında kalın kardeşim kimin ne yaptığı belli olmayan apartlarda kalacaginiza düzenli bir hayatınız olur

2 3
Serkan

Aynen emlakçı lar piyasayı mahvetmeye devam ediyor. Gözünü para bürümüş lerden devlet milleti derhal kurtarmalı. Mülk sahipleri emlakçıyı aradan çıkarmalı.

0 3
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat