alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’de bu cadde vatandaşı çileden çıkarıyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’de bu cadde vatandaşı çileden çıkarıyor!
A
a

Eskişehir'de, geliş ve gidiş yönlü olarak trafik akışına açık olan, ancak yapılan çift sıra parklar yüzünden zaman zaman tam bir ulaşım kargaşası yaşanan Savtekin caddesindeki çile bitmiyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir kent merkezindeki işlek Savtekin caddesinin çevresinde hiç otopark bulunmuyor. Cadde üzerinde bulunan 3 ayrı otoparkın ruhsatları iptal edilince, vatandaş aracını park edecek yer bulamadı. Gerek alışveriş için gelen vatandaş, gerekse o bölgedeki esnaf araç park edecek yer bulamayınca çözümü yol kenarlarında buldu. Gidiş ve dönüş yönlü olarak kullanılan caddede bir şerit her zaman park edilen araçlarla kapalıyken zaman zaman ikinci şerit de doluyor. Kalan dar yoldan karşılıklı olarak geçmeye çalışan araç sürücüleri zor anlar yaşıyor. Caddede bulunan esnaftan öğrenilen bilgilere göre, trafik sorunu dolayısıyla sık sık tartışmalar ve maddi hasarlı kazalar meydana geliyor. Sorunu hiç kimse üstlenmezken, çaresiz bekleyiş devam ediyor.

“Esnafın dahi kendi aracını park edecek yeri yok”
Savtekin Caddesi’nde 27 senedir esnaf olan Mehmet Salih Topal, cadde üzerindeki park sorununun otoparkların kapatılmasıyla başladığını belirtti. Gelen müşterilerin yanı sıra esnafın da araç bırakacak yerinin olmadığını aktaran Topal, “Bu caddede 3 tane büyük otopark alanı var. Normalde bu otoparklar işler vaziyetteyken belediye sorumluları bu işletmelerle karşı karşıya gelmişçesine hepsinin ruhsatını iptal ederek kapattı. Esnafa gelen müşterilerin araç park edecek yeri yok. Esnafın dahi kendi aracını park edecek yeri yok. Caddede malzeme indirecek cep dahi yok. Sabah erken saatlerde gelip şans eseri esnaf park edecek yer bulursa aracını park ediyor. Bulamazsa ikinci şeritte araç bırakmak zorunda kalıyor. Müşteri olarak gelenler de aynı şekilde park edecek yer bulamadığı için ikinci şeride aracını bırakıyor. Hem görüntü kirliliği oluşturuyor hem de trafikte sorunlar oluşuyor. Buradaki trafik karmaşasında esnafın müdahale ederek sonlandırdığı birçok kavga oldu. Sokağa girmek isteyen veya başka araca yer vermek için ileri veya geri giderken kaza yapan da çok kişi oldu” dedi.

“Farklı alternatifler bulunabilir fakat hiç kimse elini taşın altına koymuyor”
Otoparkların açık olduğu dönemde de çift yönlü trafikten dolayı sorunların yaşandığını aktaran Mehmet Salih Topal, çözüm yolunun bulunamadığını belirtti. Sorun için bir çözümün bulunamadığını ve hiçbir kurumun ilgilenmediğini belirten Topal, şu ifadeleri kullandı:
“Bizler şehir planlamacılar değiliz, ama vatandaş olarak gözlemlediğimiz ve çözüm yolu fikirlerim var. Bu cadde ya eski otogar girişinden diğer çıkışa kadar, ya da tam tersine tek yön olarak düzenlenebilir. Bu cadde çift yönlü trafiği araç park edildiği için kaldırmıyor. Otoparklar açılıp çıkış yolları da Porsuk Çayı’nın kenarındaki patika yoldan ana caddeye bağlanabilir. Farklı alternatifler bulunabilir fakat hiç kimse elini taşın altına koymuyor. Büyükşehir Belediyesi otoparkların ruhsatını iptal ettikten sonra berbat bir hal aldı. Burası konum olarak da çok sıkıntılı bir cadde. Karşı kaldırım Tepebaşı’na bağlı kapımızın önündeki kaldırım Odunpazarı’na bağlı. Biz nereye müracaat ettiysek sonuç alamadık. Trafik polisleri kontrol için geldiğinde park sorununun önüne geçemedi. Çift yön açık olduğu için de karmaşayı engelleyemedi.”
 
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon
Okur 3 Nisan 2022 04:16

Eskişehirin her yeri park sorunu.chp li belediye 100 yılını bitirdi.Ada bazında yeni şehirleşme yapmadı.

4 4 Cevap Yaz
Adil

Vatandaş bedavaciysa belediye ne yapsin ?

2 2
Cansu çalışkan 3 Nisan 2022 01:37

HOCAM BURAYA HEYKEL YAPARSA TRAFİK ÇÖZÜLÜR

6 3 Cevap Yaz
Ergün 2 Nisan 2022 19:19

Eskişehir in hangi caddesi çileden çıkartmıyor acaba.

2 11 Cevap Yaz
Okur 2 Nisan 2022 16:53

Sormuşlar boynun neden eğri diye oda nerem doğruki demiş.

5 11 Cevap Yaz
Emre 2 Nisan 2022 13:40

Çözüm basit; oraya bir kgys kamerası koyacan, plakaya ceza yazıp, adrese gönderen cinsten. Birde caddenin giriş çıkışına kocaman görülebilecek cinsten cezalı park yasağı var diye uyarı levhası yapacan. Kimse oraya park etme cüretinde bulunamaz, orada dikilmez bile.

5 6 Cevap Yaz
Zihniyet bozuk 2 Nisan 2022 13:18

Bu kadar aracın bu caddede ne işi var ? Yarın birgün bir yangın çıksa bu alana itfaiye nasıl ulaşacak ? Nasıl müdahale edecek ? Ne kadar bencil insanlar var....! Adam arkadaşının hamamyolundaki 40 metrekarelik dükkanına çay kahve içmeye, dedikodu yapmaya gelmiş, arabayı buraya bırakıyor. Sorsan hepsinin işi var, akşama kadar arabası burda. Saatlik park etse iyi, akşama kadar cadde bunun gibiler yüzünden iptal..

2 12 Cevap Yaz
Halil Alp Hacıoğlu 2 Nisan 2022 12:58

Bu iş UKOME nin yani; Ulaşım koordinasyon merkezinin bir kararına bakıyor. Yani belediye buraları çat diye kapattıysa bile bir gerekçesi vardır elbette. Savtekin caddesinin gerisinde Sarar otopark var, ilerisinde yani sıcak sular mevkisinde Özlü otopark var. Otopark hiç yok değil, sadece çoğu insan park parası vermemek için boş bulduğu yere arabasını koyuyor. Yani bu bir bahane olamaz. Sağa bakıyorsun araba, sola bakıyorsun araba. Bilinçsizce yapılan araç parkları bu olaylara sebep oluyor. O bölgede 10 tane otopark olsa bile millet yine daracık yollara BEDAVA park etmek için bahane arar. Sorun Otoparkın eksik olması değil, önüne gelenin arabasıyla çarşıya çıkıp cebimden para gitmesin diye direnmesidir.

2 7 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir