alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de bir ilk! Görenler şaşkına döndü!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bir ilk! Görenler şaşkına döndü!
A
a

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Meslek Edindirme ve Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen kaynak kurslarına ilk kez bir kadın kaynakçı katıldı. Metalurji ve Malzeme Mühendisi genç kadın kaynak eğitimini tamamlarken, yaptığı kaynakla da erkeklere taş çıkardı

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Meslek Edindirme ve Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen kaynak kurslarına ilk kez bir kadın kaynakçı katıldı. Metalurji ve Malzeme Mühendisi genç kadın kaynak eğitimini tamamlarken, yaptığı kaynakla da erkeklere taş çıkardı.
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Meslek Edindirme ve Geliştirme Merkezi birçok branşta kurs düzenliyor. CNC, kalite kontrol, kaynakçılık gibi düzenlenen kurslara ilgi büyük oluyor. Özellikle kaynakçılık kursuna katılan genç bir kadın dikkat çekiyor. Maskesini takarak kaynak yapan Metalurji ve Malzeme Mühendisi Tuğba Yenilmez yaptığı kaynakla erkeklere taş çıkarırken, tüm ön yargıları da yıkıyor. Tuğba Yenilmez kaynak yaparken büyük keyif aldığını ifade ederek, “Mesleğimden dolayı kaynağa hep ilgi duymuştum. Bu yüzden de bu kursa katılmak istedim. Açıkçası kaynağı keyif alarak yapıyorum. Bir erkek mesleği olarak bakılmaması gerekiyor. Bu işin içerisinde yer almak beni mutlu ediyor. Bu işin kadını erkeği yok. Diğer kadınlar da gelip bu işi deneyerek öğrenseler çok güzel olur” dedi.
Meslek Edindirme ve Geliştirme Merkezinde görevli teknik öğretmen Yasin Yiğit de kadın kaynakçının aralarında olmanın gurur verici olduğunu belirterek, “Ben her meslek için kadın-erkek ayrımı kalmadığına inanıyorum.  Dünyada bunun örnekleri çok fazla ama ülkemizde bu henüz yaygınlaşmadı. İnşallah ülkemizde de yaygınlaşır.  Çünkü sadece erkeklere ait bir meslek deyip ikiye bölmek hem mesleği zedeliyor, hem eleman bulmak güçleşiyor” ifadelerini kullandı. 
Yiğit ayrıca, MEGEM kurslarına 2021 yılı içerisinde internet üzerinden 320 kişinin başvuru yaptığını, bu başvurulardan yaklaşık 100 tanesini kursa aldıklarını ve kurs sonunda istihdamlarının sağlandığını söyledi. Aynı zamanda son kursa 30 kişiyle başladıklarını dile getiren Yiğit, 30’da 30 istihdam gerçekleştirildiğinin de altını çizdi.

 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat