alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de büyük skandal! İddialar...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de büyük skandal! İddialar...
A
a

Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliğinin adı yolsuzluk iddialarına karıştı. Birlikte birçok usulsüzlüğün yaşandığı, bu usulsüzlükler arasında Almanya’dan ithal edilen büyükbaş hayvanların küpelerinde değişiklik yapılarak, yerli ve milliymiş gibi Irak’a ihraç edildiği iddiaları da yer alıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir haberi:

Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliğinde bir takım usulsüzlüklerin yaşandığı iddia edildi. Birlikte bazı malzemelerin ortadan yok olduğu, hayvanların ortadan kaybolduğu, Birlik personelinin birbirine girdiği, ithal edilen hayvanlarda yapılan küpe değişikliği gibi birçok iddia sıralanıyor. Yaşanan usulsüzlükler ile ilgili iddiaları, Damızlık Birliğinin Eski Başkanı ve Birlik Üyesi olarak görevine devam eden Ali İhsan Çetin gündeme getirdi. Çetin, Birlikte daha yeni bir olay yaşandığını ve personelin birbirini bıçakladığını öne sürdü.  Çetin, yine 3 kişinin istifa ettiğini belirterek, ortada çıkar davası mı var? Ne olduğu belli değil diyerek tüm birlik üyelerinin bu yaşananlardan rahatsız olduğunu belirtti.

BİRLİĞİN ELİNDE KALIYOR
Almanya’dan ithal getirilen 500 büyükbaş hayvanın 380’inin küpelerinde değişiklik yapıldığını iddia eden Çetin, “Eskişehir’den bir çiftlikte alınan hayvanların TR olan küpeleri, Almanya’dan gelen hayvanların küpeleri ile değiştirilip, Irak’a ihraç ediliyor. Türk küpeleri Irak’a gideceklere takılıyor. Yerliymiş gibi küpe değişikliği yapılıyor. Ve Türkiye’den alınan 18-20 aylık hayvanlar bir anda küpe değişikliğinden dolayı 35-40 aylık oluyor. 36 aylığı geçen hayvanlarda banka kredisi ile kredilendirilmediği için hayvanlar birliğin elinde kalıyor. Bu hayvanlar içerisinde gerekli incelemeler dolayısıyla şu anda 23 hayvanın küpesinin değişikliği Tarım İl Müdürlüğü tarafından da tespit ediliyor. Küpe değişikliği ile ilgili bazı duyduğum kaynaklara göre, hatta İl Müdürlüğünün elinde de görüntüler varmış. Yaşananlar birlik yönetimine yakışmıyor. Birlik üyeleri kandırılıyor. 20 aylık diye alınan hayvan bir anda 36 aylık oluyor. Hayvanlar bu değişiklikten dolayı bir anda kesime gönderiliyor” dedi.

YETKİLİLER EL ATMALI
Yetkililerin bu konuya el atması gerektiğini ifade eden Ali İhsan Çetin, “Bu şekilde yapılan usulsüzlükler birliğe yakışmıyor. Bunu alan herkes bundan zarar ediyor. Devlet de zarar ediyor. Buraya hayvan alımı için 1 milyon 200 bin lira destek verildi. Bu destek, yarın yerine hayvan konulmazsa geri çekilecek. Birlik buradan zarara uğrayacak. Bunun bir an önce çaresinin bulunması lazım. Yeniden seçime mi gidilecek, el mi konulacak, ne yapılacaksa yapılması lazım. Birliğe yapılan bu kadar yatırımlar hepsi hibe edilmiştir. Birliğin başına geçen kişiler, birliğe gelmeyip personeli birbirine düşürmüştür. Bunlara bir an önce yetkililerin el atmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Ariman web reklam 2
1000
icon
Nedim 22 Şubat 2021 15:39

İnsanlar kolay yoldan köşe olmanın peşinde, balık baştan kokar

0 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat