alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de esnaf dertli: Gider çok, gelir yok

Videoyu Aç Eskişehir'de esnaf dertli: Gider çok, gelir yok
A
a

Eskişehir'de 80 gündür kapalı olan lokanta, kafe gibi işletmeler, 1 Haziran’da açıldı. Bekledikleri işi müşteri kapasitesinin düşmesine rağmen yapamadıklarını söyleyen lokanta sahibi Halil Pekcan, “Gider çok gelir yok. Ödemelerimizi yapamıyoruz” dedi

Eskişehir haberi: 80 gündür kapalı olan lokanta, kafe gibi işletmeler, 1 Haziran’da açıldı. Bekledikleri işi müşteri kapasitesinin düşmesine rağmen yapamadıklarını söyleyen lokanta sahibi Halil Pekcan, “Gider çok gelir yok. Ödemelerimizi yapamıyoruz” dedi.
Lokanta, kafe gibi işletmeler 1 Haziran’da açıldı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun hizmet veren Eskişehir’deki lokantalar, bekledikleri işi yapamamaktan dert yandı. Sağlık ve hijyen konusunda her türlü önlemi aldıklarını anlatan işletme sahipleri, vatandaşların gönül rahatlığıyla yemek yiyebileceğini ifade etti.

“BEKLEDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL”
25 yıldır lokanta işlettiğini belirten Metin Önem, “İşler şu an beklediğimiz gibi hiç değil. Şu an yüzde 50’leri bile yakalayamadık desem yeridir. Ama ilerde umudumuz var. Başka bir çaremiz yok zaten. Bu süreçte çok zorlanacağız. Bunun devamında işler açılmazsa ne olur bilmiyorum. Mücadele ettim ve 25 bin liralık kredi desteğini aldım. Ama 25 bin lira 3 ayda neleri karşılar. Elektrik, kira vs. Biz bu süreçte hiç iş yapamadık. Evlerimizin yemesi içmesi bilemiyorum” diye konuştu.

“ESNAF BU SÜREÇTE BORÇLANDI”
Giderlerin arttığını gelirlerin ise azaldığına dikkat çeken Halil Pekcan, “Beklediğimizden çok daha düşük gidiyor işler. Halkımız hala tedirgin dışardan yemek yeme konusunda ama zamanla düzelecek. Rayına girmesi 2 ayı bulacak. Bu 2 ay zor geçecek. Buraya kira ödüyorum ve bu konuda bir yardım yok. Doğalgaz, elektrik geliyor, çalışanlarımızı mağdur etmemeye çalışıyoruz. Burası 100 kişi alırken şimdi 50 kişi alıyoruz. O 50 kişiyi de bulamıyoruz. Gider çok gelir yok. Ödemelerimizi yapamıyoruz. 25 bin liralık krediden aldım. Ama benim dükkânım kapalıyken aylık 15 bin lira giderim var. 3 aydır kapalı 45 bin lira. 25 bin liralık kredi bize hibe edilmedi ki. Biz bunu ödeyeceğiz yine. Kredi kartlarını da öteledik. Esnaf bu süreçte borçlandı. Doğalgazım gelmişti, ertelenmişti. 6 bin lira doğalgaz faturası gelmiş. Temmuzda ödeyeceksiniz deniyor. Dükkanın kirası 8.5 milyar. Şu an beşte bir oranında iş yapıyorum. Dezenfekte, kapalı ekmek vs gider artıyor. Gelir yok” şeklinde konuştu.

“YAVAŞ YAVAŞ AÇILACAK”
İşlerin ilk etapta yavaş gittiğini anlatan Harun Kök, “Zamanla yavaş yavaş açılacak. Bizler de pandemide gerekli tüm önlemleri aldık. Birden olmayacağını tahmin ediyordum. Özverili olacağız çalışanlarımıza karşı. Kısa çalışma ödeneğinden de yararlandılar. Kredi desteğinden yararlanmadım. Giderlerimiz arttı. Ülkenin ekonomisi bir de bu pandemiden kaynaklı tabi giderler bayağı yükseldi. Gelir de azaldı. Lokantamızda da yemek fiyatlarında bir değişiklik yapmadık. Ama ambalaj ve dezenfektan ürünlerinden kaynaklı da giderlerimiz arttı” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak : Anadolu Gazetesi - Meltem Karakaş Kaya
1000
icon
sergen 4 Haziran 2020 16:58

hep şikayet hep şikayet birkaç güne normalleşir her yer daha durun haftasonu olsun ertesi hafta olsun ne acelecisiniz biraz sabır lütfen

3 1 Cevap Yaz
Geçmişler olsun 4 Haziran 2020 10:58

Hastalık yüzünden öyle bir algı yaratıldı ki ; aman restorantlarda ve lokantalarda hastalık var düşüncesi resmen zihinlere kazındı. Biliyorsunuz aynı algı ile hastalık sadece yaşlılardan geçiyor düşüncesi zihinlere kazındı. Bilmiyorum bu durum ne kadar gider ama tıpkı ağacı kökünden söküp daha sonrada ama bu ağaç yeşermiyor ve çiçek açmıyor demekle aynı şey.. Allah yardimcılari olsun...

0 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat