alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de ikinci el piyasası kilit!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de ikinci el piyasası kilit!
A
a

Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, banka kredilerinin yüksek olmasının ikinci el otomobilde durgunluğa sebep olduğunu belirterek, "Merkez Bankasının faiz indirimini diğer bankaların da uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor” dedi. 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İkinci el otomobil piyasası neredeyse durma noktasına geldi. Galericiler sitesinde esnaf adeta sinek avlarken, vatandaş araçlara yaklaşmakta güçlük çekiyor. Birçok kişinin araç satın alırken kullandığı banka kredileri de şu günlerde vatandaşa fayda sağlamıyor. Yüksek faiz oranlarının yanı sıra düşük vade sayısı vatandaşın durumunu olabildiğince zorlarken, kasko bedelinin yüzde 30 kadarına kredi verilmesi şartları iyice olumsuz kılıyor.  
Vatandaşın krediler konusunda yaşadığı sıkıntının ikinci el araç piyasasını durdurduğunu belirten Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, “Merkez bankasının faiz indirimini diğer bankaların da uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor” dedi. 

"CİDDİ DURGUNLUK VAR"

Yaşanan piyasa durgunluğunun temelinde kredilerdeki yüksek faiz ve kısa vade olduğunu belirten Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, “Şu anda ciddi bir durgunluk yaşıyoruz. Banka kredilerinin yüksek olması ikinci el otomobilde durgunluğa neden oldu. Merkez Bankası faiz oranlarını düşürdüm dese de bankalar müşterilerine yansıtmıyor. Şuan tahminime göre yıllık yüzde 25 gibi bir otomobil kredisi söz konusu ve vadeler kısaltılarak 12 ay ile sınırlandırılmış durumda. Sıfır otomobil için vatandaşlar aracın bedeline göre maksimum 250 bin lira kredi kullanabiliyor. İkinci elde bu daha da aşağıda seyrediyor. Merkez Bankasının faiz indirimini diğer bankaların da uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor. 12 aya kadar sınırlandırılan kredilerde vade sayısı 36 aya kadar çıkarsa ikinci el araç piyasası da hızlanacaktır” dedi. 

"PİYASA İYİCE KİLİT"

Kredi miktarının kasko tutarına göre belirlenmesinin modelli araçların ticaretini iyice bitirdiğini belirten Güngören ise şu ifadeleri kullandı: 
“Piyasada modelli araçların ticareti genel olarak durgun. Bunun en büyük sebebi de krediler. Bankalar müşterilerimize kredi vermekte pek gönüllü değil sanki. Kasko bedellerine göre araçların kredi bedelleri var. Şu anda modelli bir aracı alacak insanların kasko bedelinin yüzde 70’inin cebinde olması gerekiyor. Araba piyasası rakamsal olarak çok şişkin durumda. Bunların hepsinin üst üste gelmesi, bankaların kredileri yüksek faizle vermesi ve kasko bedeline göre limit koyması piyasayı iyice kilitledi. Bankalarla devlet bir arada faiz oranlarını düşürerek, çıkan kredi limitini kaldırması yeterli olur. Vade uzatılabilir, faiz düşürülebilir böylelikle ticaret açılır. Sadece araç piyasası değil, emlak piyasasındaki arkadaşlarla da görüştüğümüzde onlar da aynı şeyleri söylüyor. 1 milyon liralık evde de 300 bin lira kredi veriyor 3 milyon liralık evde de 300 bin lira kredi veriyor.” 

                                         
1000
icon
Serdar 2 Kasım 2022 18:32

Ben Kılıçtaroğlu nu bekliyorum, araba almayın bekleyin dediya, çok bekler miyim acaba.

0 0 Cevap Yaz
sadri 2 Kasım 2022 17:26

önce araba fiyatlarını düşürün sayın başkan adam 99 madele 220 000tl yazarsa kim alır

0 1 Cevap Yaz
Burak 2 Kasım 2022 17:15

Dolar 6 tl iken 50 bin TL olan araba, dolar 18,6 iken matematiksel olarak 160 bin TL civari olur; yıpranma payını düşünce 130 bin tl civari olmali ama 300 bine kadar çıkıyor bu arabalar. Bu balon rakamlarin yok olması gerekiyor. Millet aptal değil.

0 2 Cevap Yaz
Muhsin 1 Kasım 2022 11:54

Bu haberi kim okumadan yayınlandı.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat