alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de bu uyarıya dikkat! Sakın bunu yapmayın!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bu uyarıya dikkat! Sakın bunu yapmayın!
A
a

Eskişehir'de önemli "gözlük" uyarısı: Kesinlikle bir bilgisayar ortamında ya da sanal ticaret ortamından temin etmeyin. Ve bunu temin etmeden önce de mutlaka bir göz doktoruna gidin

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Mavi ışığı kesen gözlüklerle ilgili konuşan ve vatandaşları sahte gözlüklere karşı uyaran Türkiye Optisyenler ve Gözlükçüler Birliği Üst Kurul Delegesi Murat Destici, “Kesinlikle bir bilgisayar ortamında ya da sanal ticaret ortamından temin etmeyin. Ve bunu temin etmeden önce de mutlaka bir göz doktoruna gidin” dedi.
Pandemi nedeniyle devam eden evden çalışma sistemi ve uzaktan eğitim ile birlikte yetişkinler ve çocuklar bilgisayar, tablet gibi ürünlerle daha çok vakit geçirmek zorunda kaldı. Bu kapsamda göz sağlığını korumak isteyen vatandaşlar mavi ışığa duyarlı, mavi ışığı kesen gözlüklere rağbet göstermeye başladı. Türkiye Optisyenler ve Gözlükçüler Birliği Üst Kurul Delegesi Murat Destici, ise internet ortamında mavi ışığı kesen gözlüklerin fiyatının ortalama 70, 80 lira olduğuna dikkat çekerek, bunların sağlıksız olduğunu, internet ortamından bu gözlerin alınamaması konusunda vatandaşları uyardı.

O KADAR UCUZ OLAMAZ
Mavi ışığı kesen gözlüklern internet ortamındaki gibi ucuz olmasının mümkün olmadığını söyleyen Destici, “Bizim ürünlerimizde daha ziyade bu telefonlar, bilgisayarlar ve laptoplarla alakalı mavi ışığı kesen camlara yönelik talepler var. Bu taleplere cevap vermeye çalışıyoruz. Tabi piyasada o kadar ilginç şeyler var ki, internetten satış yapan bazı firmalar, internet ortamında mavi ışık korumalı gözlükler çerçevesiyle birlikte 80 lira, 70 lira gibi satışlar yapıyorlar. Bunlar kesinlikle doğru bir şey değil. Bakın mavi ışıkla sizin temasını kesecek bir gözlüğün o rakamda olma ihtimali hiç yok. Bir de mavi ışık dediğiniz dışında sadece mavi bir yansıma gibi bir şey oluşuyor, o da mavi ışık demek değil. Bunların hepsi camları özel olarak yapılan,  kimyasal malzemelerle, özel çalışmalarla bu yansımaları önlemek için oluşturulan kaplamalar var. Bu kaplamalar da öyle basit şeyler değil. Bunları alırken de özellikle dikkat edilmesi lazım. İlkokula giden, uzaktan eğitime devam eden öğrenciler için tercih ediliyor son dönemde. En faydalı şekilde çocuğunuza ya da kendinize temin edecekseniz özellikle optisyenlik müessesinden alın. Kesinlikle bir bilgisayar ortamında ya da sanal ticaret ortamından temin etmeyin. Ve bunu temin etmeden önce de mutlaka bir göz doktoruna gidin ve gözünüzde farklı bir rahatsızlık var mı diye baktırın. Ondan sonra gözlük kullanımıyla alakalı bir yol çizin kendinize” diye konuştu.

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat