alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de geliştirildi, 7'den 70'e herkes kullanabilir!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de geliştirildi, 7'den 70'e herkes kullanabilir!
A
a

Eskişehir'de geliştirilen "AMAT" sayesinde müziğe olan yeteneğinizi test edebilirsiniz

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında geliştirilen ve 7 yaşından itibaren herkesin müzik algısı hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olmayı hedefleyen Anadolu Üniversitesi Müzik Algısı Testi (AMAT) için tanıtım toplantısı düzenlendi.
AMAT, Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca yürütücülüğünde Prof. Dr. Şükrü Torun ve Prof. Dr. Evrim Genç Kumtepe tarafından iki yıllık bir bilimsel araştırma projesi kapsamında psikometrik test geliştirme yöntemleri kullanılarak geliştirildi. İki yıl süren proje kapsamında pek çok okulda deneme çalışmaları yapıldı ve 7 kategorili yaklaşık 25 dakika süren bir test ortaya çıktı.

MÜZİKAL YOLCULUK YAŞATACAK
Açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, “Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyonu birimi tarafından desteklenen AMAT projesi de müzik üzerine düşünen ve bunu 7’den 70’e herkesin müzik yeteneğini bilimsel temeller ile keşfetmek ve bu yeteneğin gelişimine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirildi. AMAT platformu üzerinden gerçekleştirilecek test ile her yaştan bireyler ve özellikle çocuklar kendi müzik algıları hakkında bilgi sahibi olabilecek ve bu alandaki yeteneklerine uygun eğitime yönlenebilecekler. Ülkemizde yeni yeteneklerin keşfedilmesine bilimsel olarak katkı sağlayacak olan AMAT’ı hayata geçiren Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca ve ekibine teşekkür ediyor, AMAT’ın tüm kullanıcılarına yeni müzikal yolculuklar yaşatmasını umut ediyorum” dedi.

BİLİMSEL YÖNTEM
Sistemin çalışma şeklini anlatan Prof. Dr. Ozan Evrim Tunca, “Bu test özellikle çocuklarımızın, öğrencilerimizin müzik ile ilgili becerileri hakkında bilgilendirme için yaptığımız bir test oldu. Hazırladığımız test sayesinde herkes evlerinden kolaylıkla ve bilimsel yöntemlerle bilgi sahibi olabilsin istedik. Kişilerin kendi kendilerine müzik yeteneği olup olmadığını bilmeleri mümkün değil. Bireyler aldıkları bir müzik dersinin kötü gitmesinden sonra kendisini müzik konusunda yeteneksiz ilan edebiliyor. Fakat bundan sonra bunu bilimsel olarak tespit edebiliyor olacaklar” diye konuştu.

FARKLI BOYUTLARINI ANLATTI
Prof. Dr. Şükrü Torun ise AMAT hizmetinin farklı boyutları hakkında bilgiler vererek şunları söyledi: “Bir çocuğun daha anne karnındayken dış sesleri algılamaya başladığını düşünürsek beyin gelişiminde bu etkileşimlerin algıya, harekete, duyguya, hatta akademik performansa zemin teşkil eden bu ölçümleme ve navigasyon becerilerine çok büyük katkı sağladığını söyleyebilirim.  Sonuç olarak projedeki her test ögesi insan beyninin algısı çerçevesinde en sağlıklı nasıl gerçekleştiririz sorusu ve cevaplarıyla birlikte yapılandırıldı. Bu yüzden çok değerli bir hizmet olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ALANINDA UZMANLAR HAZIRLADI
Prof. Dr. Evrim Genç Kumtepe, “Testin içinde göreceğiniz maddeler döngüsel bir süreç. Çocuklar ve yetişkinler için oldukça uygun bir ölçme ve değerlendirme aracı olan test sürekli alan uzmanları tarafından genişletilecek. Projemizin herkese hayırlı olmasını diliyor, üniversitemize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Teste ulaşmak için Anadolu Üniversitesinin internet adresi www.anadolu.edu.tr adresindeki ilgili bağlantıya tıklayabilir ya da https://aummat.anadolu.edu.tr/amat/ adresini kullanabilirsiniz. 

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Comdata web reklamı