alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de "kiralık ev" krizi büyüyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de "kiralık ev" krizi büyüyor!
A
a

Barınma sorununun daha da büyüceğini belirten Eskişehirli vatandaşlar, “İnsanlar çadırda, konteynerde yaşamayı düşünüyorlar. Ama ileride konteyneri da bulamayabilir” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Son dönemde artan kira ve konut fiyatları birçok vatandaşın barınma sorunu yaşamasına neden oldu. İlerleyen dönemde barınma sorununun daha da büyüceğini belirten Eskişehirli vatandaşlar, “İnsanlar çadırda, konteynerde yaşamayı düşünüyorlar. Ama ileride konteyneri da bulamayabilir” dedi.
Artan kira ve konut fiyatları nedeniyle Türkiye’de birçok vatandaş barınma sorunu yaşamaya başladı. Aldığı maaşla geçinememekten dert yanan vatandaşlar, Eskişehir’de bütçelerine uygun kiralık ya da satılık ev bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Oğlunun 4 yıllık evli olduğunu ve yüksek kiralar nedeniyle 4 yılda 4 kez ev değiştirdiğini anlatan Nazile Dobrişah, insanların artık kiraya çalıştığını belirtti.

Semih Dinçer
“Bir artı bir evde kirada oturuyorum. İnsanların durumu çok kötü. Resmen soygun düzenine dönmüş kira. Korkuyorum evden çıkmaya. Emekliyim. Tek başımayım geçiniyorum. Ama aileler geçinemez. Böyle bir düzen olamaz. Türkiye’de barınma sorunu var. İnsanlar çadırda yaşamayı düşünüyorlar. Asgari ücretle, emekli maaşıyla bu kiralar ödenmez.”

Muhsin Demirkol
“Kendi evimde oturuyorum şu an ama yıllarca kirada oturdum. Son dönemde çok arttı kiralar. Türkiye’de ileride çok büyük sorun olacak barınma. Hem barınma, hem üretim sıkıntı. Devlet, TOKİ aracılığıyla dar gelirlilere, garibanlara bol bol ev yapacak ve uygun fiyatlara verecek. Bizi yakında barınma sorunu bekliyor. Seneye, bu zamanları arayacağız kira konusunda.”

Hanife Nur Sarıtaş
“Bana göre de çok yüksek. Ben öğrenciyim. Çevremdeki arkadaşlarım da ev bulmakta çok zorlanıyor. Bir öğrenci olarak başka şehirde okuduğunuzda kiralar yüksek. Yetişkinler için de zor. Ülkenin genel olarak ekonomisi sıkıntı. Bence ileride insanlar kiralardan ötürü barınma sorunu yaşayacak. Ama yönetim değişirse bir şeyler değişebilir.”

Nazile Dobrişah
“Çok zor. Geçinmek de zor kira ödemek de zor. Oğlum asgari ücretle çalışıyor. Şu anda kirası uygun ama ev sahibi 1 ay sonra kiraya artır dese ne yapacak bilmiyor. Biz de destek olmaya çalışıyoruz. İnsanlar kiraya çalışıyor. Herkesi barınma sorunu bekliyor. İleride konteyneri da bulamayabilir insanlar. 4 yıllık evli. 4 yılda 4 kere ev değiştirdi kira fiyatları yüzünden. Yetmiyor çünkü.”

 
Kaynak : Meltem Karakaş
1000
icon
Çiftelerli 27 Mayıs 2022 14:32

Türkiye Cumhuriyeti böyle bir enflasyon yaşamadı

0 3 Cevap Yaz
Uğur 27 Mayıs 2022 07:32

Ev fiatları o kadar abartılı ki.Ev sahibi ne yapsın. 1 milyona ev alacak 100 bin liraya kiraya mı verecek.

0 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat