alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de 2 bin 499 konut için başvurular başladı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de 2 bin 499 konut için başvurular başladı
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvurular bugün başlıyor. TOKİ'den açıklanan listeye göre projenin ilk etabında Eskişehir'de toplam 2 bin 499 konut yapılacak

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir'de merakla beklenen ve detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı "İlk Evim, İlk İş Yerim" projesinde kentte yapılacak olan 2 bin 499 konut için start veriliyor.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) internet sayfasından derlediği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını açıkladığı ve adı "İlk Evim, İlk İş Yerim" olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankasının yetkili şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılacak.

  • Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilecek. e-Devlet başvuruları ise 28 Ekim'de sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra "konut belirleme kurası" ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 lira olacak.
  • Başvurular "Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri", "En az yüzde 40 engelli vatandaşlar", "emekliler", "18-30 yaş arasındaki gençler" ve "Diğer alıcı adayları" olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecek.
  • Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak.
  • Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitleri her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

  • TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.
  • Başvuru sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili banka şubelerinde "Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi" imzalayacak.
  • Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacak.
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya gıda, yol her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.
  • "Genç" kategorisine 14 Eylül 1992'den sonra doğanlar müracaat edebilecek.
  • "Şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri" kategorisine, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden "Hak Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular sadece banka şubelerinden alınacak, e-Devlet üzerinden başvuru yapılamayacak. Sözleşme aşamasında, konut başvurusu yapılan il sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan il nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecek.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YÖNTEMİ

Sosyal konut projesi için başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden yapanların ayrıca banka şubelerinden başvurmasına gerek kalmayacak. e-Devlet üzerinden başvurular, TOKİ Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti bölümünden yapılabilecek. (kutu)

ESKİŞEHİR’DE 2 BİN 499 KONUT YAPILACAK

TOKİ'den açıklanan listeye göre projenin ilk etabında Eskişehir'de toplam 2 bin 499 konut yapılacağı açıklandı.

Odunpazarı:1800 konut

Günyüzü: 120 konut,

Han:188 konut

Mahmudiye:98 konut

Mihalıççık :142 konut

Sarıcakaya:63 konut

Seyitgazi 88 konut

Kaynak : Anadolu Gazetesi
1000
icon
Es es 15 Eylül 2022 22:01

Sayın cumhurbaşkanı'mız dan Allah razı olsun. Ülkemizi her alanda çağ atlattınız saygılar sevgiler.

0 0 Cevap Yaz
Tekinnnnn... 14 Eylül 2022 11:55

Yabancılara ev alma karşılığı vatandaşlık verme olayını bitirseler, ortadoğudan gelen afgan, suriyeli, iranlı, ıraklı ve özbekleri memleketlerine yollayıp avrupa ile geri kabul anlaşmasını iptal etseler zaten konut fiyatlarıda düşer kiralarda düşer. Bizim memleketin ev sahipleri yabancıları bize rakip olarak gördükleri için zaten kiralar bu kadar yüksek. Odunpazarının alanönü mahallesinde bile viran haldeki evlere 1500tl fiyat çekenler var. Niye çünkü Türk vatandaşının o fiyat ile viran haldeki evi tutmayacağını kendileride biliyor ama hiç olmazsa yabancıya kiralarım diye düşünüyorlar. Yabancıları memleketlerine bir postalasalar binlerce ev boş kalacak zaten.

1 5 Cevap Yaz
Cevat 14 Eylül 2022 11:26

Aga zaten konut sorunu yok, sadece gözü doymak bilmeyen insan sorunumuz var. Enflasyonun hıncını kiracısından çıkarmaya çalışan ev sahipleri sorunu var. Ben kendim kulaklarımla duydum. Adam kiracısından için diyor ki; zaten ortalık pahalı faturalarına bin lira ödüyorlar, banada bin beşyüz yerine üç bin beşyüz verecekler öyle yağma yok diyor. Sanki kiracısı dubai petrol kralı beyimizin. Bu konutları alanlarında zaten çoğu iki seneye kalmaz kiraya verirler, ortalık pahalı, ya beş bin tl kira ver yada çık derler. Denetim, denge, düzen hiç bir şey kalmadı memlekette.

1 3 Cevap Yaz
İhsan 14 Eylül 2022 09:57

Eskişehir haketmiyor.

6 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat