alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'de "aile konutları" ile ilgili önemli bilgi! Aile konut şerhi...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de "aile konutları" ile ilgili önemli bilgi! Aile konut şerhi...
A
a

Aile Konut Şerhi ile ilgili konuşan Tapu ve Kadastro Eskişehir Bölge Müdürü Cevdet Kılıç: İster e-devlet üzerinden, bunu yapamayanlar ALO 181’i telefonla arayarak doğrudan ben aile konutu olarak oturduğum eve şerh koydurmak istiyorum diyebilir

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Aile Konut Şerhi ile ilgili konuşan Tapu ve Kadastro Eskişehir Bölge Müdürü Cevdet Kılıç, “İster e-devlet üzerinden, bunu yapamayanlar ALO 181’i telefonla arayarak doğrudan ben aile konutu olarak oturduğum eve şerh koydurmak istiyorum diyebilir” dedi.
Tapu ve Kadastro Eskişehir Bölge Müdürü Cevdet Kılıç, verdikleri online hizmetler ve Aile Konut Şerhi ile ilgili konuştu. Pandemi döneminde kesintisiz hizmet vermeye devam ettiklerini söyleyen Kılıç, “Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz Osmanlı’dan Cumhuriyet’e intikal eden köklü bir kuruluş. Mülkiyetle ilgilenen bir kurumuz. Mülkiyetin güvencesi önemli. Devlet olmanın ne önemli ayaklarından bir tanesi de mülkiyet güvencesidir. Kesinlikle kesintisiz hizmet etmesi gereken bir sektörüz. Dolayısıyla bununla ilgili bir takım çalışmalar yaptı. e-devlet uygulamasına uygun bir konsept geliştirmenin yolları araştırıldı ve bununla birlikte bizim hedefimiz vatandaşa az temasla ama en konforlu hizmeti sunmak. Vatandaşı tapu müdürlüklerinde az tutmak ya da hiç getirmemek ile ilgili bir sürü çalışma yapıldı” diye konuştu.

EŞLER AÇISINDAN FAYDALI
Aile Konutu Şerhi ile ilgili de bilgi veren Kılıç konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “aslında bizim tapu mevzuatından olan bir sistemdi. Ama bununla ilgili en kolay engelsiz nasıl bu hizmet sunulur, bu bağlamda çok rahat bir duruma getirildi. İster e-devlet üzerinden, bunu yapamayanlar ALO 181’i telefonla arayarak doğrudan ben aile konutu olarak oturduğum eve şerh koydurmak istiyorum diyebilir. Bunu her iki eş de yapabilir. Malik olan ya da olmayan. Burada temel şart, bu kişilerin evli olması ve bu konutu paylaşıyor olmaları gerekiyor. Bununla nasıl bir avantaj sağlanıyor? Tabi eşlerden birisi diğerinin rızasını almadan herhangi bir yükümlülük altına girmiyor. Aile birliğinin korunması açısından önemli bir işlev görüyor bu sistem. Burada bizim Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü olarak uzaktan yani telefonla bu hizmeti alabilme hizmeti sunduk. Aile Konutu Şerhi çok bilinmiyor. Bu eşler açısından çok faydası var. Bu dönemde güvence aslında. Tanındıkça ilgi alaka artıyor.” 

AİLE KONUT ŞERHİ NEDİR?
Aile konutu şerhi ise eşlerden birinin diğerinin izni olmadan konut üzerinde satma ya da kiralama gibi bir işlem yapmasını engelleyen bir düzenlemedir. Tapuya şerh düşülerek gerçekleştirilen aile konutu şerhi eşlerin konut üzerindeki tasarruf hakkını kısıtlayarak hakları korumayı amaçlayan kanuni bir uygulamadır.

 
Kaynak : Meltem Karakaş Kaya
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat