alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Ehliyet yenileme süresi uzatıldı mı, son gün ne zaman?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Ehliyet yenileme süresi uzatıldı mı, son gün ne zaman?
A
a

Ehliyet yenileme sürelerinin ne zaman biteceği, 2022 yılının son günlerine girilmesiyle birlikte sürücüler tarafından merak ediliyor. 31 Aralık 2022 tarihinde bitecek olan ehliyet yenileme süreleri, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında uzatılmıştı. Peki, ehliyet yenileme süresi ne zaman bitecek?

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Ehliyet yenileme süreleri, 2023 yılına az bir zaman kala sorgulanıyor. 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi 31 Aralık 2022 tarihi olarak belirlenmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamayla birlikte, ehliyet yenileme süresinin uzatıldığı açıklanmıştı. Peki, ehliyet yenileme süresi ne zaman bitecek?

EHLİYET YENİLEME NE ZAMAN BİTECEK?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresinin, 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığını açıkladı. NTV'de yer alan habere göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'den yapılan yazılı açıklamada, "Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren Geçici 10'uncu maddesi 'Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 5 yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir' hükmündedir. Bu kapsamda, ülkemizde ve dünyada 2020-2022 yılları arasında pandemi nedeniyle vatandaşlarımızın müracaat edememeleri ve nüfus müdürlüklerimizde yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi, Bakanlığımızca 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süre ile uzatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Eski tip ehliyetini yenisi ile değiştirme işlemi için 15 TL, yeni tip sürücü belgesini yenileyenleriin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret ise 345 TL.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat