alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de işçilere biber gazlı ve coplu müdahale

Videoyu Aç Eskişehir'de işçilere biber gazlı ve coplu müdahale
A
a

Eskişehir'de maaşlarının ödenmediği iddiasıyla izinsiz gösteri yapan işçilere polis ekipleri müdahalede bulundu.

Eskişehir'de bir sanayi kuruluşuna ait 3 fabrikada çalışan ve 4 aydır maaş alamadıklarını öne süren işçiler, Eskibağlar Mahallesi'ndeki bir alışveriş merkezi önünde basın açıklaması yaptıkları sırada araç trafiğini engelledi.

Bunun üzerine polisler, bu kişilerden eylemi sonlandırıp dağılmalarını istedi. Uzun süre ihtara uymamakta ısrar eden işçilere, çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Yaklaşık 30 işçinin gözaltına alındığı olayla ilgili soruşturma sürüyor.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'den tepki

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir'de gözaltına alınan Birleşik Metal İş Sendikası işçilerine ilişkin "Hakkını aramak isteyen emekçilere polisler gazla ve copla müdahale ediyorlar. Eskişehir Emniyet Müdürü ile görüştük, bir an önce gözaltına son verilmesi gerektiğini aktardık." dedi.

CHP Eskişehir milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, Meclis'te, bugün Eskişehir'de maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaparken gözaltına alınan Birleşik Metal İş Sendikası işçilerine yönelik basın toplantısı düzenledi.

Çakırözer, söz konusu işçilerin bir aydır seslerini duyurmaya ve ilgili kurumlarla görüşmeye çalıştıklarını ancak seslerine kulak verilmediğini savundu.

İşçilerin Eskişehir'in merkezinde açlık grevine başladıklarını anlatan Çakırözer, çalışmaya devam edebilmek için fabrikalarına kredi verilmesi talebinde bulunmak üzere Ankara'ya yürümek isterken polis müdahalesiyle karşılaştıklarını söyledi.

Çakırözer, şöyle devam etti:

"Hakkını aramak isteyen emekçilere polisler gazla ve copla müdahale ediyorlar. Eskişehir Emniyet Müdürü ile görüştük, bir an önce gözaltına son verilmesi gerektiğini aktardık. Bu işçilerin hakkını aramak için Ankara'ya gelip kurumlara başvurmasından daha doğal bir şey olamaz. 10 yılda TMSF'ye devredildikten sonra batma noktasına gelen bu fabrikalardaki insanlar, işine aşına sahip çıkmaya çalışıyorlar. İktidar kanadından bir kişi dinlemedi işcileri."

Süllü de işçilerin haklarını aramak için Ankara'ya yürüyüş gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirerek, bu sırada polisin sıktığı gazdan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve bazı sendika yetkililerinin etkilendiğini ve hastaneye kaldırıldıklarını söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat