alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir çiftçisi isyanda, Afyon'da ise...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir çiftçisi isyanda, Afyon'da ise...
A
a

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde yaklaşık 600 milyon TL’ye 2,5 yılda yapılan ve dün ilk sulama suyu bölge çiftçilerine verilen 15 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Çay Barajı’nın ekonomiye yıllık yaklaşık 40 milyon TL’lik ek gelir sağlanması hedefleniyor

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde yaklaşık 600 milyon TL’ye 2,5 yılda yapılan ve dün ilk sulama suyu bölge çiftçilerine verilen 15 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Çay Barajı’nın ekonomiye yıllık yaklaşık 40 milyon TL’lik ek gelir sağlanması hedefleniyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan baraj 105 metre yüksekliğe sahip. Barajda geçtiğimiz aylardan itibaren su tutma işlemi başlarken şuanda kapasitesinin yaklaşık yüzde 40’nın dolduğu öğrenildi. Yapımına 2018 yılında başlanan baraj 500 gün gibi kısa bir sürede bitirildi. Barajdan, sulama için 7 milyon metreküp, Çay ilçesi içme suyu ihtiyacı için 3 ve Bolvadin ilçesi içme suyu ihtiyacı içinse 5 milyon metreküp su kullandırılması planlanıyor. Barajdan sağlanacak su ile yaklaşık 20 bin dekar tarım arazisinin sulanacağı kaydedildi.
Öte yandan, barajdan ilk sulama suyu ise dün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından verilirken, devasa boyuttaki barajın drone ile havadan çekilen görüntüleri de çiftçilerin geleceğe umutla bakmasının resmi oldu.

Eskişehir'de çiftçi kuraklıktan yakınıyor
Öte yandan, Eskişehir'de özellikle buğday ekimi yapan çiftçiler ise kuraklıktan ve sulama suyu kullanamamaktan dolayı ürünlerini erken hasat etmekten şikayetçiydi.

 
Kaynak : Afyonkarahisar Yerel Haberleri - İHA
Ariman web reklam 2
1000
icon
Emine gııı 9 Haziran 2021 00:08

Oy oy emine

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat