alexa

Eşek heykelinin kulaklarını koparttılar

Videoyu Aç Eşek heykelinin kulaklarını koparttılar
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesince kent merkezinden geçen Porsuk Çayı kıyısındaki yeşil alana yerleştirilen "çekirdek çitleyen eşek" heykelinin kulakları koparıldı.

Alınan bilgiye göre, Porsuk Çayı kıyısındaki "çekirdek çitleyen eşek" heykelinin kulaklarının koparıldığını fark eden vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesine ihbarda bulundu.


Bunun üzerine zabıta ekipleri, çevredeki MOBESE ve güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyip, olayı gerçekleştirilenlerin bulunması için çalışma başlattı.
 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ise heykelin koparılan kısımlarını toplayarak, tamirat için muhafaza altına aldı.
 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çevre temizliğine dikkati çekmek amacıyla, çekirdek çitleyerek kabuklarını yere atarken karikatürize edilen eşek heykelini, 14 Ekim'de kentin önemli simgelerinden Porsuk Çayı'nın Adalar mevkisine yerleştirmişti.


Eşeğe saldırıya vatandaştan tepki

Eskişehir Porsuk Çayı kenarında ‘çekirdek çitleyen eşek’ heykelinin, dün gece kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kulaklarının kesilmesi, Eskişehirlilerin tepkisini çekti. 

Heykelin yapımının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen saldırıyı uğramasına bölgedeki vatandaşlar isyan etti. Heykelin, geçen süreçte büyük bir ilgi gördüğünü ve bu esere yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu belirten Eskişehirliler, saldırganların yakalanmasını arzuladıklarını dile getirdiler.

‘Çekirdek çitleyen eşek’ heykelinin verdiği mesajın önemine dikkat çeken Hazan Kaya, böylesine bir eserin Eskişehir’e kazandırılmasından dolayı her zaman mutluluk duyduklarını belirtti. Saldırının anlamsız olduğunu vurgulayan Kaya, “Eşek zaten çok anlamlı bir amaç için buraya konmuştu diye düşünüyorduk biz halk olarak. ‘Sokakları kirleten eşektir, eşeğin kulaklarını kesen eşekten de eşektir’ dedirtti bana. Çok anlamlı bir heykel. Böyle şeyler her zaman kentlerin içinde olmalı. Bu tarz eserler aslında toplum yararınadır. Ya çevreyi güzelleştirmek, ya da bir şey hakkında düşündürmek içindir. Halk olarak bizlerin bunları koruyor ve sahip çıkıyor olmamız gerekir” şeklinde konuştu.


“Bu hareketi yapan eşekten daha aşağı eşek”

Heykeli ziyaret eden isimlerden Gökhan Yılmaz da, fotoğraf çektirmek için bölgeye geldiğini ve gördüğü tablo karşısında şaşkınlığını gizleyemediğini ifade etti. Bu durumun oluşmasında eğitimsizliğin ön plana çıktığını belirten Yılmaz, konuyla ilgili şunları kaydetti:
“Bunu yeni farkettim. Diyecek bir şey bulamıyorum. Ama şunu söyleyeyim; bu hareketi yapan bence eşekten daha aşağıda bir eşek. Aslında eşek bile demek istemiyorum. Bunu ben toplumdaki eğitimsizliğe bağlıyorum. Görünen şey orada. Başka diyecek hiçbir şeyim yok.”
Vatandaşların ilgisi azalmadı

Vatandaşlar, çekirdek çitleyen eşek heykelinin kulaklarının kesilmesine rağmen bu esere yoğun ilgilerini sürdürerek, gün boyu fotoğraf çektirmeye devam ettiler.

 

1000
icon
Kutcebe 5 Kasım 2017 23:06

İki ayaklı eşekler yer kavgası yapmıştır.

0 0 Cevap Yaz
ercan 5 Kasım 2017 17:33

kulakları kendine takacaktır

0 0 Cevap Yaz
Yelda 4 Kasım 2017 17:50

Bu şehrin bir sürü sorunu varken eşşek heykeli dikene ders olması için heykelin kulaklarını çekmişler çokta güzel olmuş.

2 5 Cevap Yaz
Kutcebe

Size göre şehrin kirletilmesi çok sorun değil heralde.

0 0
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat