alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de de artık zorunlu! Bakanlıktan flaş duyuru!

Videoyu Aç Eskişehir'de de artık zorunlu! Bakanlıktan flaş duyuru!
A
a

Eskişehir'de de şehir içi toplu ulaşım ve konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.

Eskişehir haberleri

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdi.

Genelgeye göre, şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirlerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Genelge kapsamında şehir içi toplu ulaşımda kullanılan ulaşım kartı ile HES uygulaması arasında gerekli entegrasyonlar sağlanacak. Müşteriler kamu ve özel konaklama tesislerine gerekli HES Kodu sorgulaması yapıldıktan sonra kabul edilecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama şöyle:

* Şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

* İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdi.

* “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak.

* Entegrasyon ile Covid­19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak.

* Covid­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

“Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” genelgesi kapsamında bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

* HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

Sorgulamalarda Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek.

* “HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren tesisler 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek”

* Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlarca gerekli tedbirler alınacak.
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Kafamda deli sorular 30 Eylül 2020 18:45

Peki bu hes kodu nasıl kontrol edilecek ? Şoförler için bazen 1 dakika bile önemli ki, buna göre seferler düzenleniyor. Vatandaş binecek belediye otobüsüne kartı okutunca şoförler tek tek nasıl kontrol yapacaklar ? Kaldı ki belediye otobüs şoförleri sınırlı sayıda yolcu taşımak için sürekli inenlerin ve binenlerin sayısını tutup, toplama çıkarma işlemi yapmaktan helak oldular. Kamu kurumlarını anlarım, taşınmaz bir bina içinde hizmet verdikleri için hes kodu kontrolü için zaman kaybı derdi yok. Ama sürekli devirdaim halinde zamanla yarışan ulaşım araçları için hes kodu sorgulaması büyük zaman kaybıdır. Otobüse binen her vatandaşın hes kodu kontrolü nasıl yapılacak ? Zaten adamlar zamanla yarışarak otobüs sürüyorlar, bizim vatandaşın buna müsamaha göstermesi çok zor. Diğer vatandaşlarda haliyle soracaklar, otobüs niye 10 dakika gecikti ? İşimiz gücümüz var, niye biz bekledik bu kadar ? diye. Şoför şöylemi diyecek; Kusura bakmayın hes kodu kontrolü yapıyodum, ondan geç kaldım vs vs..

1 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat