Cumhurbaşkanı'ndan Çakacak ve Büyükerşen'e telgraf

Videoyu Aç Cumhurbaşkanı'ndan Çakacak ve Büyükerşen'e telgraf
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'in kurtuluş yıl dönümünü kutladı.

Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

2 Eylül Eskişehir'in kurtuluş töreni
 

Vilayet Meydanı'ndaki törende, Vali Vekili Aslan Avşarbey, Garnizon Komutan Vekili Hava Tuğgeneral İmdat Bahri Biber ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. 

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adar, törende yaptığı konuşmada, 6 Ocak 1921'de Eskişehir'in İnönü ilçesinde yapılan ve Türk ordusunun galibiyetiyle sonuçlanan 1. İnönü Meydan Savaşı ile başlayan 30 Ağustos 1922'de düşman ordularının Dumlupınar'da yenilgisiyle sonuçlanan ulusal bağımsızlık savaşının en önemli başarılarının, bugün üzerinde onur ve gururla yaşadıkları bu topraklarda gerçekleştiğini hatırlattı.

Türk dünyasının dört bir yanından kopup gelmiş, bu toprakları yurt edinmiş Eskişehirlilerin 1923'deki bağımsızlık ruhunu bugün de aynı şekilde koruduğunu ifade eden Adar, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çakacak ve Büyükerşen'e telgraf Foto Galeri

"Bugün, 2 Eylül 2017'de ülkemiz ne yazıktır ki, çevresindeki ülkeler nedeniyle büyük bir ateş çemberinin ortasındadır. Ülke içinde ise hain saldırılar ve teşebbüsler nedeniyle hep birlikte aydınlık ve güvenli bir geleceğe doğru yürümek için her türlü güce ve potansiyele sahipken, çıkışı olmayan labirentlere itelenmeye çalışılmaktadır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü, yıllardır bir türlü bitirilemeyen terör bunun en canlı örnekleridir. Ne olursa olsun, Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni korumak ve kollamak konusundaki kararlılığından asla taviz vermeyecektir."

Hava Piyade Yüzbaşı Bülent Özar da Kurtuluş Savaşı sırasında şerefli bir mücadele veren Eskişehir halkının 2 Eylül 1922'de şanlı bir destan yazdığını belirtti.

Valilik Meydanı'ndaki törenin ardından Kanlıpınar Şehitliği'ne geçildi. Şehitlikte yapılan saygı atışının ardından dua edildi. Program, şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vali Çakacak ve Büyükerşen'e telgraf gönderdi

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’in kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e tebrik telgrafı gönderdi. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre ise, Başbakan Binali Yıldırım, kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak'a bir tebrik telgrafı gönderdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat