alexa

Çocuklar için kodlama dilleri doodle'ında güldüren hata

Videoyu Aç Çocuklar için kodlama dilleri doodle'ında güldüren hata
A
a

Google'ın çocukların kod yazmasının 50. yılı kutlaması için hazırladığı "çocuklar için kodlama dilleri" doodle'ında, dünya devinden beklenmeyecek bir hata var

Bugün bir çok "büyük" internet sitesi, "çocuklarlar için kodlama dilleri" başlığıyla haberler hazırlıyor. "Çocuklarlar" kelimesi, Anadolu Gazetesi'nden kaynaklanan bir yazım hatası değil, onu da belirtelim.
Google, bugüne özel hazırladığı doodle için, bir yazım hatasıyla "çocuklarlar için kodlama dilleri" metnini kullanınca, arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak isteyen "büyük" haber siteleri de, "mecburen" ÇOCUKLARLAR yazmak zorunda kaldılar...

Çocuklarlar mı, çocuklar mı?
Zira, teknoloji devi Google, 4 Aralık tarihinin, çocukların kod yazmasının 50. yılı kutlamalarına denk geldiğini belirterek, özel bir doodle hazırladı.
Oldukça eğlenceli bir şekilde kod yazmanın, kodlamanın temel öğelerini öğreten mini oyunda, havuç peşinde zıplayan bir tavşanı yönlendiriyorsunuz.
Tavşanı yönetmek için, ileri, sağa, sola ve döngü komutlarını içeren mini kodları kullanıyorsunuz.
Oyunun amacı ise, en az kodu kullanarak, tavşanın ekrandaki tüm havuçları yiyebilmesini sağlamak.
"Çocuklar için kodlama dilleri" doodle'ında, 6 bölüm yer alıyor. Tüm bölümleri başarıyla geçip, tavşanı havuçlarla kavuşturan kullanıcılar, en son animasyonun ardından dilerlerse doodle ile ilgili arama sonuçları sayfasına yönlendiriliyorlar.
Sayfanın başlığı ise, Google çalışanlarının dikkatsizliği sonucunda "çocuklarlar için kodlama dilleri" olarak belirlenmiş durumda.

Çocuklarlar için kodlama dilleri

Çocuklarlar için kodlama dilleri - tüm haber sitelerinde!
Tabii ki bu da, SEO - arama motoru optimizasyonu konusunda giderek kontrolden çıkan haber sitelerinin "çocuklarlar" içeren bolca başlıkLARLAR atmalarına sebebiyet veriyor.
Yani bugün ziyaret ettiğiniz, edeceğiniz "ciddi" haber sitelerinde sıkça bu ilginç kelimeye rast gelirseniz, bunun sebebinin "tık" kazanma yarışında bir adım öne geçme çabası olduğunu şimdiden belirtelim.
Eğer olur da Google, 4 Aralık 2017 için hazırladığı "Çocukların kod yazmasının 50. yılı" kutlaması doodle'ının başlığını "çocuklarlar için kodlamala dilleri" anahtar kelimelerinden, "çocuklar için kodlama dilleri" gibi daha düzgün bir anahtar kelimeye çevirirse, tık peşindeki sitelerin de aynı düzeltmelere gideceğini varsayabiliriz.

Biz yine de, Google'ın bu ufak hatasına pek de takılmadan, hazırladıkları eğlenceli oyunla vakit geçirip, kodlamanın temelini kavrayacak oyuna zaman ayırmanızı öneririz.
 
Kaynak : Anadolugazetesi.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat