alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir altın fiyatları son dakika! Bugün 02.07.2020 – Bugün gram, çeyrek, yarım ve tam altın ne kadar oldu?

Videoyu Aç Eskişehir altın fiyatları son dakika! Bugün 02.07.2020 – Bugün gram, çeyrek, yarım ve tam altın ne kadar oldu?
A
a

Eskişehir altın fiyatları bugün nasıl bir seyir izliyor? Kapalıçarşı ve Eskişehir serbest piyasada gram altın kaç lira? Çeyrek altın ne kadar? Dolar ve Euro kuru kaç lira? Eskişehir altın fiyatları yorumları ve ekonomiyle ilgili bugünün bütün verileri www.anadolugazetesi.com adresimizde sizlerle.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir altın fiyatları yorumları bugün verilerine göre, altın bugün düşüşe geçti. Yatırımcıların güvenli limanı olan altın, son yaşanan koronavirüs salgınına bağlı olarak dalgalanmayı sürüdürüyor. Peki, altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç TL?
Salgında yeniden yükselişe geçen vaka sayılarının yarattığı fiyat baskısı devam ederken; koronavirüs aşısına ilişkin pozitif haber akışı piyasalardaki alımlara destek oluyor. ABD borsalarının karışık kapanmasının ardından bu sabah ABD vadelilerinde yatay bir seyir var. Asya borsalarda yükselişler dikkat çekici gözüküyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 1 civarında yükselirken başlıca bütün endeksler COVID-19 aşısı haberlerinin ardından artıda işlem görüyor.
Dünya borsalarındaki iyimserlik havası ve risk iştahına paralel olarak Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne yükselişle başladı. BİST-100 açılışta yüzde 0,46 artışla 115 bin 843 puana yükseldi. Bugüne dolar/TL, 6,84'ten; euro/TL 7,71'den başladı. 
ABD'de açıklanan imalat sektörü verilerinden ve COVID-19'a karşı aşı geliştirme çabalarından gelen pozitif haberler, yatırımcıların güvenli liman arayışlarını azalttı ve değerli metal fiyatlarında gerilemeye yol açtı.
Analistler, koronavirüs salgınında ikinci dalga  endişeleri ve merkez bankalarının genişleyici tutumunun altının ons fiyatını  desteklemeye devam ettiğini, teknik  açıdan altının ons fiyatında 1.790 doların önemli direnç olarak öne çıktığını,  gram altında ise 390-400 lira bandının izleneceğini kaydetti. 
 
Peki tüm bu gelişmeler kapsamında, 02 Temmuz 2020 (bugün) saat 10:28 itibarı ile Eskişehir'de gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç lira? Altın fiyatları ne kadar? Eskişehir'de döviz hangi seviyede?

Eskişehir ve Kapalıçarşı altın fiyatları ve Dolar ile Euro kaç lira? Hepsini sizin için derledik...

Eskişehir altın fiyatları

  • Çeyrek altın: 639,30 Lira
  • Yarım altın: 1.277,20 Lira
  • Gram altın: 389,39 Lira
  • Cumhuriyet altın: 2.545,10 lira

Eskişehir döviz kurları

                          ALIŞ      SATIŞ
  • Dolar   : 6,8519 TL  6,8546 TL
  • Euro    : 7,7259 TL  7,7302 TL
  • Sterlin : 8,5599 TL  8,5698 TL

Günün önemli ekonomik gelişmeleri

Dünya turizmi bu yıl yüzde 30 küçülecek

Yeni tip koronavirüsün turizm sektörüne etkileri devam ediyor. En az bir yıl daha sürmesi öngörülen seyahat krizine dair Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 2020 yılında dünya genelinde turist sayısını yüzde 30 küçüleceğine dikkat çekiyor.

Tüm dünyanın mücadele ettiği Kovid-19 salgını, özellikle seyahat yasaklarıyla birlikte küresel ölçekte en çok turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2019’da uluslararası arenada turist sayısı 1 milyar 460 milyon seviyesinde gerçekleşti. Kovid-19 salgının baş gösterdiği 2020 sonunda ise turist sayısının yaklaşık yüzde 30 gerileyerek 1 milyara gerilemesi bekleniyor. Dünya genelinde bilim ve araştırma merkezleri tarafından turizm endüstrisinin geleceğine dair geliştirilen senaryolara göre de salgın kapsamında alınan tedbirlerin ve salgının neden olduğu psikolojik etkilerin, uluslararası seyahat krizini en az bir yıl daha sürdüreceği öngörüyor.

Mevcut tablo karşısında global turist sayısının 2003 SARS salgınında yüzde 0,4’lük, 2009 ekonomik krizinde ise yüzde 4'lük küçülme yaşadığını hatırlatan Deric Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Farzad Tavakkoli, Kovid-19'un küresel turizm sektörünün son 20 yıldaki en büyük krizi olacağını söyledi.

eskisehir-altin-fiyatlari-02-07-2020.jpg

"Uluslararası turizm 20 yıl geriye gidiyor, iç turizme yönelmek şart"
Geçmiş krizlere bakıldığında Kovid-19 salgınının hem ekonomik hem de sosyal açıdan daha uzun soluklu etkiler bıraktığını belirten Tavakkoli, uluslararası turizmde toparlanmanın zaman alacağına ve bu süreçte daha fazla kayıp yaşanmaması adına hızla yeni adımlar atılması gerektiğine dikkat çekti. Farzad Tavakkoli, "Salgının ekonomik etkileri dünya genelinde alım gücünü düşürdü, artan endişe hali ise sosyal izolasyon sürecini pek çok kesim için güvenli liman haline getirdi. En az bir yıl daha devam etmesi beklenen bu seyrin uluslararası turizmi yüzde 30 küçülteceğini söylemek ne yazık ki mümkün. Bu noktada turizm cirosunun yaklaşık yüzde 80'ini yabancı turistlerin oluşturduğu Türkiye'de, sağlık protokollerine uygun olarak iç turizme yönelmek, salgının neden olduğu zararı en aza indirmek için şart. Önümüzdeki süreçte Kurban Bayramı ve okulların yaz tatilleri ise adım atmak için önemli fırsatlar." dedi.

"Turizmin temelinde güvenlik olmalı"
Turizmde başarının, ziyaretçileri güvende hissettirmekten geçtiğini ve salgın sürecinde güvenlik kavramının en çok sağlık ile yan yana geldiğini ifade eden Tavakkoli, mevcuttaki turizm krizinin doğru yönetilmesi için izlenmesi gereken adımlara değinerek, "Turizm krizleri; ister ekonomiyi, ister istihdamı küçültsün, temelde turistlerin güvenliğini tehdit eden faktörler bütünü olarak tanımlanır. Güvende kalma halini daimileştirmek ise salgın gibi aniden ortaya çıkabilecek olaylarda planlı hareket edebilmeye bağlıdır. Bu kapsamda sırasıyla turizm süreçlerini belirleme, her işlem için bir başarısızlık yapı dökümü düzenlenme, tanımlanan etkinliklerin her biri için hata noktalarının tanımlama, her bir başarısızlık noktası için risk önceliklerinin sayısını hesaplama, risk önceliklerinin sayısını önceden belirlenmiş stratejilerle eşleştirme, öngörülen riskleri önceliklendirme, düzeltici programları düzenlenme ve işlem sürecini tekrardan gözden geçirme adımlarının izlenmesi önemlidir." şeklinde konuştu.

Türkiye'ye otel açılışları hız kesmedi

Dünyanın franchise veren en büyük otel şirketlerinden olan Wyndham Hotels & Resorts, La Quinta markasını Türkiye'deki yeni otelleriyle dünya çapında büyütüyor.

Yaklaşık 90 ülkede 9 bin 300 oteliyle dünyanın franchise veren en büyük otel şirketleri arasında bulunan Wyndham Hotels & Resorts, Türkiye'deki iki yeni oteli olan 86 odalı La Quinta by Wyndham Giresun ve 175 odalı La Quinta by Wyndham Bodrum ile La Quinta markasını büyütmeye devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre La Quinta markası daha önce 404 odalı La Quinta by Wyndham İstanbul Güneşli ile ilk kez Amerika kıtaları dışına açılmıştı. Türkiye'deki iki yeni La Quinta oteli, Wyndham'ın markayı 2018'in Mayıs ayında satın almasından bu yana dünya genelinde gerçekleştirdiği bir dizi açılış ve proje anlaşmasının arasına katılıyor.

Yeni Zelanda'da iki yeni La Quinta oteli açarak markayı Asya Pasifik bölgesine genişleteceğini geçtiğimiz aylarda açıklayan şirket, geçtiğimiz yıl ise Dominik Cumhuriyeti'nde sekiz yeni La Quinta otelinin açıklanacağı duyurmuş ve bu otellerin 6'sı şu anda yapım aşamasında bulunduğunu belirtti. Dominik Cumhuriyeti'ndeki yeni oteller, markanın Latin Amerika'da 14 otelin bulunduğu portföyünü genişletmiş olacak. Markanın Wyndham Hotels & Resorts bünyesine katılmasından bu yana dünya genelinde 55 yeni La Quinta oteli açıldı.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Wyndham Hotels & Resorts Avrupa, Ortadoğu, Avrasya ve Afrika (EMEA) Başkanı Dimitris Manikis, "La Quinta Wyndham Hotels & Resorts ailesine katıldığında, bu markayı dünya genelinde büyütmek için güçlü bir potansiyel gördük. Markanın Avrupa'da ve dünyanın başka yerlerinde büyümeye devam ettiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'nin güzel kıyılarındaki bu heyecan verici oteller, büyüme arzumuzu perçinliyor ve pazarda sunduğumuz çeşitliliği mükemmel bir şekilde tamamlıyor" dedi.

Borsa güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, 528,64 puan ve yüzde 0,46 değer kazanarak 115.843,62 puana çıktı. 

Bankacılık endeksi yüzde 0,37 ve holding endeksi yüzde 0,55 yükseliş kaydetti. Tüm sektör endeksleri güne yükselişle başlarken, en fazla kazandıran yüzde 1,33 ile bilişim oldu.

Dün 117.000 puanın üzerini test eden BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran kar satışları ile düşüşe geçerek günü bir önceki kapanışa göre yüzde 1,04 değer kaybıyla 115.314,98 puandan tamamladı.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yayımlayacağı Para Politikası Kurulu toplantı özeti, yurt dışında ise ABD'de yarın resmi tatil olması dolayısıyla bugün yayımlanacak istihdam raporundaki verilerin takip edileceğini bildirdi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 114.000 ve 112.500 seviyelerinin destek olarak öne çıktığını belirten analistler, 116.000 ve 117.500'ün direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Fed tutanakları yayımlandı

 ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, ekonominin bir süre için oldukça uyumlu para politikasının desteğine ihtiyaç duyabileceğini ve gelecek aylarda federal fon oranı ile varlık alımları hakkında daha fazla netlik sağlamanın önemli olacağını ortaya koydu.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 9-10 Haziran'da düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

FOMC üyelerinin politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle aldığı son toplantının tutanaklarında, katılımcıların para politikasındaki mevcut duruşun uygunluğu konusunda hemfikir olduğu, ancak ekonomik görünüm netleştikçe komitenin gelecekteki para politikası kararlarına ilişkin niyetlerinin daha da açığa kavuşabileceği kaydedildi.

Tutanaklarda, "Özellikle katılımcıların çoğu, Komitenin, ekonominin gidişatı hakkında daha fazla bilgi edindikçe, federal fon oranı konusunda daha açık şekilde sözlü yönlendirme iletişimi kurması ve hazine tahvilleri ile ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları hakkında daha fazla netlik sağlaması gerektiğini belirtti." ifadesi yer aldı.

Ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor
Katılımcıların, ekonomik faaliyetin yeniden başlamasının olası sonuçları ve halk sağlığı girişimlerinin ekonomik faaliyet ile istihdam üzerindeki etkilerine ilişkin görüşlerini paylaştığı belirtilen tutanaklarda, "Katılımcılar, ekonomik görünüme yönelik olağanüstü bir belirsizliğin ve kayda değer risklerin devam ettiği yorumunda bulundu." değerlendirmesine yer verildi.

Verilerin bu yılın ikinci çeyreğinde ekonomik faaliyette 2'nci Dünya Savaşı sonrasında görülen en büyük düşüşü göstermesinin muhtemel olduğunun aktarıldığı tutanaklarda, hane halkları, şirketler ve yerel yönetimlere yönelik mali desteğin yetersiz kalabileceği kaydedildi.

Tutanaklarda, "Çeşitli katılımcılar, ekonominin bir süre için oldukçu uyumlu para politikasının desteğine ihtiyaç duyabileceğini ve gelecek aylarda Komite için federal fon oranı ile varlık alımları hakkında daha fazla netlik sağlamanın önemli olacağını belirtti." ifadesi yer aldı.

Likidite koşullarının genel olarak iyileşmeye devam ettiği belirtilen tutanaklarda, ancak bazı piyasalarda hala baskının görüldüğü kaydedildi.


 
Arıman masaustu reklami
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat