alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’de “hayallerimizi yıktınız” isyanı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’de “hayallerimizi yıktınız” isyanı!
A
a

Odunpazarı Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Kazım Kurt sert çıktı. AK Partili küçük belediyelerin bütçesi kadar Bakanlıklardan bağış aldığını öne süren Kurt, “Onun için az kaldı. En fazla 1 yıl. 1 yıl sonra iktidara geleceğiz, bunları düzene sokacağız” ifadelerini kullandı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantılarının ikinci oturumu Başkan Kazım Kurt başkanlığında belediye meclis salonunda gerçekleştirdi.  Mecliste 11 gündem maddesi görüşülürken ilk 9 madde oy birliğiyle meclisten geçti. 10’uncu maddede Karapınar Mahallesinde yer alan taşınmazın satışına ilişkin rapor oy çokluğuyla kabul edilirken gündemin son maddesinde 2021 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı görüşüldü. Cumhuriyet Halk Parti ve AK Partili meclis üyelerinin bir kısmı gündem maddesi ile ilgili yorumlarını dile getirdi. Madde oy çokluğuyla meclisten geçti. Ardından AK Partili Meclis Üyesi Murat Özcan, bütçeyle ilgili eleştirilerde bulundu. Son yıllarda bütçe tahminlerinde büyük sapmalar olduğunu öne süren Özcan, “Burada ortalama 56 milyon tahmininizden öte bir gelir elde etmişsiniz. Bunun 36 milyonu devletin gönderdiği fazlalıktır. Belediyemiz bir miras yedi gibi davranıyor. 20 milyon da ekstradan gayrimenkul satışından gelmiş” dedi. Geriye kalan parayla niçin yatırım yapılmadığını soran Özcan, bu konuyu daha önce de eleştirdiklerini, eleştirmeye devam edeceklerini belirtti.

SİZİ NİYE RAHATSIZ EDİYOR?
Odunpazarı A.Ş’ye yönelik eleştirileri yanıtlayan Kurt, “Bir yasa yapıldı. Geçici çalışan taşeron işçiler belediyelerin kurduğu şirkete geçmek zorunda kaldı. Dolayısıyla Odunpazarı A.Ş bizim dönemimizde canlandırıldı. Yasa çıkınca biz ikinci bir şirket kurmayı çok mantıklı bulmadık. Odunpazarı A.Ş’den çalışan işçilerimizin çalışmasını sürdürdük. Bunu sürdürürken elbette Odunpazarı A.Ş buralara ücret ödemiyordu. Biz Odunpazarı A.Ş’de onun için personel gideri çoğaldı. Odunpazarı A.Ş gelir getiren bir şirket değil, personel çalıştıran bir şirket. Belediyelerin bir çoğunun personel şirketi sosyal güvenlik primini ödemiyor, vergisini ödemiyor. Bunu bir kaynak yaratma gibi kullanıyor. Çünkü sık sık af çıkarıyorsunuz. Biz yararlanamadık 2014’ten belli bir süreye kadar. Ondan sonra arkadaşlarımıza biz de ödemeyelim dedik. Bir af çıkar nasıl olsa dedik. Nitekim bir af çıktı yapılandırma yaptık. Bu yapılandırma bizi biraz rahatlatmış oldu.Bakım onarım gideri çoğalıyor. E çoğalacak tabi. 300 tane araç olmuş bunların bakımını onarımını kendi atölyelerimizde yapıyoruz. Dolayısıyla 5 liraya alacağımız hizmeti belki 1 liraya alıyoruz. Artık Odunpazarı Belediyesi’nde taşeron kalmadı. Biz işlerimizin yüzde 90’ını kendimiz yapar hale geldik. Geçen sene 40 milyon artı vermişiz, bu sene 15 milyon artı vermişiz. Nasıl oluyor? Araç kiralamadığımız için, yedek parçayı satın alıp onarımı kendimiz yaptığımız için oluyor. Odunapzarı Belediyesi’nin 2014’ten önce taşeron işçi sayısı ile şuandaki işçi sayısının aynı olması sizi niye rahatsız ediyor? Hiç kimseyi rahatsız etmemeli. Ama burada bizden önceki dönemde Odunpazarı’nda çalışmış geçici işçilerin tümünün kıdem tazminatı Odunpazarı Belediyesi’ne kaldı. Bir gece bir kanun çıkardınız İç İşleri Bakanınızın oğlunun 100 bin taşeron işçisi var, onu kıdem tazminatından kurtaralım diye yaptınız ve biz Odunpazarı Belediyesi olarak şu anda binlerce Odunpazarı şirketlerinde çalışmış işçinin kıdem tazminatını ödüyoruz. Faiziyle beraber. İşte onun için çok. Onun için çok olduğunu bilmeniz lazım” ifadelerini kullandı.

HAYALLERİMİZİ YIKTINIZ
En büyük harcamalardan birisinin akaryakıt olduğunu belirten Kurt, “Ekim ayında bütçeyi yaptığımız zaman 1 milyon 300 bin litrelik bir mazot ihtiyacımız olacağını ön görerek bir bütçe koymuşuz ve demişiz ki; 7 lira olan mazotun bedeli atıyorum 8-8,5 lira olur. Buna göre bir hayal kurmuşuz. Hayallerimizi yıktınız. Şu anda mazotun litresi 22 lira. 3 katı. Yani biz 1 milyon 300 bin litre mazot alacağımız parayla 400 bin litre mazot alacağız. Araçlarımızın Eskişehir sokaklarında yürüyebilmesi bile mucize. Bizim yasa koyma gücümüz yok. Yasayı koyan sizsiniz. Akşam estiriyorsunuz, sabaha gürlüyorsunuz. O sebeple de bizim dengemiz bozuluyor. Şu anda yapabileceğimiz sadece günü kurtarmaktır. Biz Yenikent’te bir Pazar yeri kuracağız. Sizin yaptığınız gibi bir Pazar yeri hayali kurmuyoruz biz. Siz 4 duvar yapıyorsunuz, üstüne de prefabrik bir şey. Pazaryeri öyle olmaz bitirelim de göreceksiniz. Ama şuanda öyle bir noktaya geldik ki müteahhit fiyat teklifinde bulunamıyor. Siz müteahhitsiniz bu işi bilirsiniz. Eğer bana sabit fiyatla ben bu işi yapacağım dersen gel hemen vereyim” dedi. Kurt, “4734 sayılı kanun rekabeti engelleyen her türlü unsuru yasaklıyor. Ama siz ona alışık değilsiniz kanunla Cengiz Holding’e,  kanunla Polin Holding’e, kanunla beşliye veriyorsunuz, zannediyorsunuz ki herkes öyle yapar. Biz öyle yapamıyoruz. Kendi ihalelerimize de kendi şirketimiz katılıyor” şeklinde konuştu.
BULUN DA SİZ ALIN BİZ BULAMIYORUZ
“Hiç bir zaman çifte standartta olmayacağız” ifadelerini kullanan Kurt,  “Yani bana yasak sana serbest. Böyle olmaz. Türkiye’de tüm belediyelerin eşit haklara sahip olduğunu herkes kabul edecek. Emlak vergileri, kiralar, diğer bizim topladığımız vergilerdeki düşüklüklerden bahsediyorsunuz. Pandemi döneminde biz vatandaşı icraya mı verelim? 50-60 milyonluk bir tahakkuk görünüyor, tahsil edilmemiş diyorsunuz. Bu tahakkukun yarısı Toprak Holding’in. Zaman aşmına doğru gidecek. Toprak Holding’i bulun da siz alın. Biz bulamıyoruz. Bulamadığımız için hukuka başvuruyoruz, hukukunuz da bulamıyor. Hukuk herkese lazım. hukuk herkese eşit uygulanacak. Eğer Canan Kaftancıoğlu’nun cezası 5 ayda onaylanıyorsa, bizim tahliye ettireceğimiz gayrimenkulleri de bir 5 senede çıksın. Meseleye böyle bakalım” dedi.

BİZ BURAYI HOPLATIRIZ
AK Partili küçük belediyelerin bütçesi kadar Bakanlıklardan bağış aldığını öne süren Kurt, “400 milyon Odunpazarı Belediyesi’nin bütçesini düşünürseniz, 400 milyon da Kültür Turizm Bakanlığı’ndan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan bilmem nerden geldiğini var sayın. Biz burayı hoplatırız, hoplatırız. Onun için az kaldı. En fazla 1 yıl. 1 yıl sonra iktidara geleceğiz, bunları düzene sokacağız” ifadelerini kullandı. Politika yapanların kullandığı dile dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Kurt, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanına herkese hakaret etmek serbest. İç İşleri Bakanı’na hele her şey serbest. Genel Başkanı, MYK üyelerini dinlemek serbest, adam takip etmek serbest, nerde kimin ne yaptığını not etmek çıkıp televizyonda anlatmak serbest. Hiç bir şey olmasa kişisel verilerin korunması kanunu var. Yani sen bunları bilsen bile çıkıp televizyonda anlatmaman lazım. Bunlar serbest ve bunları uygulamaya geçtiği zaman insanları tahrik ediyor. Türkiye’nin barışa, dayanışmaya, birleşmeye ihtiyacı var. Biz yüzde 100’üz. Yüzde 100’ümüzü yan yana tutacak bir uygulama lazım. Bunu lütfen anlatın” diye konuştu.

‘NİÇİN BÖYLE OLUYOR REİS?’ DİYE SORUN
2022 bütçesini hazırlarken rakamlarla ilgili tahmin yapılmasının zor olacağıyla ilgili yorumlarda bulunan Kurt, “Biz ise geçen ay devletin resmi kurumunun vermiş olduğu enflasyon rakamı yüzde 49’tu. Bu ay 69. Şimdi bir dahaki ay... yani her ay yüzde 10 mu ekleyeceğiz? Rusya ile Ukrayna savaşıyor. Onların enflasyonu bizden düşük. Nasıl bir ekonomik mantıktır? Bunu ilk önce sizin sorgulamanız lazım. bunun sorgulamasını bize bırakmayın. Bunun sorgulamasını Adalet ve Kalkınma Partililer yapsın. Desin ki; ‘Niçin böyle oluyor Reis?’ Ama nasıl soracaksınız? Onu bilemem. Bunu sormazsanız iş çok da zor. Yatırımları billboardlardan görebilirsiniz. Görün neler yapılmış. Görmemekte ısrar etmeyin. Biz bunu sizden istiyoruz” dedi. Öte yandan 021 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı şöyle açıklandı: “2021 mali yılı bütçe gider kesin hesap cetveli; toplam 322 milyon 90 bin 16 TL 6 kuruş. Bütçe gelirleri kesin hesabı toplam; 336 milyon 862 bin 109 TL 40 kuruş. Finansmanın ekonomi sınıflandırması kesin hesap cetveli ön görülen 70 milyon, gerçekleşen 22 milyon 205 bin 263 TL 97 kuruş.” Bir sonraki toplantının 1 Haziran Çarşamba günü olmasına karar verildi.
Kaynak : Hilal Köver
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon
Baba dostu 13 Mayıs 2022 20:02

Merak etme Reis 2023 te sizden herseyın hasabını soracak

2 8 Cevap Yaz
eses 13 Mayıs 2022 10:05

şair fuzuli ve Kütahya caddesindeki pavyonları kapat. Akşam aileler kaldırımda yürüyemiyor.ne oldugu belli olmayan tipler pavyon önünde sohbet ederken kaldırımları işgal ediyor.

8 13 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir