alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir altın fiyatları bugün 17.07.2020 - Gram, çeyrek, yarım ve tam altın ne kadar? Son dakika! Dolar kaç TL?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir altın fiyatları bugün 17.07.2020 - Gram, çeyrek, yarım ve tam altın ne kadar? Son dakika! Dolar kaç TL?
A
a

Eskişehir altın fiyatları bugün nasıl bir seyir izliyor? Kapalıçarşı ve Eskişehir serbest piyasada gram altın kaç lira? Çeyrek altın ne kadar? Dolar ve Euro kuru kaç lira? Eskişehir altın fiyatları yorumları ve ekonomiyle ilgili bugünün bütün verileri www.anadolugazetesi.com adresimizde sizlerle.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir altın fiyatları yorumları bugün verilerine göre, altın dalgalanmayı sürdürüyor. Yatırımcıların güvenli limanı olan altın, son yaşanan koronavirüs salgınına bağlı olarak sert yükselmiş ardından düşüşe geçmişti. Peki, altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç TL?
Koronavirüs salgını ve ABD-Çin gerilimi, küresel piyasaların yönünde belirleyici rolünü devam ettiriyor. Dün Wall Street'in günü düşüşle kapatmasının ardından bu sabah vadeli endekslerde yukarı hareket görülüyor. Piyasalarda havanın dönmesinde ABD'de gündeme gelen yeni koronavirüs yardım paketini ilk ifade edilenden daha büyük olacağı ve bunun vaka sayısında artışın negatif etkilerini telafi edeceği beklentileri etkili olmuş görünüyor.
Yurt içinde ise dolar/TL haftalardır devam eden sakin seyrini sürdürüyor. Dolar/TL 6,85'ten euro/TL 7,80'den işlem görüyor.
Altın fiyatları, dün sert düştükten sonra koronavirüs vakalarına dair artan endişeler ve ABD-Çin geriliminin güvenli limanlara olan yönelimi artırmasıyla büyün 1,800 dolar seviyesine yakın seyretti ancak güçlü dolar nedeniyle kazanımları sınırlı kaldı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.1 artarak 1,797.52 seviyesine yükseldi.
Peki tüm bu gelişmeler kapsamında, 17 Temmuz 2020 (bugün) saat 11:20 itibarı ile Eskişehir'de gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç lira? Altın fiyatları ne kadar? Eskişehir'de döviz hangi seviyede?

Eskişehir ve Kapalıçarşı altın fiyatları ve Dolar ile Euro kaç lira? Hepsini sizin için derledik...

Eskişehir altın fiyatları

  • Çeyrek altın: 653,70 Lira
  • Yarım altın: 1.305,60 Lira
  • Gram altın: 396,66 Lira
  • Cumhuriyet altın:2.601,80 lira

Eskişehir döviz kurları

                          ALIŞ      SATIŞ
  • Dolar   : 6,8579 TL  6,8601 TL
  • Euro    : 7,8102 TL  7,8150 TL
  • Sterlin : 8,6006 TL  8,6079 TL

Günün önemli ekonomik gelişmeleri

Özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu azaldı

Mayıs ayı sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 17,3 milyar dolar, kısa vadeli borcu da 1,4 milyar dolar azaldı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 Mayıs ayı Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri’ni açıkladı. Buna göre, Mayıs sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2019 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 17,3 milyar dolar azalarak 162,3 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1,4 milyar dolar azalarak 7,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.
Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,2 milyar dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 1 milyar dolar azalışla 20,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,1 milyar dolar azalmış, tahvil stoku ise 1,1 milyar dolar azalarak 2,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 10,4 milyar dolar azaldığı, tahvil stokunun ise 636 milyon dolar azalarak 7,0 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2019 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 733 milyon dolar azalışla 4,9 milyar dolar; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 346 milyon dolar azalışla 1,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Mayıs sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 13,9 milyar dolar azalarak 112,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 1,4 milyar dolar azalarak 7,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.
Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 162,3 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 63,6'sının dolar, yüzde 32,7’sinin Euro, yüzde 3’ünün Türk lirası ve yüzde 0,7’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,6 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 38,0’ının dolar, yüzde 36,3’ünün Euro, yüzde 24,2’sinin Türk lirası ve yüzde 1,5’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.
Sektör dağılımı incelendiğinde, Mayıs sonu itibarıyla, 162,3 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 44,4’ünü finansal kuruluşların, yüzde 55,6’sını ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde, 7,6 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 78,7’sini finansal kuruluşların, yüzde 21,3’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.
Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Mayıs sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 40,1 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.

Borsa güne yatay başladı

Borsa, güne yüzde 0,05'lik yükselişle başladı.
Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi güne yüzde 0,05'lik yükselişle başladı. Endeks, 57,07 puanlık artışla 118 bin 864 puan oldu. Açılışta bankacılık endeksi yüzde 0,17, holding endeksi de 0,48 değer kazandı.

eskisehir-altin-fiyatlari-17-07-2020.jpg

Kurulan şirket sayısı yüzde 179,12 arttı

Haziran ayında kurulan şirketlerin sayısında bir önceki aya göre yüzde 179,12 artış oldu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2020 yılı Haziran ayı kurulan ve kapanan şirketler istatistiklerini paylaştı. Buna göre, Haziran ayında bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 179,12 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 112,96 kurulan kooperatif sayısı yüzde 200 oranında arttı. Kapanan şirket sayısında yüzde 116,76 kapanan kooperatif sayısı yüzde 350 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 16,18 oranında artış yaşandı.
2020 yılı Haziran ayında, 2019 yılı Haziran ayına göre kurulan şirket sayısı yüzde 109,34 kurulan kooperatif sayısı yüzde 115,79 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 194,61 oranında arttı.
Aynı ayda, kapanan şirket sayısı 2019 yılının aynı ayına göre yüzde 55,09 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 62,38 oranında artış olup kapanan kooperatif sayısında yüzde 53,85 oranında azalış oldu.
2020 yılının ilk altı ayında 2019 yılının aynı dönemine göre kurulan şirket sayısında yüzde 9,45 kurulan kooperatif sayısında yüzde 15,13 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 23,79 oranında artış gözlendi.
Bu dönemde 2019 yılının aynı dönemine göre kapanan şirket sayısında yüzde 4,23 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 17,73 oranında artış olup kapanan kooperatif sayısında yüzde 26,27 oranında azalış gözlendi.

İstihdama ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi

İş gücü piyasasında normalleşme sürecinin hızlandırılması, Kovid-19 salgını gerekçesiyle iş akitlerinin feshedilmesini engelleyen uygulama ile kısa çalışma uygulamasının uzatılması, Soma'daki maden işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesine ilişkin düzenlemelerin de bulunduğu "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi", TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" ile Yükseköğretim Kanunu'nun kamu kuruluşları ve vakıflarda görevlendirme düzenlemesi kapsamında Türkiye Bilimler Akademisinde görevlendirilenlerin sosyal ve mali hakları emsalleri ile eşitleniyor.

Teklifle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçesiyle Cumhurbaşkanı'nın kısa çalışma başvurusunu 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi genişletiliyor. Buna göre, Cumhurbaşkanı 31 Aralık 2020 tarihi korunarak, kısa çalışma ödeneğinin süresini sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak uzatabilecek.

Teklifte ekonominin normalleşmeye başlamasıyla birlikte iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesinin teşvik edilmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor. 

Buna göre, Kovid-19 salgını kaynaklı zorlayıcı sebebe bağlı olarak özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların çalıştıkları iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. 

İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi; Kısa çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek. 

Kısa çalışmadan yersiz yararlanıldığının tespiti veya kısa çalışma başvurusuna yönelik uygunluk tespitinin olumsuz sonuçlanması ya da nakdi ücret desteğinden yersiz yararlandığının tespiti halinde, iş yeri bu düzenleme kapsamında sağlanan destekten yararlanamayacak veya yersiz yararlanmış sayılacak. Destekten yersiz yararlanıldığının tespiti halinde, yararlanılan destek tutarı işverenden gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecek. 

Söz konusu teşvikten yararlanmakta olan işverenler, bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerinden yararlanamayacak.

Düzenleme kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu tarafından işverene sağlanan, sigortalı hissesine karşılık gelen destek tutarının sigortalıya ödenmesi işverenden talep edilemeyecek. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan düzenleme kapsamında karşılanan tutarlar, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gelir, gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmayacak. 

Cumhurbaşkanı, düzenlemede yer alan 3 aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak. 

Kovid-19 salgını gerekçesiyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini, 3'er aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilmesi için Cumhurbaşkanı'na yetki veriliyor.

Ayrıca, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuata göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri, fesih engelinin istisnaları arasına ekleniyor.

eskisehir-doviz-fiyatlari 17 07 2020.jpg
Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden ocağı kazası sonrasında, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun taraf olduğu rödovans sözleşmeleri kapsamında yer alan Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde hizmet akdi sona erdirilen işçilerden kıdem tazminatlarını alamayanların tazminatları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından ödenecek. Yapılan ödeme nedeni ile Kurumun rödovans sözleşmesinin tarafı olan ilgili şirkete, şirketlere rücu hakkı saklı tutuluyor.

Toplu taşıma araçlarının engellilerin erişilebilirliğine uygun olmasının sağlanabilmesi için yapılacak yükümlülükleri düzenleyen hükümler uyarınca, ilk kez denetlenerek eksikliği olduğu tespit edilenler ile daha önce tespit edilip süre verilenlere; karşılanması gereken yükümlülüklerin yeni koronavirüs salgını sebebiyle aksaması dolayısıyla, yükümlülüğün maliyet ve niteliğine göre ilave süre verilebilecek.

Otoyollardan geçiş ücreti ödemeden geçen yabancı plakalı araçlar, yerli plakalı araçlarla aynı ceza ve usullere tabi olacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle eğitimlerin aksaması ve ilgili sınavların gerçekleştirilememesinden kaynaklı oluşacak uzman ve hekim açıklarını önlemek amacıyla, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile kamuya ait işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlüğü ötelenecek.

Madde ihdası
Komisyonda teklife ihdas edilen maddeyle İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadale Edilmesi Hakkındaki Kanun'a madde ihdas edildi.

Buna göre, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı ya da çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesi amacıyla TBMM bünyesinde Dijital Mecralar Komisyonu kurulacak.

Komisyon 17 üyeden oluşacak. Komisyonun üye dağılımı siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzdelik oranına göre belirlenecek.

Görüşmelerden notlar
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, engelli vatandaşların sorunlarına değindi, engellilerin bütün sorunlarının kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi. 

Daha önce yüzde 40'tan fazla engeli olan vatandaşların demiryolu ulaşımından ücretsiz yararlandıklarını anımsatan Çakırözer, "Pandemi süreci gerekçe gösterilerek bu uygulama sessiz sedasız bir şekilde kaldırıldı. Sadece engelli oldukları için bu vatandaşların seyahat hakkının kısıtlanmasını doğru bulmuyorum. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekir." dedi.

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, engelli vatandaşların seyahatlerinin kısıtlanmasının söz konusu olmadığını, salgın nedeniyle tren seferlerinde yüzde 50'ye varan düşüşler olduğunu, sorunun da bundan kaynaklandığını söyledi. 

Keşir, bakanlık yetkilileriyle görüştüğünü ve sorunun en yakın zamanda çözüleceğini ifade etti.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM çatısı altında Dijital Mecralar Komisyonu kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, toplumun beklentisine uygun bir düzenmelenin yapıldığını vurguladı. 

Sosyal medyanın insanların haysiyetiyle oynandığı bir mecra olmaması gerektiğine işaret eden Aydemir, atılan bu adıma "özgürlüklerin kısıtlanması" olarak bakılmaması gerektiğini belirtti.
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat