alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de heyecan! 21 Temmuz günü...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de heyecan! 21 Temmuz günü...
A
a

Odunpazarı Belediyesi, Başkan Kazım Kurt’un talimatı ile tarımsal ekonomiyi desteklemek amacıyla Kalkanlı Mahallesi’ne Yeni Çeşit Deneme ve Çiftçi Eğitim Merkezi kurdu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Deneme alanlarına çeşit çeşit nohut, buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği, mısır ekimi yapan Odunpazarı Belediyesi, Yeni Çeşit Deneme ve Çiftçi Eğitim Merkezi’ndeki ilk hasadı ise 21 Temmuz Perşembe günü gerçekleşecek olan Hasat Şenliği ve Tarla Günü’nde yapacak. 

Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl Başkan Kazım Kurt’un talimatı ile tarımsal ekonomiyi desteklemek amacıyla verimli tarım arazilerine arpa, nohut ve yulaf ekimi yapmıştı. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, yine Başkan Kurt’un talimatı ile bu çalışmalarını bir adım öteye taşıyarak Kalkanlı Mahallesine Yeni Çeşit Deneme ve Çiftçi Eğitim Merkezi kurdu. 

Kırsal mahallelerde tarımsal üretimin geliştirilmesi, üretimi yapılan ürünlerin çeşitliliğinin arttırılması; küresel iklim değişikliğinin etkilerinin doğrudan hissedildiği günümüzde bulunduğumuz coğrafyada susuz yetiştirilebilecek çeşitlerin araştırılması, denenmesi ve sonuçlarının üreticilere tarla başında gösterilmesi; yerel tohumların toplanması ve üretilmesi; çiftçilerin talepleri doğrultusunda bitkisel ve hayvansal üreticilik konularında eğitimler verilmesi amacıyla kurulan Yeni Çeşit Deneme ve Çiftçi Eğitim Merkezi’nde, deneme alanlarına; 3 çeşit nohut, 4 çeşit buğday, 4 çeşit arpa, 1 çeşit yulaf, 5 çeşit yağlık ayçiçeği, 5 çeşit de danelik mısır ekimi yapıldı. Ekimler 1000’er metrekarelik alanlara yapılırken, hasat ile bir dekara elde edilecek ürünler belirlenmiş olacak. Bitki beslemede klasik gübrelerin yanında Solucan Gübresi ve Mikrobiyal gübreler de kullanılarak aralarındaki farkların tespit edilmesi amaçlandı. 

Odunpazarı Belediyesi, Yeni Çeşit Deneme ve Çiftçi Eğitim Merkezi’ndeki çalışmaları hakkında bilgi vermek, olgunluğa erişmiş yeni çeşit buğday ve arpaların hasadı yapmak için Hasat Şenliği ve Tarla Günü düzenleyecek. 21 Temmuz Perşembe günü gerçekleşecek olan Hasat Şenliği ve Tarla Günü, saat 11.00’de Kalkanlı Mahallesinde bulunan Yeni Çeşit Deneme ve Çiftçi Eğitim Merkezi’nde yapılacak.
 
1000
icon
Eskişehirli 19 Temmuz 2022 12:31

Sayın Başkan,son yılların popüler ürünleri olan pudra şekeri,Efuli, Ejder meyvesi gibi ürünlerine yetiştirmenizi bekliyoruz.

0 0 Cevap Yaz
Ragıp 18 Temmuz 2022 09:45

Aman tarıma bulaşmayın zira bedava biçerdöver desteği dediniz millet bekliyo hasat edilemedi

1 0 Cevap Yaz
Vatandaş 17 Temmuz 2022 20:17

Odunpazarı ni hallettiniz sıra tarıma geldi vay başkan vayy

1 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat