alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir altın fiyatları 30 Aralık 2021 – Altın ve döviz fiyatları yeniden fırladı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir altın fiyatları 30 Aralık 2021 – Altın ve döviz fiyatları yeniden fırladı!
A
a

Eskişehir altın fiyatları 30 Aralık 2021 Perşembe (bugün) takip ediliyor. Eskişehir altın fiyatları ve ekonomiyle ilgili bugünün bütün verileri haberimizde.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir altın fiyatlarında son durum ne? Rekor üstüne rekor kırdıktan sonra düşüşe geçen altın fiyatları bugün yeniden yükselmeye başladı. Bugün gram altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek altın ne kadar? Yarım altın kaç TL?
Dolar 12,9250 liradan, euro ise 14,6520 liradan güne başladı. İstanbul Kapalıçarşı'da 12,9230 liradan alınan dolar 12,9250 liradan, 14,65 liradan alınan euro ise 14,6520 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 12,63 liradan, euro ise 14,32 liradan satılmıştı.
30 Aralık 2021 Perşembe (bugün) saat 10:15 itibarı ile Eskişehir'de gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç lira? Altın fiyatları ne kadar? Eskişehir'de döviz hangi seviyede?

Eskişehir altın fiyatları

  • Gram altın ne kadar?
Alış: 757,52 TL
Satış: 757,65 TL
  • Çeyrek altın ne kadar?
Alış: 1.243,00 TL
Satış: 1.303,00 TL
 
  • Yarım altın ne kadar?
Alış: 2.492,00 TL
Satış: 2.604,00 TL
  • Cumhuriyet altını ne kadar?
Alış: 4.994,00 TL
Satış: 5.192,00 TL

Bugünün önemli ekonomi haberleri

Bireysel kredilerle bağlantılı sigortalar uygulama esasları yönetmeliğinde değişiklik
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK) "Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan "tutarından birinci derecede alacaklı" ibaresi "tutarı üzerinde öncelikli hak sahibi" olarak değiştirilirken, Yönetmeliğin 4'üncü maddesinin birinci fıkrasına "Zorunlu sigorta", "Kalıcı veri saklayıcısı" ve "Kurum"u tanımlayan bentler eklendi.

Yönetmeliğin ilgili fıkralarında yer alan “Müsteşarlıkça” ibaresi “Kurumca”, “bilgi formunun” ibaresi “bilgilendirme metninin”, “elektronik ortamda veya ilgilinin bilgi formuna erişimini mümkün kılan benzeri araçlarla” ibaresi “kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla veya görüşmenin manyetik veya dijital ortamda kayıt altına alınması kaydıyla çağrı merkezi veya telefon aracılığıyla”, “Müsteşarlıkça tespit edilir” ibaresi “ile yapılacak diğer bilgilendirmelerin içeriği Kurumca belirlenir”, “Müsteşarlık” ibaresi “Kurum” olarak ve “bilgi formu” ibareleri “bilgilendirme metni” olarak değiştirildi.

Değişiklikle, kredi kuruluşunun aracı olduğu kredi bağlantılı sigortalarda, Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik kapsamında düzenlenen bilgilendirme metinleri verilmeyeceği ve kredi kuruluşunun aracı olmadığı poliçelerde Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik kapsamında işlem tesis edileceği belirlendi.

Ayrıca, sigorta sözleşmesinin akdi sonrasında; kredi kuruluşu tarafından kredi kullanan kişiye ilgili sigorta sözleşmesine ilişkin mevzuattan kaynaklı hakları konusunda poliçenin yürürlüğe girmesiyle eş zamanlı olarak kısa mesaj veya SEDDK tarafından belirlenecek iletişim araçları ile bilgi verilecek. Bu fıkra uyarınca yapılacak bilgilendirmelerin usul ve esaslarını ise SEDDK belirleyecek.

Söz konusu yönetmeliğin 8. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “elektronik ortamda veya ilgilinin erişimini mümkün kılan benzeri araçlarla” ibaresi “kalıcı veri saklayıcısı aracılığı ile” olarak değiştirilirken, yönetmeliğin 11'inci maddesinin başlığı “Poliçe ibrazı, prim hesabı ve iadesi” olarak belirlendi.

Yapılan değişiklikle, kredi kullananın; ihtiyacı, kredi tutarı ve süresiyle uyumlu ve dain-i mürtehini kredi kuruluşu olan başka bir sigorta poliçesini, mevcut poliçenin veya katılım sertifikasının başlangıç tarihinden itibaren 1 ay içinde kredi kuruluşuna ibraz etmesi durumunda; mevcut poliçe veya katılım sertifikası, başlangıç tarihinden itibaren iptal edilecek ve ödenen primler ibraz tarihinden itibaren 5 iş günü içinde kesintisiz olarak iade edilecek.

Aynı koşulların sağlanması kaydıyla sonraki tarihlerde yapılacak iptal taleplerinde gün esası üzerinden prim iadesi yapılarak veya ayrılma değeri ödenerek poliçe sonlandırılırken, ödemeler aynı süre içinde yapılacak.

Kredi kullananın açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak
Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre, kredi kullananın yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamazken, kredi kullananın sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamayacak.

Krediyle bağlantılı sigortalarda; kredi kullananın sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı, kredi tutarı ve süresiyle uyumlu ve dain-i mürtehini kredi kuruluşu olan sigorta poliçesi kredi kuruluşu tarafından kabul edilmek zorunda olacak. Sigorta sözleşmesine veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin konan her türlü şart hükümsüz olacak.

Sağlık beyanı alınması durumunda, sigorta şirketi tarafından poliçe vadesinden başlamak üzere 1 ay içinde kredi kullananın sağlık durumuna ilişkin olarak ön inceleme yapılabilecek. Bu fıkrada belirtilen süre zarfında, sağlık durumuna ilişkin ön inceleme yapılmaması veya 6102 sayılı Kanunun beyan yükümlüğüne ilişkin hükümleri doğrultusunda sözleşmeden cayılmaması durumunda, sigorta şirketi sözleşmenin yapılması sırasındaki beyan yükümlülüğünün kasıtlı bir şekilde ihlal edildiğini ileri süremeyecek. Bu madde kapsamında yapılacak incelemeye ilişkin usul ve esaslar SEDDK'ca belirlenecek.

Sağlık verisine ulaşılamaması durumunda, sağlık durumu hakkında ön inceleme yapılamayacağından, sigorta şirketinin ön inceleme kapsamındaki sorumluluğu doğmayacak. Kredi kullanan, sigorta sözleşmesini sona erdirmek için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem kullanmak zorunda bırakılamayacak.

"Hakların kullanımı" başlığı değiştirildi
Yönetmeliğin, "Hakların kullanımı" başlığında ise şu değişiklikler yapıldı:

"Dain-i mürtehin bulunan sigorta poliçelerine yönelik; cayma ve iştira talepleri dain-i mürtehinin her defasında, tercihine göre yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı vasıtası ile bilgilendirildiği günü izleyen beşinci iş gününün sonunda sonuç doğurur. Birinci fıkraya ilişkin işlemlerde bu Yönetmeliğin 11'inci maddesi, 6102 sayılı Kanunun ilgili maddeleri ve zorunlu sigortaların sonlandırılmasına ilişkin hükümler ile sigortacılık mevzuatında yer alan özel düzenlemeler saklıdır. Bu düzenlemelerde hüküm bulunmayan hallerde 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun ilgili hükümleri dikkate alınır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar kurumca belirlenir."

Söz konusu yönetmeliğin, 2. maddesi ile değiştirilen 7. maddenin yedinci fıkrası ve 5. maddesi ile eklenen 13. maddenin üçüncü ve dördüncü fıkraları 1 Nisan 2022'de, diğer hükümleri ise 1 Ocak 2022'de yürürlüğe girecek.

Yönetmelik hükümlerini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütüyor.

Altının kilogramı 737 bin liraya yükseldi

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 737 bin liraya çıktı.

Altın piyasasında, en düşük 699 bin lira, en yüksek ise 737 bin lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 5,7 artışla 737 bin liradan tamamladı.

KMKTP'de, altında gerçekleşen toplam işlem hacmi 510 milyon 903 bin 632,76 lira, işlem miktarı ise 733,54 kilogram oldu.

Tüm metallerdeki toplam işlem hacmi ise 604 milyon 40 bin 426,24 lira düzeyinde gerçekleşti.

Altın borsasında bugün en fazla işlem gerçekleştiren kurumlar Vakıf Katılım Bankası, Ahlatcı Döviz ve Kıymetli Madenler, Türkiye Finans Katılım Bankası, Uguras Kıymetli Madenler ve Turan Kıymetli Madenler şeklinde sıralandı.

Bugünkü işlemlere ilişkin veriler şöyle:

  STANDART TL/KG DOLAR/ONS
Önceki Kapanış 697.500.00 1.820,25
En Düşük 699.000.00 1.789,00
En Yüksek 737.000,00 1.830,00
Kapanış 737.000,00 1.808,00
Ağırlıklı Ortalama 724.566,76 1.809,40
Toplam İşlem Hacmi (TL) 510.903.632,76  
Toplam İşlem Miktarı (Kg) 733,54  
Toplam İşlem Adedi 40

Mevduata TMSF garantisi üst limiti 200 bin TL'ye yükseldi
Mevduata verilen TMSF garantisinin üst limiti, 150 bin liradan 200 bin liraya çıkartıldı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kararına göre; halihazırda 150 bin TL olan sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu tutarı, 2022 takvim yılı başından geçerli olmak üzere 200 bin TL olarak belirlendi. 2022 yılından itibaren geçerli olacak kararla birlikte, gerekli işlemleri yerine getirmek üzere Sigorta ve Risk İzleme Daire Başkanlığı yetkili kılındı.
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir