alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de araç yangınları arttı çünkü...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de araç yangınları arttı çünkü...
A
a

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Eskişehir Şube Başkanı Nezihe Hanecioğlu, LPG’li araçların denetlenmemesine tepki göstererek “Sızdırmazlık raporu alma zorunluluğunun kaldırılmasıyla birlikte LPG’li araç yangınlarında artışlar gözlenmektedir” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Eskişehir Şube Başkanı Nezihe Hanecioğlu, LPG’li araçların denetlenmemesine tepki göstererek “Sızdırmazlık raporu alma zorunluluğunun kaldırılmasıyla birlikte LPG’li araç yangınlarında artışlar gözlenmektedir” dedi. 
TMMOB’a bağlı MMO Başkanı Nezihe Hanecioğlu, LPG’li araçların neden olabileceği yangın olaylarına karşı uyarılarda bulundu.

TESTLERDE CİDDİ DÜŞÜŞ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün genelgesi ile ‘Gaz Sızdırmazlık Raporu’nun aranması zorunluluğunun kaldırıldığını hatırlatan Hanecioğlu, “’Hafif kusur’a dönüşen bu durum LPG’li araç kullanıcılarının keyfiyetine yol açmış ve 2012 yılı Ocak ayı başından itibaren gaz sızdırmazlık testlerinde ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir. Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle odamızın denetim yetkisi tamamen ortadan kaldırılarak denetim ve kontrol işlemi, sektörde faaliyet gösteren ve giderek denetimsiz olarak faaliyet yürüten  firmaların inisiyatifine bırakıldı” diye konuştu.

RAPOR DÜZENLENMELİ
“Araçların LPG’ye dönüşümü ve ilgili piyasanın denetiminde ulaşılan düzey ve disiplinin bozulmasıyla bugün karşı karşıya kaldığımız durum tehlikenin en büyük işareti sayılmalı, derhal uygulama gözden geçirilmeli, geri dönülmeli” diyen Hanecioğlu, yapılması gereken uygulamalarla ilgili şunları sıraladı: “Araçlarda LPG dönüşümü yapan firmalar, piyasanın gözetimi ve denetimi kapsamında denetlenmeli. Yetkili olmayan firmaların faaliyet göstermesi engellenmelidir. Yetki alacak olan firmalar MMO tarafından tescil edilerek bünyesinde uzman makina mühendisi istihdamı sağlanmalıdır. LPG dönüşümü yapılmış olan araçların montaj kontrolleri tarafsız akredite kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. LPG’li araçların periyodik araç muayeneleri öncesinde ve tamirat-tadilat vb. gibi işlemler sonrasında tarafsız akredite kuruluşlar tarafından kontrolü sağlanarak LPG sızdırmazlık raporu düzenlenmelidir.”
Kaynak : ZELİHA ASLAN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat