alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de çiftçiler çaresiz kaldı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de çiftçiler çaresiz kaldı!
A
a

Buğdayını teslim etmek için kilometrelerce kuyruk bekleyen çiftçiler CHP Milletvekili Utku Çakırözer’de dert yandı. Çiftçiler, “30 saattir kuyruktayız, ama ürünümüzü alacaklar mı belli değil” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Sivrihisar Merkez, Kaymaz ve Çifteler’deki lisanslı depolarda ürününü teslim edebilmek için kilometrelerce kuyrukta sıra bekleyen çiftçileri dinledi. Çakırözer’e ziyaretlerinde CHP Sivrihisar İlçe Başkanı İhsan Turan, CHP Çifteler İlçe Başkanı Şükrü Keser de eşlik etti. Çakırözer’in Sivrihisar Kaymaz’daki lisanslı depoculuğa gerçekleştirdiği ziyaretlerde dinlediği çiftçiler şu sıkıntıları anlattı: “Biz daha hasada başlamadan depolar dolmuş. İlk defa böyle bir şey yaşıyoruz. İlk önce arpa alımını durdurdular. Şimdi de buğday alımı duracak. Sabahın altısından beri kapıda bekliyoruz. Lisanslı depo dolduğu için biz depolara ürünlerimizi bırakamıyoruz. Şimdi TMO çukurlar kazıp ürünlerimizi oraya alacak. Ama bu saklama değil! Zorunlu satış. Ofise satmaya zorluyorlar. Sistem tamamen çığrından çıkmış durumda. Biz de mecburen ürünlerimizi ofise vermek zorundayız. Ankara bölgesinden, Konya, Afyon bölgesinden ürününü buraya getirenler var. Biz hasada başlamadan 70 tır buraya gelmiş. Biz ürünlerimizi getirmeden depoları gasp ettiler.”

“ESKİŞEHİR ÇİFTÇİSİ SİLOLARIN HAYRINI GÖREMEDİ”
Gerenli köyünden ürününü getiren bir çiftçi ise, “Siloların hayrını görmedik vekilim. Depolara emanet veremediğimiz için ofise satmak zorundayız. Oysa depoya verebilsek istediğimiz zaman ürünümüzü satacağız” dedi. Kaymaz’dan lisanslı depoya ürününü getiren başka bir çiftçi ise, “Dün akşamdan beri burada sırada bekliyorum. Depolar dolmuş. Ankara’dan buraya ürün getirmişler biz hasada başlamadan. Ben şimdi ne yapacağım. Mecbur evime gidip geri yıkacağım. Her yer dolu. Arpa da doldu, buğday da veremiyoruz. Biz depolara emanete yıkmak istiyoruz. Onlar da dolu” dedi.

ÇAKIRÖZER’DEN ÇAĞRI: “PLANLAMA YAPILMALI”
Eskişehir çiftçisi hasada başlamadan lisanslı depoların dolmasının birçok sıkıntıyı beraberinde getirdiğini aktaran Çakırözer, “Sivrihisar’da, Kaymaz’da lisanslı depolar alımı doldurmuş durumda. Ama Eskişehir genelinde yarıdan fazla çiftçimiz daha buğday hasadını bitiremedi. Ürünlerin çiftçiden alınması önemli ama çiftçilerimiz ürününü hemen ofise satmak istemiyor. Bu lisanslı depo kanunu da bunun için çıkmıştı. Hani çiftçiler içindi bu depolar? Kim nasıl doldurdu? Ortada bir çok haksızlık var. Polatlı’dan, Konya’dan gelip bu depolara ürün yıkmışlar. Ayrıca çiftçiden daha çok tüccarların kendi ürününü burada sakladığı konuşuluyor. Nedeni ne olursa olsun bu lisanslı depoculuk alanında bir sıkıntı bir büyük boşluk var. Ve bedelini çiftçimiz ödüyor. Şimdi çiftçiyi malını ofise ya da tüccara satmaya mecbur bıraktılar. Görüyoruz ki devlet hazırlığını yapmamış. Depolar doldu diyorlar, TMO açık alanlara çukur açıp, toprak üzerine çiftçinin ürününü almaya çalışıyor ama bu iş için bile geç kalınmış. Devletin çiftçinin alınterine saygısı olmalı. Ortada büyük bir plansızlık, öngörüsüzlük, başı boşluk var” dedi.
1000
icon
İbrahim 23 Temmuz 2022 19:45

Emanete siloya verme Kendi ambarında sakla o zaman . Çoğu öyle yapıyor.

0 2 Cevap Yaz
Paramız var ulan! 22 Temmuz 2022 17:13

Paramız var nasılsa, dışardan alırız diyen zihniyet tarımın anasını ağlattı. Şimdi bu çiftçilere yazık günah değil mi? Kesin, ukraynadan gelecek tahıl yüzünden çiftçiyi bekletiyorlardır. Hani şu savaş yüzünden tonlarca tahılı dünya piyasasına veremeyen ülke. Ne olacak alıcı bellidir. Paramız var ithal ediyoruz diyenler alıverirler üzmezler Ukraynayı. Bizim çiftçilerde yandım anam diye gezinsin. Umurlarında mı??

1 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat