alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de bayram öncesi vatandaş da esnaf da dertli!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bayram öncesi vatandaş da esnaf da dertli!
A
a

Yaklaşan kurban bayramı öncesi esnaf iş yapamamaktan, vatandaşlar ise fiyatların yüksek olmasından dert yandı. Eskisi gibi bayram öncesi alışveriş yapamayacaklarını anlatan Nezahat Alp, “Hayat pahalılığı insanları çökertti” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yaklaşan kurban bayramı öncesi işlerinde eskisi gibi hareketlilik olmadığını söyleyen esnaf, eski bayramları özlediklerini belirtti. Artan fiyatlar nedeniyle vatandaşların alışverişlerinde kısıtlamaya gittiğini anlatan esnaf, bu şekilde esnafın kışı atlatamayacağını anlattı. Fiyatların yüksek olmasından dert yanan vatandaşlar ise, bu yıl bayram alışverişlerini çok kısıtlı tutacaklarını kaydetti.

ESKİYE GÖRE İŞLER DÜŞÜK
Eski bayramlara göre işlerin düşük olduğunu söyleyen esnaf Ekrem Hancı, “İşlerde biraz hareketlilik var. Ama öbür senelere göre işler düşük fiyatlardan dolayı. Fiyatlarda yükselme var çünkü. Alışveriş yapmaya başladılar ama 2 sene öncesine göre düşük. Borcu olan esnaf bu kışı zor geçirir. Bayrama az kaldı. Biz de alışveriş olsun diye bekliyoruz. Dükkanda 50 liraya da çanta var, 300 liraya da çanta var” diye konuştu.

HAYAT PAHALILIĞI ETKİLEDİ
Hayat pahalılığının alışverişleri etkilediğini anlatan esnaf Nisa Aktaş, “Ramazana göre yoğunluk azaldı. Vatandaş kurbana yöneldi galiba. Yoğunluk yok. Bütçesi olan kurbanlığa ayırdı. Fiyatlar da biraz yüksek. Müşterilerin alma gücü yok. Eski bayramlara göre işler çok çok düşük. Hayat pahalılığı etkiledi. Esnafın kimisi kapatıyor, kimisi ayakta durmaya çalışıyor. Esnaf için de zor, vatandaş için de zor bir dönem” şeklinde konuştu.

BU BAYRAM ALIŞVERİŞ YOK
Bu bayram alışveriş yapmayacaklarını ifade eden Nezahat Ulusoy, “Daha yapmadık bayram alışverişi. Bu sene bayram alışverişi yapmayacağız. Kurbanlık aldık sadece. Başka alışverişimiz yok. 3 bin 500 lirayla ne alırsın? Kurbanlık alınca bayram alışverişini unuttuk. Fiyatlar çok pahalı. Marketlere girilmiyor. Eskiden alışveriş yapardık bayram öncesi” dedi.

HÜKÜMETİN EL ATMASI LAZIM
“Alışverişe çıkacağım ama nasıl çıkacağım bilmiyorum” diyen Nezahat Alp, “Fiyatlar çok pahalı. Bütçe de biraz dar. Her istediğimizi alamayacağız bayram öncesi. Kendim için değil de torunlar için bir şeyler alacağım. Benim emekli aylığım yok. Aylık 850 lira alıyorum. Bugün fiyatlara bakmak için çıktım. Hükümetin bu duruma el atması lazım. Hayat pahalılığı insanları çökertti. İnsanlar ev kirasını mı versin faturaları mı ödesin alışveriş mi yapsın?” ifadelerini kullandı. 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
1000
icon
Uğur 8 Temmuz 2022 11:55

Eskişehirin esnafı ne yazık ki esnaf olmaktan çok uzak.Yazıklar olsun.

0 1 Cevap Yaz
Tahir 8 Temmuz 2022 11:52

Yiyecek içeçk sektörüne belediyenin hiç mi fiat kontrolu yok.Esnaf değil pek çoğu adeta soyguncu.

0 1 Cevap Yaz
Çağdaş 8 Temmuz 2022 11:50

Dönerin kilosunu 900-1000 tl ya satan esnaf nasıl dertli olmasın.Kazıkladıkları müşterilerin ahı yeter.

0 1 Cevap Yaz
Latif şengür 7 Temmuz 2022 11:33

Hadi milleti anladıkta esnaf niye dertli.

0 1 Cevap Yaz
Vatandaş 6 Temmuz 2022 17:44

Bu haberi hangi ülkeden yapıyorsunuz acaba. Eğer eskişehir ise ben söyliyim fest fud giyim yiyecek içecek çarşı pazar iğne atsan yere düşmez. Herkes alışverişe tam gaz devam ediyor.

1 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat