alexa

Eskişehir CHP'den "taşıma seçmen" açıklaması

Videoyu Aç Eskişehir CHP'den "taşıma seçmen" açıklaması
A
a

CHP Eskişehir İl Başkanlığı, son günlerin tartışılan "taşıma seçmen" konusu ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı

CHP Eskişehir İl Başkanlığı, son günlerin tartışılan "taşıma seçmen" konusu ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Abdülkadir Adar imzalı açıklamada seçmen listeleri ile ilgili bilgi ve önerilere yer verildi.
İşte o açıklama:

Basına ve kamuoyuna;
Bilindiği üzere 31 Mart seçimlerinde oy kullanacak seçmen askı listesi 4 Ocak tarihinde açıklandı. Seçmen listelerinin kontrolü 17 Ocak tarihine kadar sürecek.
Ancak son günlerde İl Başkanlığımızca yaptığımız araştırmalar ve tarafımıza bildirilen şikâyetler doğrultusunda odlukça dikkat çekici durumlar ile karşılaştık. Bazı seçmenlerin başka seçim bölgelerine taşındığını, ikamet değiştirip yeni ikamet çıkardığı halde seçmen listelerinde olmayan seçmenlerin bulunduğunu, ikamet ettiği bölge farklı olmasına rağmen seçmen listesinde farklı bölgede görülen çok sayıda seçmen olduğunu tespit etmiş durumdayız.
Bunun yanında bazı hanelerde orada oturmadığın halde o hanede ikamet ediyormuş gibi görünen birçok kayda da rastlanılmıştır. Öyle ki aynı hanede 20’den fazla kişinin ikamet ettiği ve hatta bazı hanelerde kaçak seçmenlerin oluşturulduğu tespit edilmiştir.
Öncelikle bu konuda vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı davranmaları gerekiyor. Kendi hanelerinin seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri, başka bir ikamet adresine geçmişlerse kaydını taşımaları, işlemlerin takipçileri olmaları gerekmektedir.
Ancak bu işlemlere doğrudan Nüfus Müdürlüklerinde çalışan bazı kişiler tarafından göz yumulduğu iddiaları gündeme gelmektedir.
Tüm bunların dışında son günlerde seçmen kâğıdını taşımak isteyen birçok seçmene Nüfus Müdürlüklerinden çeşitli bahanelerle zorluk çıkarıldığı, işlemlerin yapılmadığı hatta yasaların tanımadığı ölçüde taleplerde bulunulduğu şikâyetleri tarafımıza ulaştırılıyor. Bu konuda yasaların tanıdığı ölçüde işlemlerin yapılması ve seçmenlerin kaydının yapılması gerekiyor.
İlçe Nüfus Müdürlüklerinde çalışan görevlilerimizi de görevini yapmaya davet ediyor, işini yapmayan, seçmenin talebini keyfi gerekçelerle karşılamayan ve yukarıda ifade ettiğimiz işlemlere göz yumarak veya bilerek bu işlemleri gerçekleştirip suçu sabit görülen görevliler hakkında hukuki zeminde şikâyetçi olacağımızın bilinmesini istiyorum.
Saygılarımla.
Abdülkadir Adar
CHP Eskişehir İl Başkanı

 
 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat