alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de binlerce yıllık fosilin dişlerinden...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de binlerce yıllık fosilin dişlerinden...
A
a

Eskişehir'de nesli tükenmiş fil grubundan olan mamutun binlerce yıllık fosilleşmiş dişinden yapılan tespih görenleri hayran bırakıyor

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'de nesli tükenmiş fil grubundan olan mamutun binlerce yıllık fosilleşmiş dişinden yapılan tespih görenleri hayran bırakıyor.
Binlerce yıl önce nesli tükenen mamutların dişleri özellikle buzul veya toprak altında fosilleşti. Bu fosiller ise yapılan çalışmalar sonrasında çıkartılıyor. Gerek antikacıların gerekse koleksiyoncuların ilgisini çeken ürün özellikle Çin, Rusya ve Avrupa'da oyma ve heykel sanatında kullanılıyor. Türkiye’de ise koleksiyoncular mamut dişlerini tespih yapımında kullanıyor. Değerli malzemeden yapılmış tespihe sahip olan çok az koleksiyoncu var. Bunlardan biri de Türkiye’nin sayılı işlemeli tespih koleksiyoncusu Eskişehirli Dr. İhsan Oruk. Mamut dişi malzemesini işleyen usta Cezmi Yağmur, tespih haline getirdi. Dünyada eşine az rastlanan işlemeli tespih koleksiyonuna değerli bir malzeme kazandıran İhsan Oruk mutlu olduğunu ifade etti.

 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat