alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de bu çeşmenin yaşını öğrenen şaşıp kalıyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bu çeşmenin yaşını öğrenen şaşıp kalıyor!
A
a

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülen ve vatandaşlar tarafından da aktif olarak kullanılan tarihi Karapınar Çeşmesi onarılmayı bekliyor

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülen ve vatandaşlar tarafından da aktif olarak kullanılan tarihi Karapınar Çeşmesi onarılmayı bekliyor.
Karapınar Mahallesinde bulunan ve 495 yıl önce yapılan tarihi çeşme suların kesik olduğu dönemlerde mahalle sakinlerine su sağlıyor. Mahalle içinde ve dışında birçok vatandaşın çeşmede akan suyun faydalı olduğu düşüncesiyle su ihtiyacını önemli ölçüde burada karşılıyor. Çeşme, uzun süre restore edilmediği için zamana yenilmeye başladı. Karapınar Çeşmesi, 16. Yüzyıldan bu zamana kadar korunarak geldiğini belirten Karapınar Mahallesi Muhtarı Mustafa Gazi Uzun, "Bildiğimiz kadarıyla çeşme yapıldıktan sonra Karapınar Mahallesi, çeşmenin etrafında büyümesiyle yerleşim yerinin artığını biliyoruz. Çeşmenin yanında bitişik olan cami kitabesi incelendiğinde çeşmenin Osmanlı tarafından yapıldığı anlaşılıyor. Karapınar Mahallesi tarihi yapılarıyla gözde bir yer, vakıf yetkililerinin yapacağı incelemeler sonucunda çeşmenin aslına uygun yenileyerek turizme kazandırılabilir" dedi.

“Çeşme bakımsızlıktan harabeye dönüyor”
Uzun, çeşmenin yıllardır vatandaşlar tarafından kullanılan bir çeşme olduğunu dile getirerek, "Şuan bile mahalle sakinleri ihtiyaçlarını oradan karşılıyor, içme suyu olarak kullanıyor. Şuan çeşme bakımsızlıktan harabeye dönüyor. Bir an önce restore edilerek mahalle sakinleri ve ilçenin tarihine kazandırılması gerekir" diye konuştu.

"21. yüzyılda bakımsız yapıları görmek bizleri üzüyor"
Mahalle sakinlerinden Hatay Turan, Karapınar Mahallesi bulunan tarihi çeşmenin tarihi bir geçmişe sahip olduğunu ve buna benzer yapıların restore edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Turan, "Mahallemizde bulunan çeşme eski bir yapıdır. 21. yüzyılda bakımsız yapıları görmek bizleri üzüyor" dedi.

 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Cemal Sayın 1 Ağustos 2021 14:09

Tamam çeşmeye bakım şart lakin bu çeşmeye çoğunluk halı vb yıkamaya geliyor. Neden zabıta bu çeşmede halı vb yıkayanlara ceza yazmıyor ? Madem bu kadar önemli bu çeşme, önce belediyenin sahip çıkması lazım. Sonra anıtlar vakıflar kim varsa gelsin ilgilensin. Göz göre göre her allahin günü halı ve çamaşır yıkayanlar yüzünden tertemiz su deterjan ve kimyasallara gark ediliyor. Ayrica ne zaman biraz su içip, elimi yüzümü yıkamaya gelsem çeşme halı yıkayanlar yüzünden hep işgal hep işgal. Birde cins cins bakıyolar, sanki babalarının hayratına destursuz dalmışız gibi....!

0 3 Cevap Yaz
Bence 1 Ağustos 2021 13:59

Tabi tabi restore etsinler çeşmeyide millet daha çok halı kilim koltuk yıkasın öyle ya

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat