alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir altın fiyatları son dakika! Bugün 01.07.2020 - Gram, çeyrek, yarım ve tam altın ne kadar?

Videoyu Aç Eskişehir altın fiyatları son dakika! Bugün 01.07.2020 - Gram, çeyrek, yarım ve tam altın ne kadar?
A
a

Eskişehir altın fiyatları bugün nasıl bir seyir izliyor? Kapalıçarşı ve Eskişehir serbest piyasada gram altın kaç lira? Çeyrek altın ne kadar? Dolar ve Euro kuru kaç lira? Eskişehir altın fiyatları yorumları ve ekonomiyle ilgili bugünün bütün verileri www.anadolugazetesi.com adresimizde sizlerle.

Eskişehir altın fiyatları yorumları bugün verilerine göre, altın yükselişini sürdürüyor. Yatırımcıların güvenli limanı olan altın, son yaşanan koronavirüs salgınına bağlı olarak sert yükselmiş ardından düşüşe geçmişti. Peki, altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç TL?

ABD borsalarının artıda kapanmasının etkisiyle Asya piyasalarında işlemler, Japonya hariç primli gerçekleştiriliyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.4 artarken, Japonya'nın Nikkei endeksi ise yüzde 0.2 geriledi. ABD vadelileri ise ekside seyrediyor.

Yurt içinde açığa satış yasağının kaldırılması kararının hisse senedi piyasası üzerindeki etkileri yakından takip edilirken imalat PMI verisi bekleniyor. Dolar/TL 6,85'te kurduğu dengeyi bugün de devam ettiriyor. Euro/TL 7,69'un altında el değiştiriyor.

Dünyanın koronavirüs salgınını kontrol altına almakta zorlanması başta altın olmak üzere değerli metal fiyatlarını yükseltti. ABD, Brezilya, Rusya, Hindistan gibi ülkelerde yüksek sayıda yeni koronavirüs vakası tespit edilmeye devam edilmesinin etkisiyle spot altın fiyatı bu sabah salgının başından bu yana görülen en yüksek seviye olan 1.784 dolar/ons seviyesine kadar çıktı.
Peki tüm bu gelişmeler kapsamında, 01 Temmuz 2020 (bugün) saat 10:00 itibarı ile Eskişehir'de gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç lira? Altın fiyatları ne kadar? Eskişehir'de döviz hangi seviyede?

Eskişehir ve Kapalıçarşı altın fiyatları ve Dolar ile Euro kaç lira? Hepsini sizin için derledik...

Eskişehir altın fiyatları

  • Çeyrek altın: 643,30 Lira
  • Yarım altın: 1.285,00 Lira
  • Gram altın: 392,71 Lira
  • Cumhuriyet altın: 2.560,10 lira

Eskişehir döviz kurları

                          ALIŞ      SATIŞ
  • Dolar   : 6,8532 TL  6,8555 TL
  • Euro    : 7,6952 TL  7,6992 TL
  • Sterlin : 8,4803 TL  8,4870 TL

Günün önemli ekonomik gelişmeleri

BIST 30 Endeksi'nde 1 Temmuz'dan itibaren açığa satış yasağı kaldırıldı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 1 Temmuz’dan itibaren Borsa İstanbul “BIST 30 Endeksi”nde yer alan pay piyasalarında açığa satış yasağının kaldırılmasına karar verildiğini bildirdi.

SPK’den yapılan açıklamada, kurulun daha önce Borsa İstanbul pay piyasalarında açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da yasak kapsamına alındığına dair yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine karar verdiği anımsatıldı.

İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ (Takasbank) tarafından ödünç pay piyasasında sağlıklı fiyat oluşumunu temin edecek, düzenli ve sürekli teklif bulunmasını sağlayacak teknik geliştirmelerin tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildiğine işaret edilen açıklamada, yeni sistemde ilk etapta Borsa İstanbul “BIST 30 Endeksi” kapsamında yer alan pay senetlerinin "Otomatik Ödünç Verme Talimat Ekranları aracılığıyla aracı kurumlar tarafından ödünce konu edilebileceği" belirtildi.

Açıklamada, bu gelişmeler dikkate alınarak açığa satış yasaklarına ilişkin kurulun bugünkü toplantısında aldığı kararlara yer verilerek, şunlar kaydedildi:

"1 Temmuz’dan itibaren Borsa İstanbul AŞ tarafından ilan edilen BIST-30 Endeksinde yer alan pay piyasalarında kaldırılmasına, BIST-30 Endeksi dışında kalan pay piyasalarında uygulamanın devam etmesine karar verilmiştir. Ayrıca, açığa satış yasağı kaldırılan pay piyasalarında gerçekleştirilecek işlemlerde, kurulumuzun Sermaye Piyasası Araçlarının Kredili Alım, Açığa Satış ve Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Hakkında Tebliğ’in 24. ve 28. maddeleri uyarınca, gün içinde sahip olunmadan satılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonlara ilişkin olarak da açığa satış tuşuna basılmasının zorunlu olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine karar verilmiştir."

eskisehir-altin-fiyatlari-01-07-2020.jpg

Bakan Pekcan, Macar girişimcileri Türkiye’de yatırıma davet etti

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle Türkiye’ye gelen Szijjarto ile yaklaşık bir saat süren heyetlerarası toplantıda, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler, yatırımlar ve müteahhitlik hizmetleri, transit geçişler, Gümrük Birliğinin güncellenmesi, Avrupa Birliği'nin (AB) çelik ithalatına ilişkin korunma önlemleri ele alındı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Macaristan arasındaki ikili ticaret hacminin 2019 yılında 2,7 milyar doları bulduğunu, ülkeler arasındaki ticaret potansiyelinin bu rakamın çok daha üzerinde olduğunu belirterek, iki ülke Cumhurbaşkanları tarafından ortaya konulan 6 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi hedefine dengeli bir şekilde ulaşabilmek için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

''Türkiye ile Macaristan arasında otomotiv, yan sanayi, turizm, finansal hizmetler, sağlık, yenilenebilir enerji, müteahhitlik ve danışmanlık sektörlerinde büyük bir iş birliği ve yatırım fırsatları'' olduğuna dikkati çeken Pekcan, Macar girişimcileri Türkiye’de yatırıma davet etti.

Macaristan'daki Türk müteahhitlerin bugüne kadar 648,5 milyon dolarlık 22 proje üstlendiğini ifade eden Pekcan, Türk ve Macar şirketlerin üçüncü pazarlarda, özellikle Afrika'da birlikte çalışabileceğini söyledi.

Transit geçişlerle ilgili olarak da ulaşımın, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde hayati bir bileşeni olduğuna işaret eden Pekcan, bu kapsamda her türlü geçiş belgesinin kaldırılmasını ya da mevcut kotaların iki katına çıkarılmasını talep etti.

Pekcan, Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusunda Macaristan’ın desteğinin Türkiye için son derece önemli olduğunu vurguladı.

AB’nin çelik ithalatına ilişkin korunma önlemlerine de değinen Pekcan, bu önlemlerin AB ile Türkiye arasındaki kömür ve çelik ürünlerine ilişkin serbest ticaret anlaşmasına ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu aktardı.

İki ülke arasındaki Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6. oturumunun geçen yıl Budapeşte'de gerçekleştirildiğini hatırlatan Pekcan, KEK mekanizmasının sorunsuz çalıştığını, alt komitelerin yapıcı ve somut çalışmalarına devam ettiğini, 2020 yılının son çeyreğinde, KEK'in 7. Oturumu’nun Türkiye'de yapılmasının ve ikili ekonomik ilişkilerdeki tüm gelişmeleri gözden geçirmenin çok faydalı olacağını kaydetti.

Türkiye'ye teşekkür
Konuk Bakan Szijjarto ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde Türkiye’nin, Macaristan’a özellikle koruyucu ekipman ve tıbbi malzeme tedarikinde sağladığı desteklerden dolayı teşekkür etti ve iki ülke arasındaki Kovid-19 sürecindeki iş birliğinin, bu süreç sonrasında da aynı ivmeyle sürdürülmesinin önemli olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin 6 milyar dolar hedefi çerçevesinde geliştirilmesinin önemine işaret eden Szijjarto, AB’deki tüm muhataplarını da Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda teşvik ettiklerini söyledi.

Türk ve Macar şirketlerinin başta Afrika olmak üzere 3. ülkelerdeki iş birliklerinin başarıyla devam ettiğini dile getiren Szijjarto, Türkiye-Macaristan ortaklığını geliştirmek için düzenlenen Go-Afrika seminerlerinin tekrar yapılmasını desteklediklerini ifade etti.

Szijjarto, Gümrük Birliğinin mevcut halinden çok daha ileriye götürülmesi gerektiği görüşünü paylaştıklarını belirtti.

Macar Eximbank’ın 100 milyon dolarlık kredi limitini serbest bıraktığına işaret eden Szijjarto, bu sayede Türk şirketlerle ortak projeler yapılmasının da önünün açıldığını söyledi.

Szijjarto, transit geçişlerinin kolaylaştırılması için de UND ile önemli mesafe katettiklerini belirterek, pandemi nedeniyle ertelenen ulaştırma sektörü komitesinin yakın zamanda yapılacağını, mevcut sorunların burada çözülmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Bakan Albayrak sanayiciye yönelik doğal gaz fiyat indirimini değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) sanayi ve ticarethane abonelerine sattığı gazın fiyatındaki indirimi değerlendirdi. 

Ekonomideki her olumlu gelişmeyi vatandaşlara yansıtmaya, üretim ve istihdamı artırmak için var güçle çalışmaya devam edeceklerini belirten Albayrak, "Pandemi döneminde desteklerle koruduğumuz sanayimizin ve ekonomimizin hızlı toparlanmasına katkı sağlayacak bu indirimin hayırlı olmasını diliyorum." mesajını paylaştı.

Borsada ilk çeyrekte karı en fazla artan sektör teknoloji oldu

Borsa İstanbul'da bu yılın ilk çeyreğinde 2019'un aynı dönemine göre, teknoloji şirketlerinin karı artarken, hizmet sektörü şirketleri kardan zarara döndü.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Borsa İstanbul'da işlem gören ana sektör endeksleri arasında teknoloji endeksine dahil şirketlerin karı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 56,25 arttı.

Teknoloji endeksine dahil şirketlerin geçen yılın ilk çeyreğinde 664 milyon 836 bin 396 lira olan karı, bu yılın aynı döneminde 1 milyar 38 milyon 804 bin 935 liraya yükseldi.

Söz konusu dönemde mali endekse dahil şirketlerin karı yüzde 38,58 artarken, sanayi endeksine dahil şirketlerin karı yüzde 69,59 azaldı. Mali endekse dahil şirketlerin geçen yılın ilk çeyreğinde 10 milyar 427 milyon 973 bin 940 lira olan karı, 2020'nin aynı döneminde 14 milyar 451 milyon 226 bin 150 liraya çıktı. Sanayi endeksine dahil şirketlerin karı ise 4 milyar 166 milyon 824 bin 550 liradan 1 milyar 267 milyon 222 bin 512 liraya geriledi.

2019'un ilk çeyreğinde 983 milyon 726 bin 943 lira kar sağlayan hizmetler endeksine dahil şirketler, bu yılın aynı döneminde 1 milyar 281 milyon 581 bin 472 lira zarar elde etti.

İlk çeyrekte ana sektör endekslerinde en fazla karı mali endekse dahil şirketler sağladı. 

Alt sektör endekslerinde en çok bilişim sektörüne dahil şirketlerin karı arttı
Alt sektör endekslerine bakıldığında, en fazla bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin karı arttı.

Bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin karı, bu yılın ilk çeyreğinde 2019'un aynı dönemine göre yüzde 233,90 arttı. Kar artışında bilişim sektörünü, yüzde 112,34 ile finansal kiralama, faktoring, yüzde 90,38 ile holding ve yatırım, yüzde 80,71 ile sigorta, yüzde 79,13 ile metal eşya, makine, yüzde 23,49 ile madencilik, yüzde 19,75 ile bankacılık sektörüne dahil şirketler izledi.

Alt sektör endekslerinde karı en fazla azalan ise metal ana sektörüne dahil şirketler oldu. Metal ana sektörüne dahil şirketlerin karı yüzde 86,48 düştü.

Metal ana sektörüne dahil şirketleri, yüzde 72,67 ile gıda, içecek, yüzde 54,75 ile taş, toprak, yüzde 0,84 ile KOBİ sanayi, yüzde 0,06 ile iletişim takip etti.

Turizm, gayrimenkul yatırım ortaklığı, orman, kağıt, basım, ulaştırma, elektrik sektörüne dahil şirketler, 2019 ve 2020'nin ilk çeyreklerinde zarar etti.

Turizm şirketlerinin zararı 51 milyon 973 bin 196 liradan 57 milyon 414 bin 653 liraya, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin zararı 166 milyon 546 bin 969 liradan 239 milyon 673 bin liraya, orman, kağıt, basım şirketlerinin zararı 18 milyon 655 bin 363 liradan 29 milyon 664 bin 576 liraya, ulaştırma şirketlerinin zararı 1 milyar 431 milyon 736 bin 237 liradan 2 milyar 490 milyon 11 bin 149 liraya, elektrik şirketlerinin zararı da 1 milyon 167 bin 822 liradan 113 milyon 911 bin 734 liraya çıktı.

Tekstil, deri, menkul kıymet yatırım ortaklığı, inşaat ve kimya, petrol, plastik şirketleri ise kardan zarara döndü.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 113 milyon 728 bin 125 lira kar elde eden tekstil, deri şirketleri, 2020'nin aynı döneminde 19 milyon 350 bin 117 lira zarara döndü.

Menkul kıymet yatırım ortaklığı şirketleri 28 milyon 725 bin 238 lira kardan 14 milyon 187 bin 301 lira zarara, inşaat şirketleri 829 milyon 984 bin 795 lira kardan 709 milyon 56 bin 432 lira zarara, kimya, petrol, plastik şirketleri 525 milyon 199 bin 33 lira kardan 1 milyar 468 milyon 83 bin 492 lira zarara döndü.

Ticaret şirketleri ise zarardan kara döndü. Geçen yılın ilk çeyreğinde 102 milyon 322 bin 908 lira zarar eden ticaret şirketleri, 2020'nin aynı döneminde 497 milyon 603 bin 75 lira kar sağladı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat