alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir'de bu görüntüler endişe veriyor! Yüzlercesi kapattı...

Videoyu Aç Eskişehir'de bu görüntüler endişe veriyor! Yüzlercesi kapattı...
A
a

Eskişehir'de tüm Türkiye'de olduğu gibi ekonomideki kötü gidişata, pandemi sonrasında yaşanan kriz de eklenince müşteri ve satışlarda rekor düşüşleri gören esnaf kepenk indirmeye başladı.

Eskişehir haberleri

Türkiye’de ekonomideki kötü gidişata, pandemi sonrasında yaşanan kriz de eklenince müşteri ve satışlarda rekor düşüşleri gören esnaf kepenk indirmeye başladı.  Eskişehir’in en işlek caddelerinde kapanan dükkan ve işyerlerini tek tek gezerek, ‘Kepenk indiren esnaf’ raporunu hazırlayan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Bir zamanlar dükkan bulmanın zor olduğu, astronomik hava paraları istenen en işlek, ticaretin en yoğun olduğu ana caddelerimizin hemen hemen her birinde onlarca iş yere ya satılık ya da kiralık. Eskişehir’in sadece kent merkezinde yüzlerce kepenk indirmiş boş dükkan var. Esnafımızın ihtiyacı olan acil destek bir an önce sağlanmazsa bu sayıların daha da yükselmesinden kaygı duyuyorum” dedi. Çakırözer, esnafın kredi, vergi ve prim borçlarının faizsiz ertelenmesi, esnafa kira desteği verilmesi ve esnafın elektrik, doğalgaz gibi giderlerine devlet desteği sağlanmasını istedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle satışlarda rekor düşüşlerin yaşanmasıyla birlikte Eskişehirli esnaf işyerlerini kapatmaya başladı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na göre Türkiye’de 7 bin 222 esnaf kepenk kapatırken, CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı ‘Eskişehir’de kepenk indirmek zorunda kalan esnaflar’ raporunda Eskişehir’in en işlek caddelerinde yüzlerce esnaf dükkanını kapatmak zorunda kaldı.  

KEPENK İNDİREN İŞ YERLERİNİ TEK TEK SAYDI
Çakırözer’in Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Kadir Kodak ile hazırladığı raporda Eskişehir’in işlek caddelerindeki boş satılık ya da kiralık işyeri sayıları listesi şöyle;

“Tombakzade Bulvarı 12, Birlik Caddesi 16, Basın Şehitleri Caddesi 13, Atatürk Caddesi 11, Dumlupınar Caddesi 7, Süleyman Çakır Caddesi 5,   İ.Karaoğlan Caddesi 3, Ziyapaşa Caddesi 8, Halk Caddesi 20, Muttalip Caddesi 9, Sakarya Caddesi 12, Ömür Kütahya Yolu 17, Üniversite Caddesi 1, Orhanoğuz Caddesi 2, Eğitimciler Caddesi 5, İsmet İnönü Bulvarı 5, Gündüz Ökcün Bulvarı 22, Emek Yanartaş Sokak 8, Ertaş Caddesi 12, Yıldırım Caddesi 6, Yunusemre Caddesi 4, Vatan Caddesi 5, Kırım Caddesi 6, Ulusal Egemenlik Bulvarı 20.”
Türkiye’de salgınla mücadele kapsamında önlem amaçlı dükkanı kapatılan esnafın durumunu raporlaştırarak, esnafın yaşadığı mağduriyeti gündeme getiren Çakırözer, normalleşme adımlarıyla birlikte yeniden hizmet vermeye başlayan esnafın şimdi de yeterli satışı yapamadığı ve hükümetten istediği desteği alamadığı için kepenk indirmek zorunda kaldığını belirtti. Çakırözer, “Kentin merkezinde yüzlerce dükkan kepenk indirmiş durumda. Esnaf çok büyük dar boğazda. Sadece Eskişehir’imizde değil Türkiye’nin dört bir yanında iş yapamayan esnaf kepenk indirmiş durumda” dedi.

ÖNLEM ALINMAZSA SAYI ARTABİLİR
Ortaya çıkan rakamların hem Eskişehir hem de ülke adına kaygı verici olduğuna dikkat çeken Çakırözer, “ Esnaf gerçekten zor durumda. Satış yapamıyor. 65 yaş kısıtlaması nedeni ile bu yaş grubundaki esnafımız da zarara girdi. Büyük işletmelerin çoğu boş. En işlek caddelerin üzerlerindeki iş yerlerinde bile müşteri gitmiyor, esnaf satış yapamıyor. Esnafımızın ihtiyacı olan acil destek bir an önce sağlanmazsa bu sayıların daha da yükselmesinden kaygı duyuyorum” diye konuştu.

ŞEN: “BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”
Çakırözer, Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Sefa Şen ile kepenk indiren küçük esnafı da dinledi. Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şen bu ziyaretlerde yaptığı açıklamasında, “Esnafımızda artık ‘bıçak kemiğe dayandı’ diyerek dükkanlarını kapamaya başladı. Ana caddelerdeki dükkanların haricinde ara sokaklarda da esnaf yavaş yavaş yaptığı ticarete terk etti. Hükümetin verdiği krediler esnafa can suyu olmadı. Küçük esnaf için ciddi önlemler alınarak ayakta durmamız sağlanmalı. Esnafın temel direği küçük esnaf göçerse memlekette ciddi anlamda sıkıntılar yaşanabilir. Nasıl bilim kurulu oluşturulduysa küçük esnafın da dertlerine çare oluşturabilecek bir kurul oluşturularak bu sorunlar masaya yatırılmalı” dedi. Pandeminin yeniden yayılabileceğinin konuşulduğuna da dikkat çeken Şen, “Ciddi tedbirler alınmazsa küçük esnafımız daha çok etkilenecek. Bugüne kadar yaşanan kapanmalar kat kat artacak” ifadelerini kullandı. 

ESNAFA ACİL DESTEK PAKETİ ÇIKARILMALI
Çakırözer, daha fazla esnafın kepenk indirmemesi için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
  • Küçük esnaf için, esnaf temsilcileri ile bir araya gelinmeli ‘esnaf için acil destek paketi’ açıklanmalı.
  • Esnafın vergi ödemeleri, SSK primleri ve bağkur ödemeleri en az bir yıl faizsiz ertelenmeli, borçlar uzun vadede yapılandırılmalı.
  • Esnafın kira, doğalgaz, elektrik gibi ödemelerine devlet destek sağlamalı.
  • Esnafın kredi kullanımlarının önü açılmalı.
  • Bankalar esnafın kredi kartlı satışları üzerinden aldıkları ‘pos komisyonlarında’ indirime gitmeli.
  • Damga vergisi muafiyetine gidilmeli.
  • Kira sözleşmesi sona eren işyerlerinin kira artışlarına sınırlama getirilmeli.
  • Meslek odaları ve Ticaret Odalarına ödenen aidatlarda devlet desteği sağlanmalı.
  • Ticari araç kullanarak geçimini sağlayan küçük esnafın ticari araçları ile ilgili zorunlu trafik sigortası ve kasko ödemelerine devlet desteği sağlanmalı.
Arıman masaustu reklami
1000
icon
Laklakçının biri 17 Ağustos 2020 01:31

Valla akpyi millet seçti diye biliyorum. Öte yandan akpye teslim etti lafı biraz kaba olmuş. Fakat bana sorarsanız kimse kimseye birşey teslim etmedi. Memleket olarak hep beraber DENİZ BAYKAL,ın ve parti kurmaylarının yıllar önce yaptığı hatanın bedelini yıllardır ödüyoruz. Yaktın bizi baykal yaktın...!

1 4 Cevap Yaz
Tespitin yanlış 17 Ağustos 2020 01:00

Hiç bir parti akp ye toplumu teslim etmedi, bu yanlışı bir düzeltelim. Toplumun çoğunluğu akp den medet umduğu için yönetimi akp ye teslim etti. Allah insanlara akıl vermiş, irade vermiş. İkinciye, üçüncüye veya dördüncüye seçilmek akp nin başarısı değil, toplumun çoğunluğunun seçimleridir. Çoğunluğun göz yumduğu haksızlıkların, adaletsizliklerin, banalcı zihniyetin bir yansımasıdır. Bugün üniversiteler aile şirketlerine dönüştü, eğitim sistemi yapboza döndü, insanlar adaleti sosyal medyadan arar hale getirildi, toplum tıpkı sağ sol tarzında ayrıştırıldı, ahlaksızlık diz boyu, toplumun temel taşı olan aile kurumu itibarsızlaştı, menfaatçilik ayyuka çıktı. Görün artık ne olur bir avuç zümrenin mersedeslerle trilyonluk villalarda yaşayıp, devlet kadrolarından ballı ihaleler alıp, krallar gibi yaşaması için geleceğimizle oynuyorlar. Bunu yapan tüm siyasiler ve bu tekere çomak sokulsun istemiyorlar. Çünkü keyifler, maaşlar, yaşamlar yerli yerinde. Pekii ya biz vatandaşlara düşen nedir ???

1 3 Cevap Yaz
Anlamadım 17 Ağustos 2020 00:11

"BU ZİHNİYET" Rumuzlu okurun yorumunu anlamak için en az 10 defa okudum. Fakat pek birşey anlayamadım, kabaca şunu diyeyim. Kendisi niyet okumaya çalışmış ama onuda becerememiş. Valla kardeşim doğruya doğru, herkes hakettiği neyse öyle yönetilir. Zira akp gökten zembille inmedi. Ona oy veren insanlarda ağaç kovuğundan çıkmadı. Sonuçta Türkiye cumhuriyeti vatandaşı hepsi. Siyasi partilerin ülke yönetimini akp ye teslim ettiğinden dem vurmuş. O konuda çok haklı, zira bugün ben muhalefetim diyen hiç bir partinin elle tutulur, gözle görülür bir ciddiyeti ve gücü yok ! Ek olarak siyaset vizyon işidir. Muhalefet partilerinin vizyonu muhalefet kalalım, biraz konuşalım, arada sağda solda halkı dolduruşa getirtecek, bizlere alkış getirecek konuşmalar yapalım. Kafasında olduğu sürece akp hep iktidar olacaktır. Yakın tarihten iki örnek vereyim; Muharrem ince ne yaptı ? Adam kazandı demekle yetindi ve seçmenlerinin oyuna sahip çıkmadı. Peki ya Ekrem imamoğlu ne yaptı ? Mücadele etti. İşte farkı..

1 3 Cevap Yaz
chn 16 Ağustos 2020 23:31

Esnafa acımıyorum. Doğru dürüst vergi vermeyen, çalışanına sigortayı yapmayan, kafasına göre zam yapan, üç kağıda başvuran her esnaf batmaya mahkum. Son yıllarda dolar ucuzken şatafata, şaşaya harcanan paralar kalmadı beyler... Devir iktisat devri... Bu sistemi bu hale getirip işlemez kılan da kendileri ve mevcut yönetim...

2 2 Cevap Yaz
Baltazar 16 Ağustos 2020 22:19

Halk caddesini sallamış. Toplasan 20 dükkan ancak var. Hepsi de iş yapıyor.

1 3 Cevap Yaz
cem

Halk caddesi Askeriye lojmanlarından başlayıp osmangazi üni. (üniversite evleri ) çevre yoluna kadar olan cadde biliyorsun değil mi ? Sadece Cem evi civarı 50 dükkan vardır.

0 0
Çifteler li 16 Ağustos 2020 21:24

Türkiye mmmm ucuyoooooo

1 3 Cevap Yaz
Fatma yilmaz 16 Ağustos 2020 20:10

30 yıldır eskisehirdeyim böyle esnafcilik gormedim.adamlar tok satıcı. Guleryuz sıfır. alırsan al almazsan eyvallahi yok .pazarcisindan büyük esnafa kadar .bu kafayla daha çok kapatirlar

1 12 Cevap Yaz
Küçük bir örnek 16 Ağustos 2020 16:22

1 ay önce çarşıya inerken bizimkiler benden cımbız istediler, bende taşbaşında bulunan ismi lazım olmayan tuhafiyeden 4.5 tl ye satın almıştım. Bizimkiler cımbızı kaybettikleri için yine bana çarşıdan cımbız almayı unutma dediler. Dün 1 ay önce gittiğim tuhafiyeye cımbız almak için tekrar uğradığımda, fiyatının 7.5 tl olduğunu görünce şaştım kaldım. Yahu peynir ekmek gibi satılmıyor sonuçta, evdekiler benden istedi bende aldım. Ama el insaf be kardeşim, küçük esnaf batmasın diye niye ben aynı ürüne 1 ay ara ile 3 tl fazladan para vereyim ? Mal aynı, kalite aynı, fiyata gelince bende fiyat bu işine gelirse. Uzaktan davulun sesi hoş gelir. Esnaf hiç boşuna ağlamasın bence, ayda bir fiyat yükselten adam ya fırsatçıdır batmaya mahkumdur. Yada tok satıcıdır ve hobi maksadıyla iş yeri açmıştır. Bunun başka mantıklı açıklaması yok kardeşim. Fiş kesmezsin fatura kesmezsin, işine geldiği fiyata mal satarım diyeceksin. İşin bozulduğu zaman yandım anam diyeceksin. Yok öyleee....

1 12 Cevap Yaz
Ne demişler ? 16 Ağustos 2020 15:08

Her millet hak ettiği gibi yönetilir

1 14 Cevap Yaz
Birazda onlar çeksin 16 Ağustos 2020 15:07

Elbet esnafların hepsi aynı değildir ama şuda bir gerçek ki; Dükkanlarını ekonomik krizden dolayı kapatan esnafların en az yüzde 70 i akp ye oy vermediyse bende birşey bilmiyorum. Vay elektriğimi ödeyemedim, vay doğalgazımı ödeyemedim, vay kiram, vay stopajım diyen battım bittim mahvoldum diyen 10 esnaftan en az 7 si kesin akplidir. Eee napalım, biz battık bittik öldük derken onların tuzu kuruydu. Şimdide onlar çeksin acımıyorum

7 14 Cevap Yaz
Bu zihniyet

sakat. Yani %50 AKPli ise bu oran, o zaman ne demek lazım? Ya da sadece %30. O zaman nasıl bir yorum çıkartmak lazım şapkadan? 2002de meydanı AKPye bırakan o zamanın partileri ve zevanesi şu anda Alaska’da mi yaşıyor? AKPye kızmıyorum, o iklimde meydanı AKPye bırakan çürümüş partilere, hala ortada dolanan zevanesine, oy verenlere sözüm: Kendim ettim kendim buldum... İster kendi geçmişine acı, ister esnafa acıma. Yukarıda yazan her millet hakedildiği gibi yönetilir diyen de o çürümüşlere oy verdi bol bol, sonra da AKPye teslim ettiler hepsi. Şimdi gelmiş “hakedildiği şekilde yönetilir”.... Lak lakla geçti ömrünüz!

9 3
Nesi sakat ?

Bir kere akp nin oy oranları eskisi gibi değil, onun için 40 yıllık koalisyon oldu mu sana ittifak ? Valla kardeşim ister inan ister inanma, akp bugün halen iktidar ise bunu büyük küçük sermaye sahibi olan iş insanları, esnaflar ve meslek topluluklarına borçludur. Yalan mı ? Şu an hükümetin en çok koruyup kolladığı kişiler sermaye gruplarıdır. Esnaf, kobi, sanayici, iş adamları, meslek odaları, şirketler ve diğerlerinin durumlarinı bir araştır istersen. Kim ne kadar şirket kurmuş, hangi mağaza ne kadar şube açmış, hangi şirketlerin on bine yakın şubeleşmesinin ve tekelleşmesinin önü açılmış, piyasa hangi yeni zenginlere hoşgeldin demiş, kaç çeşit çıkar grubu oluşmuş vs... Azıcık araştırın yüzde 99 hep sermayedarlara dokunuyor ucu. E zamanında tuzu kuru olan, her türlü kollanan adamlar verdiler oyu verdiler oyu, şimdide azıcık işleri bozuldumu yandım anam diye ağlaşıyorlar. Neyine acıyayım ? Bu zamana kadar hep al gülüm ver gülümle işleri yürüttüler. Şimdide battık bittik diyorlar...

2 2
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat