alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de halk otobüsü eylemi

Videoyu Aç Eskişehir'de halk otobüsü eylemi
A
a

Eskişehir’de H plakalı halk otobüsü işletmecileri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 166 olan halk otobüsü sayısın 71'e düşürülmesi ve yeterli kazanç sağlayamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı

Eskişehir’de H plakalı halk otobüsü işletmecileri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 166 olan halk otobüsü sayısın 71'e düşürülmesi ve yeterli kazanç sağlayamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. 
Halk otobüsü işletmecileri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi binası önünde belediyenin yaptırımlarına karşı toplandı. Çocuklarıyla birlikte toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, pankartlar açarak belediyeyi protesto etti. Toplanan kalabalıktaki işletmeciler, haklarını aramak istediklerinde çalıştırılmama tehdidi ile karşılaştıklarını belirttiler. Otobüs işletmecileri adına basın açıklaması yapan Murat Tamyiğit, belediyenin uygulamaları yüzünden uzun süredir baskı altında olduklarını söyledi. Tamyiğit, “Bizler yaklaşık 20 yıldır Eskişehir şehiriçi güzergahlarında tescilli ve tahsilli H plakalı otobüslerimiz ile ticari toplu taşımacılık faaliyeti yürütmekteyiz. Bugüne değin kamu yararını her şeyin önüne koyarak canla başla Eskişehir halkını taşıdık ve ulaşımda bize verilen eksiksiz yerine getirdik. Ancak çoğumuz büyükşehir belediyesinin tasarrufları ve uygulamaları yüzünden, uzun süredir zulüm ve baskı altında çalışmakta maddi manevi ağır kayıplara uğramaktayız. Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki UKOME Genel Kurulu’na yasa ile verilen görevi meclis kararı marifetiyle baypas edip, kendi kurduğu ESTRAM A.Ş.’ye devretmiştir. Bu işlem sorasında çalışma koşullarımız bizleri yok oluşa sürükleyen boyuta ulaşmıştır. Tüm kazancımız ESTRAM A.Ş. kasasına alınmaktadır. Büyükşehir Belediyesi’ne düzenli ve gerçek şekilde aktarılmamakta, yüzde 12’ye varan kesintiler uygulanarak bakiyesi tarafımıza geç ce eksik şekilde yatırılmakta, bu kapsamda tarafımıza saydam şekilde bilgi verilmeksizin hareket edilmektedir. Bizlerden hasılat payı altında yapılan kesintilerin hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Bu konuda hak arama hürriyetimiz çalıştırılmama tehditti üzerinden bastırılmaktadır. Tahsis ve tescil yoluyla süreklilik arz edecek taşıma işinin belediyece taahhüt edilmesi yoluyla, her birimiz yaklaşık 500 bin TL’yi bulan yatırıma zorlandık. Her gün artarak devam eden cezai işlemlerin bugünkü toplamı 9 milyon TL’yi bulmuştur. Bugüne kadar bu zulme değerli Eskişehir halkı için katlandık. Ancak ödediğimiz bedel, 166 esnaf ve aracın 71’e düşmesiyle karşılık bulmuştur. Bugün müzeler kenti Eskişehir’imiz bir müze daha kazanmak üzeredir. Kalan son 71 aracımız da şehir tarihine gömülecek, çalışmayacak ve kontak kapatacak duruma geldiği için, müzelik konuma getirilmiş ve otobüs müzesi projesi başarıya ulaşmıştır” diye konuştu. 
Toplanan kalabalık basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. 

 
1000
icon
Neşe 4 Haziran 2019 10:42

O kadar mutlu oldum ki anlatamam. Keşke hepsi kalksa. Aralarında iyi olanlar mutlaka vardır. Ama işlerini hiç iyi yapmayanlar var. 23 hattı o kadar keyfi derdinde ki anlatamam. Bütün duraktaki herkes 40 _50 dak bekleyince neredesiniz diyor. Şöför benim haberim yok diyor. Kaç kez aradık. Aramayan ama çok kızan kaç vatandaş var anlatamam. Bir değil iki değil hep mi olur kardeşim. Ücretsiz binen herkese dövecek iş gibi bakıyorlar paso sorguluyorlar o kadar moral bozucular ki. Zaten cihazlarına sesli ücretsiz diye uyarıcı koydurmuşlar nasıl bağırıyor nasıl anlamsız nasıl saçma bunun da değişmesini istiyoruz mesela ne güzel 54 de yok mesela yani belediye otobüslerinde yok pırıl pırıl. Halk otobüsleri yeterince kazandı kazandıklarını saysın artık. Yılmaz hocaya tşk edrm.

0 2 Cevap Yaz
Murat 3 Haziran 2019 10:28

Büyükerşen her şeyin en iyisini yapar hatta otobüsün içine heykel bile yapar.eskisehirin her tarafı alt geçit üst gecitlerle dolu yollar üç dört şerit kaldırım kenarları çok temiz.Hatta Hamam yolu üst geçidi dünyanın en büyük üst geçidi.

1 0 Cevap Yaz
selo 22 Mayıs 2019 19:21

Halk otobüslerinin koltukları leş gibi,tutma demirleri toz içinde,araçların camları bile rezalet.Ayrıca sürücüleri saygısız ve çok süratli kullanıyorlar,duraklarda sert fren yapıp insanları zor durumda bırakıyorlar.Vallahi bence hepsini kaldırsınlar,şahsen belediyenin otobüslerini tercih ediyorum.Yeşillerden bıktık valla bıktık.

0 0 Cevap Yaz
Kurtoğlu 22 Mayıs 2019 13:30

Belki kendilerine göre haklılardır,fakat belediye dediğimiz kurumda kafasına göre ceza kesmez be kardeşim.Zaten,belediye yeni otobüsleri almasaydı yine halk otobüsçülerinin insafına kalmıştık.Bir iş ne kadar denetimli olursa,orada o kadar düzgün hizmet söz konusudur.Belediye tabi ki cezayı kesecek,vatandaşın şikayetini muhatap alacak ki; Biz vatandaşlarda hak ettiğimiz temiz,düzenli,saygılı ve eksiksiz hizmeti alabilelim.Kimse kafasına göre iş yapmamalı.Bu gözler zamanında; kapısı arızalı,silecekleri çalışmayan veya murat 131den çıkma farlarla çalışan,tıka basa dolu giderken istop eden,yolda giderken motoru resmen haykıran,arkasından kara dumanlar atan,hat numarası el yazısıyla yazılan,kliması bunaltıcı sıcakta çalıştırılmayan çook otobüs gördü.İllaki,işini çok iyi yapan halk otobüsçüleri vardır ama,4 yıl öncesine kadar toplu taşımada maalesef bunları biz eskişehirliler gördük,yaşadık.Çok şükür yeni yeni düzene giren bir toplu ulaşım sistemi oluşturmaya çalışıyorlar.Düzen,denetim şart.

0 1 Cevap Yaz
yurtdaş 22 Mayıs 2019 02:05

belediye iyi yapıyor. halk otobüsleri tamamen bitirilmeli.

1 2 Cevap Yaz
yunus

adamlar aç mı kalacak her yere tramway yapıldı yollar daraldı otopark sorun

1 1
Burhan Bıyıklı

Yunus'a 65 yaş üstü vatandaşı beleşçiler diyerek azarladıklarında düşüneceklerdi...

0 2
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat