alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de isyan: Topun ucundayız!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de isyan: Topun ucundayız!
A
a

Eskişehir ile birlikte Türkiye genelinde 29 Nisan’da başlayan tam kapanma sürecinde paket servisin çok düştüğünü söyleyen esnaf Mehmet Gökkılıç, “Bu tam kapanmada cirolar yarı yarıya düştü. Kapanma devam ederse bizde kapanırız gibime geliyor. Üç kurye ile çalışıyorduk. Bire düştü şu an. Motorlarımız garajda” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir ile birlikte Türkiye genelinde 29 Nisan’da başlayan tam kapanma süreci devam ediyor. Kapanma ile paket servise dönen esnaf, işlerindeki durgunluktan dert yandı. Paket servisin bekledikleri gibi olmadığını anlatan esnaf Mehmet Gökkılıç, “Üç kurye ile çalışıyorduk. Bire düştü şu an. Motorlarımız garajda. Bir ustayla çalışıyoruz. Daha önce 6, 7 kişi çalışıyorduk” diye konuştu.

CİROLARIMIZ ÇOK DÜŞTÜ
Normal cirolarının dörtte birini anca yapabildiklerini belirten Mehmet Gökkılıç, “Şu an kapanma uzun süreli olduğu için Eskişehir’de dükkânlar kapalı. Yakın çevreye giden, köylerine giden oldu insan kalmadı. İnsan kalmayınca bizim cirolarımız da paket servis olarak düştü tabi. 29 Nisan öncesi paket servis daha iyiydi. Bu tam kapanmada cirolar yarı yarıya düştü. Kapanma devam ederse bizde kapanırız gibime geliyor. Masraflar durmuyor. İşçi masrafı, elektrik, kira devam ediyor. Dayanacak gücümüz yok. Biz genelde öğrencilere hizmet veren sektördeyiz. Öğrenci olmayınca, iş yerleri kapalı olunca normal cirolarımızın dörtte birini zor yapıyoruz. Üç kurye ile çalışıyorduk. Bire düştü şu an. Motorlarımız garajda. Bir ustayla çalışıyoruz. Daha önce 6, 7 kişi çalışıyorduk. Gece usta olarak oğlum çalışıyor usta çalışmıyor gece” şeklinde konuştu.

PERSONELİ İŞTEN ÇIKARDIK
Dört tane personelini işten çıkartmak zorunda kaldığını söyleyen Suat Karadağ, “Kapalı olduğu sürece paket servis çok iyi olmadı. Ne kadar daha az zarar ederiz, bunun hesabını yapıyoruz sürekli. İşler iyi gitmiyor bizim için. 29 Nisan öncesinde de işler kötüydü. Gel al ve paket servis vardı. Başa baş çıkartamıyoruz. Hiçbir esnaf çıkartamıyor. Kira sıkıntısı yaşıyoruz, vergimiz, doğalgazımız, elektriğimiz, banka kredileri devam ediyor. Bunların hepsi biniyor üst üste. Dört tane personelimi çıkartmak zorunda kaldım. Kardeşimle beraber çalışıyoruz. Beklentim açılmasıyla ilgili. Lokantaları kapatmasınlar. Sıkı denetim yapılsın. Eksiğimiz varsa ceza yazsınlar ama kapatmasınlar” ifadelerini kullandı.

DÜKKÂNIMIZ KAPANMAK ÜZERE
“Esnaf dışarda gezebiliyor ama dükkânını açamıyor” diyen İbrahim Baynaz ise, “İşlerimizde baya bir düşüklük oldu. Büyük bir kriz var ortada. Hepimiz elimizi taşın altın koyalım diyoruz ama herhangi bir destek alamadık. Halkımız, komşularımız destek verdi. Hükümetten fazla bir destek alamadık. Bu yüzden biraz kırgınız. İnşallah bundan sonra destek gelir. Yoksa dükkânımız kapanmak üzere. Perişan haldeyiz. İşler bayağı bir düştü. Kısıtlama var ama herkes dışarda. Esnaf evinde sadece. Esnaf dışarda gezebiliyor ama dükkânını açamıyor. Hiç memnun değiliz. Biz 12 kişi çalışıyorduk. Şu an benle ortağım çalışıyoruz sadece. İşçilerin bir kısmı işi bıraktı, bir kısmına da biz istemeyerek başka iş bulmasını önerdik. Kimisi de izinde. Çoğu esnaf arkadaşımız kapattı. Birçok işletme sahibi borç batağına battı. Haziranda sezon açılıp dükkanlar açılmazsa, aradaki açığı kapatamazsak esnafın yüzde 80’i topun ucunda şu anda” dedi. 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
GAGASIZ 14 Mayıs 2021 10:18

Biraz itina biraz kalite bir de ücret ve nezaket olursa işler açılır

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat