alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir altın fiyatları 09.08.2021 – Altın fiyatlarında sert düşüş

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir altın fiyatları 09.08.2021 – Altın fiyatlarında sert düşüş
A
a

Altın fiyatları yeni haftaya sert düşüşle başladı. Geçen haftayı 490 TL sınırında kapatan gram altın yeni haftanın başlangıcında 483 lira seviyesine geriledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir altın fiyatları 9 Ağustos Pazartesi gününe sert düşüşle başladı. Serbest piyasada gram altın fiyatları 483 üzerinden işlem görüyor.
Dolar 8,6320 liradan, euro ise 10,1660 liradan haftaya başladı. İstanbul Kapalıçarşı'da 8,63 liradan alınan dolar 8,6320 liradan, 10,1640 liradan alınan euro ise 10,1660 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 8,62 liradan, euro ise 10,16 liradan satılmıştı.

Eskişehir altın fiyatları

  • Gram altın ne kadar?
Alış: 483,77 TL
Satış: 483,89 TL
  • Çeyrek altın ne kadar?
Alış: 786,00 TL
Satış: 803,00 TL
  • Yarım altın ne kadar?
Alış: 1.571,00 TL
Satış: 1.606,00 TL
  • Cumhuriyet altını ne kadar?
Alış: 3.138,00 TL
Satış: 3.199,00 TL

Günün önemli ekonomik gelişmeleri

İhracat iklimi endeksi Temmuz’da 57,7 oldu

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Temmuz’da 57,7’ye geriledi ancak yine de eşik değer 50’nin oldukça üzerinde kalarak ihracat ikliminde iyileşmeye işaret etti.

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Temmuz 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.
Haziranda 58,5 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi temmuzda 57,7’ye geriledi ancak yine de eşik değer 50,0’nin oldukça üzerinde kalarak ihracat ikliminde güçlü bir iyileşmeye işaret etti. Böylece, ihracat pazarlarındaki talep koşulları son altı ay boyunca iyileşme sergiledi.

En büyük pazar Almanya’da büyüme hızı rekor düzeyde
Türk imalatçılarının en önemli ihracat pazarlarını oluşturan ABD ve birkaç Avrupa ülkesinin tümünde, üretim hacmi temmuzda güçlü bir şekilde artmaya devam etti. Türk imalat sektörünün en büyük yurt dışı pazarı olan ve ihracattaki payı yaklaşık yüzde 10 olan Almanya’da üretim artışı ivme kazandı. Almanya’da büyüme hızı rekor düzeye ulaşırken, İtalya’da da üç buçuk yılın en yüksek seviyesinde kaydedildi. Diğer ihracat pazarlarının tümünde büyüme haziran ayına göre hız kesmekle birlikte güçlü seyrini korudu. Bu pazarlar arasında Birleşik Krallık, ABD, Fransa, İspanya ve Hollanda gibi ülkeler yer aldı.

Orta Doğu’da görünüm karmaşık
Orta Doğu’da, talep koşulları açısından karmaşık bir görünüm söz konusu oldu. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’da ekonomik aktivite keskin artışlar kaydederken, BAE petrol dışı üretimde son iki yılın en güçlü büyümesini gerçekleştirdi. Buna karşılık, Mısır’da aktivite yeniden küçülürken Lübnan da daralma bölgesinde kaldı.
Temmuz ayında Covid-19 vaka sayılarındaki artış ve buna bağlı kısıtlamaların faaliyetleri olumsuz etkilediği birçok ülkede talep sert düşüşler gösterdi. Ekonomik aktivitede en belirgin azalışlar Myanmar, Uganda, Malezya, Endonezya ve Vietnam’da gerçekleşti. Ancak Türk imalat sanayi ihracatındaki toplam payı yüzde 0,5’le sınırlı olan bu ülkelerdeki sorunlar, Türk imalatçılarının ihracat iklimi üzerinde önemli bir doğrudan etki yaratmıyor. Çin ve Brezilya gibi diğer ülkelerin büyüme hızlarında haziran ayına göre artış gerçekleşirken, Rusya’da ivme kaybı gözlendi. Hindistan’da ise haziran ayında Covid-19 kaynaklı sert daralmanın ardından ekonomik aktivite temmuzda hemen hemen yatay seyretti.

Borsa haftaya yükselişle başladı

Borsa, haftaya yüzde 0,15’lik yükselişle başladı. Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi haftanın ilk iş gününe yüzde 0,15’lik yükselişle başladı. Endeks, 2,09 puanlık artışla 1.436,85 puan oldu. Açılışta bankacılık endeksi yüzde 0,17 azalırken, holding endeksi 0,35 değer kazandı.

ATM'ler üzerinden yapılan EFT ücretleri artırıldı
İşlem tutarı bin TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınan ücret 2 TL'den 4 TL'ye çıkarıldı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere İlişkin usul ve esaslarda değişiklik yapan tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankaların ATM'leri üzerinden yapılan EFT ücretleri artırıldı. İşlem tutarı bin TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınan ücret 2 TL'den 4 TL'ye çıkarıldı. EFT işlem tutarının bin TL ile 50 bin TL arasında olması halinde alınacak ücretlerden 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirtilen tutarlardan 5 TL olanı 8 TL olarak güncellendi.

İnternet alışverişlerinde ortalama sepet tutarı 100 liranın altında

Pandemiyle birlikte kullanımı artan e-ticarette sepet tutarları ortalama 98,5 lira olarak gerçekleşti.
Geçen yıl e-ticarette 2,29 milyar adet sipariş karşılığı 226 milyar liralık alışveriş gerçekleşti. İnternet üzerinden satın alınan ürün ve hizmetlerde sepet ortalaması ödeme şekillerine göre değişti.
Para iadeli alışveriş sitesinin Ticaret Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, internetten kredi kartı ile satın almalarda sepet ortalaması 182 TL olurken, kapıda ödeme, havale, eft ve diğer seçeneklerde sepet ortalaması 53 TL’ye kadar düştü.

En yüksek konaklama en düşük yemek
Sepet ortalaması en yüksek olan sektör turizm oldu. İnternet üzerinden yapılan konaklama harcamalarının sepet ortalaması 2 bin 558 TL olarak gerçekleşti. Havayolları şirketlerinden bilet alımında ise ortalama 902 TL harcandı. Giyim, ayakkabı, aksesuar sektöründe yapılan dijital alışverişlerde ise ortalama 223 TL’yi buldu. Elektronikte sepet ortalaması 177 TL, eğlence-sanatta 161 TL, gıda ve süpermarkette ise 88 TL oldu. Çiçek siparişlerinin sepet ortalaması 89 TL’yi bulurken, yemek siparişlerinin ortalaması da 49 TL olarak duyuruldu.
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat