alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de bisiklet hırsızlıkları artınca...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bisiklet hırsızlıkları artınca...
A
a

Eskişehir’de son dönemlerde bisiklet ve motosiklet hırsızlıkları artarken, uzun yıllardır bisikletçi olan Serdar Çınar, alınması gereken önlemlerden bahsederek, “Hırsızlara karşı caydırıcılığı arttırmak isteyen motosiklet ve bisiklet sürücüleri mutlaka kaliteli kilit kullansın" dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'de son zamanlarda artan bisiklet ve motosiklet hırsızlıkları sahiplerini oldukça tedirgin ediyor. Bina boşluklarına ya da girişlerine bırakılan bisikletlerin kolayca çalınabiliyor olması, ne gibi önlemler alınması gerektiği sorusunu akla getiriyor. Bağlanan kilitleri levye yardımıyla kırarak kayıplara karışan hırsızlar, fırsatını buldukları zaman rahatça bisiklet ya da motosiklet çalabiliyorlar. Gereken önlemler alınarak daha sonra pişmanlık yaşamamanın önüne geçebilir.

“Kilit alırken çok ucuz olanlara kaçılmaması gerekiyor”
Eskişehir
’de 15 yıldır bisiklet malzemeleri satışı ve tamir işi yapan Serdar Çınar, öncelikle bisikletlerin faturalarının kesinlikle saklanması gerektiğinden bahsetti. Herhangi bir hırsızlık durumunda ilk lazım olan şeyin fatura olduğuna dikkat çeken Çınar, sözlerinin devamında hırsızlığı önlemek için yapılması gerekenleri anlattı. Hırsızlara fırsat verilmemesi gerektiğini söyleyen Çınar, “Bisiklet ve motosikletlerin çalınmasını önlemek için kapalı yerlerde muhafaza etmeleri lazım. Dışarı bırakılıyorsa, kuytu yerlere bırakılmaması gerekiyor. Kalabalığın olduğu yerlere, yani göz önünde bırakılması lazım. Bir de kilit alırken çok ucuz olanlara kaçılmaması gerekiyor. Bina girişlerine, apartman boşluklarına falan bırakılıyor ama binaya giren çıkan kontrol edilemiyor. Bisikleti ya da motosikleti kilitlediğiniz zaman, kilidin arasına çubuk, levye sokulamayacak şekilde sarılması lazım. Çünkü araya bir şey sokup o kilidi açabiliyorlar veyahut bisikletten güç alıp kırılamayacak şekilde bağlamaya çalışılması en doğrusu” dedi.

“Ucuz kilitle pahalı kilitler arasında fark var”
Ellerinde her bütçe için kilit bulunduğunu söyleyen Çınar, herkesin malına biçtiği değere göre kilit alması gerektiğine değindi. Kilitlerde belirli bir seviyenin üzerine çıkıldığı zaman hırsızlıkların büyük ölçüde önüne geçildiğinden bahseden Çınar sözlerine şöyle devam etti:
“Malınızın değerine göre iyi bir kilit alınması gerekiyor. Ucuz kilitle pahalı kilitler arasında tabi ki farklar var. Kullanım şekline göre de anahtarlı ya şifreli gibi kilit tercihleri değişebilir ama hiçbir zaman ucuza kaçılmaması gerekiyor. Bizim elimizde şu anda 30 liradan başlayarak bin 500 liraya kadar çıkan kilit çeşitleri var. Son zamanlarda çok fazla bisiklet ve motosiklet hırsızlığı oldu. Daha öncesinde de oluyordu ama baya arttı. Vatandaşların malının kıymetini bilmesi gerekiyor, ona göre önlemlerini alarak kilit tercihi yapmaları gerekiyor.”

 
1000
icon
SORGULAYAN ! 14 Haziran 2022 01:00

Eğer ben vatandaş olarak 500tl ye kadar fiyatla masraf yapıp motoruma, bisikletime kilit vs alacaksam ne anlamı kaldı? Polis bu hırsızları yakalasın, savcı ve hakim yargılasın içeri atsın, olması gereken tamda budur. Hırsızlar elini kolunu sallaya sallaya gündüz vakti rahat rahat at koşturuyorlar. Devlet vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlü değilmidir ? Ben zincirle kilitle uğraşana kadar, devlet hırsızlarla uğraşsın. Devlet isterse, uluslararası hırsızlık yapanları bile yaka paça ülkeye getirtiyor. Ben her vatandaşla eşit değil miyim? Ama pardon ya unutmuşum, devlete yanlayacak kadar zengin değilim.

1 2 Cevap Yaz
es esli 13 Haziran 2022 17:06

Ruhsatsız faturasız motor ve schoterlere el konulsun

0 1 Cevap Yaz
Kaya 13 Haziran 2022 15:20

Emniyet bu konu hakkında neden detaylı bir çalışma ve araştırma yapmıyor? Gerçekten bisiklet ve motosiklet hırsızlığı, artık şehrimizde ciddi bir sorun haline geldi. Özellikle bağlar, kırmızıtoprak, hoşnudiye ve cumhuriye mahallesinde yapılan bu hırsızlıklar biz Eskişehirlileri canından bezdirmiş durumda. Sonra diyorlar ki; Herkes niye kendi adaletini kendi sağlıyor, Niyesi var mı? Mesela ben bisikletimi çalmaya çalışanı yakalasam bi güzel sağlam dayak atarım. Artık kalan hayatına felç mi olur, yoksa kolsuz bacaksız mı dolanır bilemem. Bunu neden yaparım; Ben polise bisikletim çalındı diye gidip, ondan bişi çıkmaz yavvv, hergün gaç tane bisiklet çalıyolar diye cevap aldıktan sonra yaparım. Bilmem anlatabildim mi

1 13 Cevap Yaz
mağdur

emniyet çalışıyor yaw çalışmaz olur mu? bisiklet hırsızlık birimi kurmuş. ama mobesenin gördüğü noktaya "ben 10 saatlik görüntü incelemeye memur bağlayamam" diyebiliyor.

0 1
Ercan

Polisin işi masa başında çay içmek her yer MOBESE 1 siteden 1 gece 5 bisiklet gitti hırsızlık masası uyuyor

0 2
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat