alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de işverenler EYT'den endişeli

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de işverenler EYT'den endişeli
A
a

Eskişehir Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ve 453 işletmenin katılım sağladığı ‘Güncel Ekonomik Beklenti Anketi’ tamamlandı

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Sanayi Odası üyelerinin ve çalışanlarının ekonomik beklentilerini tespit etmek ve çözüm önerilerini ilgili tüm makamlarla paylaşmak amacıyla yapılan araştırmada; ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak adlandırılan emeklilik yaşı düzenlemesi’, ‘Finans kaynaklarına erişim’, ’Enflasyon muhasebesi’ konularında katılımcıların görüşleri soruldu.

İşverenler EYT ile oluşacak işgücü kaybı ve kıdem tazminatı yüküne işaret ediyor
Gerçekleştirilen anketin sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Aralık ayında TBMM’ye gelecek ve tüm ülkede yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsayacak olan EYT düzenlemesi iş dünyasını çok yakından ilgilendirmekte. Sanayiciler olarak bizler çalışanlarımızın yanındayız ve kazanılmış olan haklarının kendilerine verilmesinden yanayız. Bununla birlikte söz konusu düzenleme işverenleri de ciddi şekilde etkileyecek. Anket sonuçları gösteriyor ki, firma bazında değişmekle birlikte, işgücü kaybının yüzde 20’nin üzerinde olacağı tahmin edilmekte. Bu durumda oluşacak olan kıdem tazminatı yükü ve nitelikli eleman kaybının mutlaka devletimizce değerlendirilmesi ve gerekli destek mekanizmalarının geliştirilmesi beklenmekte” dedi.

İşletmeler finansmana erişimde ciddi sıkıntılar yaşıyor
Eskişehir Sanayi Odası Güncel Ekonomik Beklenti Anketine katılan işletmelerin yüzde 72’sinin son 2 aydır finansmana erişim konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten ESO Başkanı Kesikbaş, “Firmalarımız finansman konusunda ciddi sorunlar içindeler. Bu konuda artık problem ikinci aşamaya geçmiş durumdadır. Yani finansmana erişemeyen işletmelerde tahsilat krizleri başlamıştır. Ticari kredi büyümesinin giderek cılızlaşmasıyla artık birçok işletme için bu durum yönetimi imkânsız hale dönüşmüştür. Piyasa borçlarını çeviremez olan pek çok şirketin tasfiyeye gitme, tabela değiştirme ya da konkordato seçeneklerini kullanmaya başladığı takip edilmekte. Bunun önüne geçilmesi için özellikle yatırım ve ihracat yapacak işletmelerin finansmana uygun koşullarda erişmesi sağlanmalıdır” değerlendirmelerinde bulundu.

Reel sektör enflasyon muhasebesi talep ediyor
İşletme sermayelerinin hızla eridiği enflasyonist ortamda reel sektörün enflasyon muhasebesi düzenlemesi talep ettiğini belirten Kesikbaş, “Türkiye'de artan enflasyon nedeniyle enflasyon muhasebesi tekrar gündeme gelmiş durumda. Anketimize katılan işletmelerin yüzde 87’si bu ihtiyaca işaret ediyor. Şu anda enflasyon düzeltmesi ile ilgili bir belirsizlik ortamı doğmuştur. Bu belirsizliğin çok uzatılmadan netleştirilmesi beklenmektedir. Yüksek enflasyon ortamında enflasyonun etkilerinden arındırılmaksızın hesaplanacak kar/zarar sonucu üzerinden vergilendirme yapmak, vergi adaleti açısında önemlidir” dedi.

 
1000
icon
Bulent 10 Kasım 2022 18:31

Villalarinizdan birini satin, koleniz miyiz biz!

0 1 Cevap Yaz
Ali 9 Kasım 2022 15:29

Eskiserde işçilik ucuz patronlar çok kazanıp az ödüyor en az olanın 3veya 4 fabrikası var dahada fazla olanlar var diğer illerde ülkelerde

0 1 Cevap Yaz
Sibel 9 Kasım 2022 14:52

İşveren herzaman zorda ama nedense varlıkları devamlı artıyor ayrıca kalifiye eleman a değer vermeyip şimdi yakınmaları ayıp ve anlamsız

0 1 Cevap Yaz
Sg 9 Kasım 2022 12:46

Eskişehir fabrika sahipleri çatır çatır kul hakkı yiyenler

0 1 Cevap Yaz
Sg 9 Kasım 2022 12:41

Ellerinden gelse maaş bile vermezler neymiş fabrika sahipleri eyt endişeliymiş

0 1 Cevap Yaz
Sg 9 Kasım 2022 12:36

Bu güne kadar organize sanayi bölgesi fabrika sahipleri işçinin kanını emdi işlerine gelmiyor

0 1 Cevap Yaz
İlhan kuru 9 Kasım 2022 12:33

Eskişehirli işadamları alıştı ucuz işçilik sürekli kar gelen dev şirketleri kaçırdılar bı Kütahya bile geçti bu şehri alcaksin adam yetistirceksin bu kadar basit

0 1 Cevap Yaz
Ahmet 9 Kasım 2022 01:16

Yıllarca işçiyi sömürdügünüze sayarsınız

0 1 Cevap Yaz
Pari 8 Kasım 2022 20:57

Değerli Site yetkilileri. Sitenin yenileme zamanı özelliği yüzünden yorum yazamadan sayfa yenileniyor. Bi çözüm bulun artık.

0 0 Cevap Yaz
Ali 8 Kasım 2022 17:52

İşverenleri hükümet iyi alıştırdı hazıra vallahi.. Dişim ağrıdı destek, başım ağrıdı destek, kar yağdı destek, yağmur yağdı destek.....İnsanları çalıştırıyorsan, kıdemlerinide seve seve ödeyeceksin. Kimin parasıyla kime ödeme yaptırıyorsunuz? Hükümette hiç üzmüyo bunları iyice şımarttıkça şımartıyor. Sonra millette diyor ki falanca vergisi niye çok arttı, filanca vergisi çok fazla bilmem ne diye söyleniyor. Hükümet milletten aldığı vergi ile iş verenin çalıştırdığı işçiyi fonlayacak yani öyle mi? Oldu olacak siz milyonları kazanmaya devam edin, işçinizin servis parasınıda devlet versin. Nasıl fikir ama?

0 1 Cevap Yaz
FAHRETTİN 8 Kasım 2022 15:57

İşveren kalsa maaşta vermeyecek ha. Hep mağdurlar hep bi şikayet yani

1 16 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat