alexa
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Danıştay Eskişehir Mahkemesinin kararını onadı

Videoyu Aç Danıştay Eskişehir Mahkemesinin kararını onadı
A
a

Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santralde kullanılmak üzere Sevinç Mahallesi yakınında kömür madeni açılması kararı verilmiş, Çevre şehircilik İl Müdürlüğü de “ÇED raporu gerekli değildir” kararı vermişti. Danıştay 14. Dairesi, bu kararı iptal eden Eskişehir 2. İdare Mahkemesinin kararını onadı.

ÇED raporu zorunlu hale geldi

Danıştay 14. Dairesi, Sevinç Mahallesi’nde açılması planlanan kömür madeni ile ilgili olarak Eskişehir 2. İdare mahkemesi tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararının iptalini onayladı. Bu kararla Sevinç Mahallesi’nde açılacak kömür madeni için ÇED raporunun alınması zorunlu hale geldi.

İdare Mahkemesinin kararını onadı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sevinç Mahallesi’nde açılacak kömür madeni için 28 Aralık 2017 tarihinde “Çevre Etki Değerlendirme raporu gerekli değildir” kararı vermiş, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de bu karara karşı dava açmıştı. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi dava sonucunda, 6 Nisan 2018 tarihinde verdiği kararla Sevinç Mahallesi’nde açılacak olan kömür madeni için ÇED raporu gerekli değildir şeklindeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kararını iptal etmişti. Eskişehir Valiliği bu karar üzerine Danıştay’a temyiz davası açmıştı. Danıştay 14. Dairesi, Eskişehir 2. İdare Mahkemesinin kararını onadı.

Danıştay 14. Dairesi’nin vermiş olduğu onama kararı ile birlikte Sevinç Mahallesi’nde açılması planlanan kömür madeni için ÇED raporu düzenlenmesi zorunluluk haline gelmiş oldu.
 
1000
icon
memduh 10 Ağustos 2018 09:06

'Millet Bahçesi'nin Kırsal örneği' numarası ile, Yargının gereksizliği kendoiliğinden oluşur. Artıakalan o bahçede hangi güller açar görürüz. Büyükt 'eski' Eğitim Bakanımkızı sokun araya da daha iyli yolu bulursunuz!

2 0 Cevap Yaz
Emekli 9 Ağustos 2018 15:51

Merak ediyorum mahkeme kararına rağmen burada açılacak ihaleye kim girecek ve bu karar kale alınıp ihale açılacak mı?

3 5 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat