alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Emeklilerden enflasyon sepetine tepki

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Emeklilerden enflasyon sepetine tepki
A
a

Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Arif Duru, mevcut enflasyon sepetinin yaşantılarından çok uzak olduğunu belirterek, "Yaşam standardımızı yansıtan yeni bir sepeti birlikte oluşturup hesapların ona göre yapılmasını istiyoruz" dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Duru, yaptığı açıklamada, enflasyon sepetinin yaşantılarından çok uzak olduğunu, emeklinin yaşam standardını yansıtan yeni bir sepeti birlikte oluşturup, hesapların ona göre yapılması gerektiğini söyledi. 2017 birinci altı ayında uygulanacak artışlar, yaşam mücadelesi altında giderek ezilen emekli topluluğumuzun beklentilerinden yine uzak kaldığını belirten Duru, “TÜİK’in enflasyon hesabının bizim mutfağımızı yansıtmadığı gerçeğiyle yine karşı karşıyayız. İşte bu yüzden emeklilerin yaşam standardına uyacak yeni bir tüketim kalıbı oluşturularak, hesaplamaların buna göre yapılmasını istiyoruz. Hayatımızda hiçbir yeri olmayan tüketim kalemleriyle yapılan enflasyon hesaplamaları bizim için adil olmayan hesaplar doğuruyor. Bu da bizim gelirlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu konuda yetkililerimizden çözüm üretmelerini bekliyoruz” dedi.

"BİZ BU SEPETİ İSTEMİYORUZ, İNTİBAK YASASI İSTİYORUZ"

2000 yılı öncesi emekliler için bir çalışma yapılıp intibak yasası çıkarıldığını, bu konuda emeği geçenlere minnettar olduklarını dile getiren Duru, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"2000 yılı sonrası emeklilerimizin için de intibak yapılması kaçınılmaz bir gerçeklik olmuştur. Parlamentomuzdan öncelikli beklentimiz, aylıklar arasındaki adaletsizliği ortadan kaldıracak bir intibak düzenlemesinin bir önce TBMM gündemine taşınması ve yasalaştırılmasıdır. Emekliler arasındaki farklılıkların acilen giderilmesi gerekmektedir. Norm ve standart ayrımcılığa tabi tutulması sonucu yaşanan ve neredeyse yüzde 100’lük kayıplara varan haksızlıklar giderilmelidir.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat