alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir bayram namazı kaçta? Kurban Bayramı 31 Temmuz 2020

Videoyu Aç Eskişehir bayram namazı kaçta? Kurban Bayramı 31 Temmuz 2020
A
a

Eskişehir bayram namazı saat kaçta sorusu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Eskişehir’de Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? 2020 Diyanet Takvimine göre Eskişehir’de bayram namazı saati haberimizde.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir bayram namazı saati, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların gündeminde. Koronavirüs nedeniyle Ramazan Bayramı'nda bayram namazı cemaatle kılınamadı. Peki 2020 Kurban Bayramı namazı kılınacak mı?

Kurban Bayramı namazı kılınacak mı? Bayram namazı saat kaçta? soruları Kurban Bayramı öncesinde merak ediliyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü kılınan bayram namazının ardından kurban ibadetleri yerine getirilecek. Koronavirüs nedeniyle Ramazan Bayramı'nda bayram namazı kılınamamıştı. İşte Kurban Bayramı namazı ile ilgili detaylar…

KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINACAK MI?

Camiler ibadetlere açıldı. Vatandaşlar koronavirüs tedbirlerine uyarak camilerde ibadetlerini yapabiliyor. Kurban Bayramı namazını da vatandaşlar koronavirüs tedbirlerine uyarak camilerde kılabilecekler.

ESKİŞEHİR BAYRAM NAMAZI KAÇTA?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın takvimine göre, 31 Temmuz Cuma günü kılınacak Bayram namazı Eskişehir’de saat 6:29’da kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

  • İki bayram namazı vardır: Biri, Ramazan Bayramı namazı, diğeri de Kurban Bayramı namazıdır.
  • Bayram namazlarının vakti, güneşin doğmasından takriben 45 dakika sonra başlayıp kaba kuşluğa kadardır.
  • Bayram namazları ikişer rek’attir ve cemâatle kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için bayram namazı kılmaya uydum imama" diye niyet edilir. Aynen sabah namazının farzı gibi olup, fazla olarak her rek’atte üçer tekbîr vardır. Üçü, birinci rek’atte Sübhâneke’den sonra Fâti- ha’dan evvel; üçü de ikinci rek’atte kırâatten; (sûre veya üç âyetten) sonradır. Bu altı tekbîr vâciptir. Her iki rek’atin rükû tekbîrleri de vâcip olan tekbîrlere yakın olduğun- dan vâciptir. İftitâh tekbîri her namazda olduğu gibi bay- ram namazlarında da farzdır. Diğer tekbîrler sünnettir.
  • Bayram namazlarında hutbe, namazdan sonra okunur. Ramazan bayramında sadaka-i fıtır yani fitreden, kurban bayramında da kurbandan bahsedilir.
  • Kurban bayramının arefe günü sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar 23 vakit namazda, farzdan sonra teşrik tekbîri okumak vâciptir.
  • Teşrik tekbîri şöyledir:
  • Allâhü Ekber Allâhü Ekber. Lâ ilâhe İllallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd. Bu tekbîri her mükellef kadın ve erkeğin, Namazı ister cemâatle ister tek başına kılsın, ister müsâfir, ister mukim olsun farzın selamından sonra hemen okumaları vaciptir.

eskisehir-bayram-namazi-kacta-31-07-2020.jpg

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir.

KADINLAR BAYRAM NAMAZI KILAR MI?

İslam âlimlerinin ittifakına göre kadınlar, cuma ve bayram namazlarıyla yükümlü değildirler.

Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, ergenliğe ulaşmış, dinen zengin denebilecek kadar mal varlığına sahip olan her Müslümanın yerine getireceği bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir. Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.
Arıman masaustu reklami
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat