alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de flaş grev kararı! Büyükşehir'den açıklama geldi...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de flaş grev kararı! Büyükşehir'den açıklama geldi...
A
a

Eskişehir'de Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Ramazan Uysal, yaptığı yazılı açıklama ile ESTRAM A.Ş ve Belediye ile Demiryol-iş Sendikası'nın yürütmüş olduğu, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını, grev süresinin başladığını duyurmuştu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden de konu ile ilgili açıklama geldi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Uysal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ESTRAM A.Ş ve Belediye ile Demiryol-iş Sendikası'nın yürütmüş olduğu, Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, 12 Nisan 2021 tarihinde başlayıp, Yaklaşık 4 ay sürmüş ve 24 Ağustos 2021 tarihi itibariyle uyuşmazlıkla sonuçlanmış. 60 günlük görüşmelerinin ardından 30 günlük arabulucu süresi de sona erdi ve 60 günlük grev süresi başladı. Eğer karşı taraftan mağduriyeti giderecek adım gelmezse zorunlu olarak grev yapmaya zorlanmış olacağız. Bizler Müdür, Genel müdür maaşı istemiyoruz. Fakat her ekonomik krizde olduğu gibi pandeminin de faturasının çalışanlara ve dolayısı ile ailelerine ödettirilmemesi gerekir. Bizler emeğimiz den bir yere kadar fedakarlık yaparız, çalışanların geçinmekte ciddi zorluklar yaşadığı malumunuzdur. Pandemi süresince çalışan personel, normal çalışma süresinden fazla çalıştığının ücretinin ödenmemesine, iş elbiselerinin, ayakkabılarının verilememesine, yıllık izinlerini kullanmamalarına ve hafta tatili yapamamalarına rağmen sükunet ve sabır içinde çalıştılar. İşyerinde içtikleri sularını dahi evlerinden taşıdılar, kumanya yediler ve bu süreçte fazlasıyla yoruldular. Ayrıca otobüs şoförleri kaza oluşması halinde hasar bedelini kendi maaşlarından ödeyen tek işyeri olduğu malumunuzdur. Çiftçiye, besiciye, arıcılığa ve ipek böceği üreticisine sahip çıkan Sayın Yılmaz Büyükerşen hocanın çalışanın emeklerinin karşılığını vereceğini, çalışanlar kendilerinin de boynunun büktürülmeyeceği inancındadırlar. Hak ettikleri emeklerinin karşılığını alın terleri kurumadan kendilerine verileceğini umut etmektedirler. Emek en yüce değerdir. Yaşamak bir haktır. İnsanca yaşanacak bir ücret istenmektedir.”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de konu ile ilgili haberlerin üzerine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
Bu hafta içerisinde çeşitli basın yayın organları ve internet gazetelerinde ESTRAM’da grev kararı alınmasıyla ilgili çıkan haberler ve akabinde Şehir Gazetesi Köşe Yazarı Vedat Celal Alp’in 9 Eylül 2021 Salı günü köşesinde kaleme aldığı ‘Odunpazarı’nın yaptığını Büyükşehir Yapamaz mı?’ başlıklı yazısıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.
Alın terinin kutsallığına inanan bir kurum olarak çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını verebilmek adına toplu iş görüşmeleri sırasında her daim çalışma arkadaşlarımızın haklarını savunmaktayız. Kısa süre önce tamamladığımız ve 500’e yakın daimi işçimizi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi de bunun en güzel örneğidir. Bu anlaşma sonrasında belediyemizde en düşük daimi işçi maaşı devletin çalışanlardan aldığı ve yıl içerisinde kazanç oranında düşüklüğe neden olan %27’lik vergi kesintisine rağmen Eylül ayında 6900 TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl imzaladığımız ve ESPARK şirketimizin çalışanlarını kapsayan toplu iş sözleşmesi sonucu da belediyemizde şu an en düşük işçi maaşı aynı şekilde %20’lik vergi kesintisine rağmen 3900 TL’dir. Vergi dilimi hesaba katılmadığında bu rakam 4200 TL’ye kadar yükselmektedir.
ESTRAM şirketimiz ve Demiryol-İş Sendikası arasında Nisan ayında başlayan görüşmelerde de tıpkı diğer sendikalarımızla olan süreçte yaptığımız gibi tüm çalışanlarımızın haklarının daha da iyileştirilmesi için sendikamıza teklifimiz iletilmiştir. Kamuoyunun bilgilenmesi açısından mevcut durumu ve teklifimiz sonrası emekçilerin alacağı ücret artışını paylaşmak istiyoruz: ESTRAM şirketimizde vasıfsız işçinin şu an en düşük maaşı 4752 TL olup, bu rakam yapılan görev ve kıdeme göre 7500 TL’ye kadar yükselmektedir. Demiryol-İş Sendikası’na yaptığımız teklifin kabul edilmesi durumunda çalışma arkadaşlarımızın maaşları daha da artacaktır.
Görüldüğü üzere belediyemiz ve bağlı tüm iştirakleri, şehrimiz için emek veren tüm personelinin hakkını bütçe olanakları çerçevesinde bugüne kadar en iyi şekilde vermiştir. Bundan sonraki toplu iş sözleşmelerinde de emekçiden yana tavrımız her zaman devam edecektir.

 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Mehmet 10 Eylül 2021 15:06

Hak değil daimi işçi 6900tl, taşeron 3900tl çok ayıp bence bu durum

0 0 Cevap Yaz
Ufuk 10 Eylül 2021 10:04

Tramvay Bilet Ücretleri artacak o yüzden zemin hazırlanıyor.

2 0 Cevap Yaz
Vatandaş 10 Eylül 2021 06:57

Komple kaldırın zaten trafiğe bela

3 5 Cevap Yaz
Mazlum 9 Eylül 2021 23:59

Yalan....................................

0 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat