alexa
Eskişehir Keskin Grup

Eskişehir'de doğru adayla yola çıkacağız

Videoyu Aç Eskişehir'de doğru adayla yola çıkacağız
A
a

ES TV’de yayınlanan Vaziyet programına katılan AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan yerel seçimlere yönelik iddialı konuştu. Çalışkan, “Önceden tanınırlığı, güvenirliği olan, şehrin bildiği evet bu aday doğru aday dediğimiz bir adayla Eskişehir'de yola çıkacağız” dedi.

Eskişehir AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, programda ESGROUP Genel Koordinatörü ve ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş, Anadolu Gazetesi Köşe Yazarları Cihan Yıldırım ve Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı. Çalışkan, Eskişehir'de yerel seçimlere yönelik düşüncelerini ve şehrin gündemindeki problemlere ilişkin AK Parti’nin çözüm önerilerini anlattı. 5 Kasım tarihinde başlayan ve 12 Kasım’da bitecek olan belediye başkanlığı aday adaylığı başvuru süreci ile ilgili konuşan Çalışkan, “Genel merkezimizin talimatı ile aday adaylığı süreci başladı. 12 Kasım’da da belediye başkanlığı aday adaylığı ile ilgili süreç tamamlanacak. Bizim 5 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında belediye meclislerine yönelik aday adaylığı başvurularımız olacak. Bunların hepsi online yapılıyor. Başvuru formları bilgisayardan alınıp, dolduruluyor ve taranarak genel merkeze yansıyor. Ben bu seçimde de AK Parti’den ciddi bir aday adaylığı başvurusu olacağını düşünüyorum. Daha önce açıklamamızı yaptık. AK Parti’nin ilkelerine uyumlu, bizi basamak olarak görmeyen, AK Parti’ye katkı sağlamayı hedefleyen, Cumhurbaşkanımızın oyunun üzerine kişisel anlamda oy katacağını değerlendirdiğimiz liyakat sahibi adaylarla Eskişehir'de seçmenlerimizin karşısına çıkacağız” dedi.

ÇABA SARF EDİYORUZ

Doğru adayı bulmak adına çaba sarf ettiklerini belirten Çalışkan, “Partili adaydan ziyade daha önce ismini hiç duymadığımız sadece iktidar partisini kullanmak, reklam yapmak adına müracaatlar oluyor. Bu müracaatlara ilişkin doğru yönlendirme yapabilmek adına daha önceden tanınırlığı, güvenirliği olan, şehrin bildiği evet bu aday
doğru aday dediğimiz bir adayla yola çıkacağız. Ama yanlış da anlaşılmasın hiç kimsenin tanınırlığına, liyakatine yönelik bir söz söylemedik. Biz doğru adayı bulmak adına çaba sarf ediyoruz. Bizim yaklaşık 110 bine yakın üyemiz var Eskişehir’de. İlla partili arkadaşlarımızın aday olması, aday adayı olması gerekmiyor. Herkes biliyor ki şehrimizde farklı alanlarda kendisini ispat etmiş liyakat sahibi çok fazla büyüğümüz var” diye konuştu.

“TEŞKİLATIMA GÜVENİYORUM”

AK Parti teşkilatının genel merkez tarafından belirlenecek belediye başkan adayının her daim arkasında olacağını ve bu yönde çalışacağını kaydeden Çalışkan, “Biz Genel Başkanımızın talimatları ve onun anlayışı doğrultunda yürütmekle mükellefiz süreci. Ben teşkilatlarımızdan olmayan fakat şehrimize hizmet üreteceğine yüzde 100 inandığımız adayların arkasında teşkilatımızın da duracağına inanıyorum. Teşkilat bizim partimizle özdeşleşen bir husustur. Bizim teşkilatlarımız gıybete, olumsuzluğa, kötüleme ve karalamaya gitmeden Sayın Cumhurbaşkanımıza layık olacak dava adamlarını göstereceklerine inancım tam. Teşkilatımıza ve çıkacak olan adayların arkasında duracaklarına inancım tam” dedi.

OY KAYBETMEDİK

AK Parti’nin Eskişehir’de neden başarısız olduğuna yönelik sorusuna cevap veren Çalışkan, partisinin hiçbir seçimde oy kaybetmediğini söyledi. Farklı kesimleri ikna etme konusuna odaklanmaları gerektiğini vurgulayan Çalışkan, “Adaylarımızın hepsi birbirinden kıymetli. Fakat adaylarımıza ilişkin kısımda farklı siyasi düşünceye sahip insanları ikna edememişiz demek ki. Üst üste oyları toparladığımızda biz kendi oyumuza ilişkin bir eksiklik yaşamadık. Bizim rakibimiz olan belediye başkanlarının oy almış oldukları kitlelere bakmak lazım. Eğer bu kitleler farklı siyasal görüşlere ilişkinse bizim onların üzerine biraz daha çalışmamız lazım.
Bu çalışmayı biz daha önce Cumhur İttifakı ile yaptık. Doğru sonuçlar aldık. Bu süreç genel başkanların takdiri doğrultusunda belki biraz farklı yürüyor ama bu illa bu noktada sonuçlanacağı anlamına gelmeyebilir. Siyaset uzun soluklu bir yarıştır. Farklı bir değerlendirme olabilir ilerde. 2019’da ittifak olmasa dahi biz her an seçime hazırız. Ve doğru adaylarla seçimi alacağız. Birlikteliği sağladığımız noktada seçimi kazanırız” şeklinde konuştu. 

HİZMETLER ORTADA

Yerel yönetimlerdeki tecrübelerini kullanarak seçimi alacaklarını ifade eden Çalışkan, “Bizim diğer şehirlerde yaptığımız hizmetler ortada. Trafik sorununu çözmek için alt geçit, üst geçit yapmışız. Bu şehirde bir tane alt geçit, üst geçit yapıp da şehrin trafik sorununa katkı sağlamayanlar artık bu noktada şehrin trafik keşmekeşliğini görmeleri lazım. Evet, hizmetler yapılmıştır. Ancak artık daha iyisinin yapma zamanıdır. Biz daha iyisini yapacağımıza ilişkin söylemler, yerel yönetimlerdeki tecrübelerimizle bu seçimi alacağız” dedi.

“TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Eskişehir’in imar planlarını eleştiren ve şehrin küçük bir yere hapsedildiğini söyleyen Çalışkan, “Siz bu şehrin imar planlarını yapmazsanız, şehri küçücük bir yerde hapsederseniz, o şehirde 3 kat binayı yıkıp yerine 4 kat bina yaparsanız o dört kat binanın daire kira bedeli 700 lira olur. Bu şehirde mutlak suretle konut ihtiyacını karşılayacak arsa üretimi olmalı ki artık arsa maliyet değerleri düşsün, insanlar da rahatlıkla ucuz konuta ulaşabilsin. Bu başka şehirlerde yapılıyor. Bunun tek sebebi şehrin imara açılmamasıdır. Ben şehrin dertleriyle dertlenen bir adamım. Şehrin artık tek merkezden kurtulması lazım. Trafik sorunun çözülmesi lazım. Biz bu şehre çok ciddi katkılar sağladık. Çevre yoluna ilişkin 24 köprülü viyadük, keza 2583 km asfalt, 311 km’si çift şerit. Yaklaşık 10 bin toplu konut yaptık bu şehre 1 milyar TL değerinde. Adalet Sarayı yaptık” dedi. Tramvay hatlarının güzergâhlarının hatalı olduğunu ifade eden Çalışkan, “Tramvay hatlarına ilişkin fizibilite çalışmaları çok doğru bir şekilde yapılmıyor. Çamlıca, Batıkent ve Çankaya tramvay hatlarının bu şehre ilişkin katkılarının çok değerli olmadığını hep beraber görüyoruz. Bu hizmetlerin vatandaşın daha rahat ulaşım sağlayabileceği şekilde yapılması lazım. Bunlar planlama hatası” şeklinde konuştu. 

KENDİLİĞİNDEN HAREKETLENİR

Hatboyu’na her zaman çözüm bulabileceklerini ifade eden çalışkan, “Bazen memnuniyetsizlikler olabilir. Ama biz Hatboyu’nun bir mimari proje ile çalışılıp; şehre en güzel yakışacak şekle getirilmesi için çaba içinde olduk hep. Bundan sonra da böyle olacağız. Hatboyu’nda bizim başarısız olmamızı bekleyenler vardı. Buranın canlanması adına farklı sosyal projelerle belediye hizmet üretebilir. Gençlik merkezleri, yaşlı bakım merkezleri gibi insanların yürüyerek ulaşabilecekleri merkezleri koyarsanız insanlar o aksı yürürler. Orası da kendiliğinden hareketlenir” diye konuştu.

GÜNDOĞDU PROJESİ EKSİK

Gündoğdu Projesi’nin bir yıldır imar komisyonunda bekletilmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Çalışkan, projede eksiklerin olduğundan bahsetti. Çalışkan, “90 dönümlük alan, engelleniyor denilen bölüm. Gündoğdu’nun kaçta kaçı? Sekiz yıldır bu plan var. Son bir yıldır komisyonda. Bugün mü gündeminize geldi? Belediye başkanı olarak nasıl Gündoğdu’yu unutursunuz. Şimdi mi aklına geldi? Bakın burada Milli Eğitim’e ilişkin görüş yok. Ayrıca ESKİ’nin görüşü var. ESKİ diyor ki, burada abonelik ile ilgili sorun yoktur. İyi de burada oluşması muhtemel nüfus yoğunluğuna ilişkin gerek temiz suya gerek atık suya ilişkin ne tarz verileri gönderdiniz komisyona? Gelen tek bilgi, gerekli abonelikler vardır. Siz bunları göndermezseniz komisyon bununla ilgili görüşmesini tamamlayamaz. Vatandaşın kaybının olmaması için bu proje değiştirilmeli. Fırtınanın koptuğu yer 90 dönüm” dedi.

KALICI ESER ELEŞTİRİSİ

Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerini kalıcı eser bırakmamakla eleştiren Çalışkan, “Ne kadar bütçeleri var diye düşünmek lazım. Eğer yılda 200 milyona yakın bir bütçeyi harcıyorsanız beş yılda 1 milyar TL yapar. Kalıcı eserlerinize bakın. Odunpazarı ve Tepebaşı’nın kalıcı eserlerine bakın. Odunpazarı’nın 20 milyonluk kışın atıl hale geleceğini göreceğimiz Hamamyolu Projesi. Tepebaşı Belediyesi’nin kullandığı hizmet yerleri kiralıktır. Çamlıca’da pazar yeri yapıldı. İkinci kata düğün salonu yapılacak hala bir şey yok. Kalıcı eserler konusunda eleştirilerimiz var. Ayrıca yollar hep yamalı bohça. Belediye bütçesini gezdirerek harcanmasından mı yanasınız, yoksa yaşanabilir bir şehirde sosyal alanların, yeşil alanların daha fazla ortaya çıkartılmasından mı yanasınız? Biz her iki ilçeyi de alacak durumdayız” dedi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacı Ali Bey, Yeni, Işıklar ve Mamure Mahalleleri ile Deliklitaş ve Kurtuluş Mahallelerinin bir kısmını kapsayan afet riskli alan projesi için Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıklayan Çalışkan, “Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. 3.10.2018 kararı. Bin tane binayı ilgilendiren bir alan. İnsanların hayatlarına ilişkin tüm birikimlerini yatırdıkları yer. Burada doğru karar vermezseniz durdurma kararı ile karşı karşıya kalırsınız. Sizin burada yaptığınız değerlendirmeler eksik diyor. Yani bunu yapabilirsiniz ama sizin burayla ilgili yaptığınız incelemeler eksik ve yanlış. Ön çalışmalarınızı yeniden yapın diyor” diye konuştu.
1000
icon
hakan kurt 9 Kasım 2018 09:48

pes artık yaptığınız çevre yollarını gördük her yağışta rezalet birde çıkıp yolları eleştrimişsiniz. Atatürk caddesinde yolları mı genişleteceksiniz sağlı sollu yıkacaksınız oyum size yoksa eleştirmekten başka taşlamaktan,engellemekten başka yıllardır hiçbir icraatiniz yok...Siz bu şehre istemediği halde termik yapmaya direteceksiniz birde oy isteyeceksiniz!!!Hat boyunu belediyeye bırakmayıp rant sağlama merkezi yaptınız sonuç hüsran birde belediye suçlu.Nasıl siyaset bu.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat