alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de kayıpları o kadar büyük ki...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de kayıpları o kadar büyük ki...
A
a

Kısıtlamalarla birlikte bir yıldır Eskişehir'deki üniversitelerin uzaktan eğitime devam etmesi, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’ndaki esnafın işlerini etkiledi. İşlerinde günlük net yüzde 75 kayıp olduğunu söyleyen Mehmet Ali Güneş, “Bunlar ciddi rakamlar. Kapatılamaz rakamlar esnaflar için” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kısıtlamalarla birlikte Eskişehir'de üniversitelerin bir yıldır uzaktan eğitime devam etmesi, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’ndaki esnafın işlerini etkiledi. İşlerinde günlük net yüzde 75 kayıp olduğunu söyleyen Mehmet Ali Güneş, “Bunlar ciddi rakamlar. Kapatılamaz rakamlar esnaflar için” dedi.
Covid-19 salgını nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de üniversiteler bir yıldır uzaktan eğitime devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’ndaki esnaf, öğrencilerin olmamasından kaynaklı sıkıntılı günler geçirdiklerini söyledi. Çok ciddi iş kaybı olduğunu anlatan esnaf, pandemi boyunca destek alamadıklarını, devletin destek vermemek için adeta çabaladıklarını ifade etti. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Bulvarı’ndaki esnaf, umutlarının eylül ayında üniversitelerin açılmasında olduğunu belirtti.

NEREYE KADAR GİDECEK?
Kenan Öztel: “Pandemi süreci malum öğrencinin olmaması ve bu bölgenin tamamen öğrenciye dayalı bir bölge olmasından kaynaklı işlerimiz istediğimiz gibi değil. Devlet de bize pek bir destekte bulunmadı. Stopajıydı, vergisiydi düzenli ödedik. Öğrencinin olmaması, sadece paket servisin olması baya sıkıntılıyız. Paket servis zaten kurtarmıyor. Satış yarı yarıya düştü. Salgın boyunca kira desteği olsaydı keşke. Eylülde inşallah üniversiteler açılır. Yoksa dayanacak gücümüz kalmadı. Böyle paket servisle nereye kadar gidecek?”

DİRENMEYE ÇALIŞIYORUZ
Mehmet Ali Güneş: “Caddede kimse olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Öğrenciler gelmezse ve böyle giderse bayağı sıkıntı çekecek gibiyiz. Bu bölgenin geçim kaynağı öğrenciler. Şu an kimse yok. Yasaklar bizi inanılmaz etkiledi. Net yüzde 75 iş kaybımız var günlük. Ciddi rakamlar. Kapatılamaz rakamlar esnaflar için. Kiralarımız da yüksek bu bölgede. Esnaf işini çevirmeye çalışıyor ama tıkandığımız zamanlar çok oluyor. Devletin hiçbir desteği yok. Her şeyi biz ödüyorken; 1 lira yardım alamazken piyasada direnmeye çalışıyoruz. Dört gözle üniversiteler açılsın diye bekliyoruz.”

VERMEMEK İÇİN ÇABALADILAR
Mahsun Doğan: Öğrencilerin olmaması bizim işlerimizi çok etkiledi. Eskişehir’in tüm esnafı öğrenciye bağlı. Eski tadımız yok. Bitik işler. Yarı yarıya düştü işlerimiz. Dükkânda 3 elemanı işten çıkarmak zorunda kaldık. Şu an 2 kişi çalışıyoruz. Hiçbir şekilde bir destek alamadık bu süreçte. Vermemek için çabaladılar. Sadece çark dönüyor. Dükkân kendini çeviriyor. Öyle bir tat yok işlerde. Eylülde üniversitelerin açılmasını bekliyoruz.” 

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat