alexa
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Çekirdek çitleyen eşek heykeli de işe yaramadı

Videoyu Aç Çekirdek çitleyen eşek heykeli de işe yaramadı
A
a

Eskişehir'de çekirdek kabuklarını yere atan vatandaşlara mesaj amaçlı yapılan 'Çekirdek çitleyen eşek' heykelinin önü çekirdek kabukları ile doldu

Eskişehir'in en yoğun noktalarından olan Porsuk kenarında, çekirdek kabuklarını yere atan vatandaşlara mesaj amaçlı olarak konulan 'Çekirdek çitleyen eşek' heykelinin önü ve kıyı şeridi, çekirdek kabukları ile doldu.

Kısa bir süre önce bölgeye yerleştirilen ve gündemi uzun süre meşgul eden 'Çekirdek çitleyen eşek' heykeli, geçen süreçte vatandaşların çekirdek kabuklarını yere atmasını engelleyemedi. Özellikle haftas onları yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Porsuk'taki çöp birikintileri, sağduyulu vatandaşların tepkisini çekti.

"Kültür eksikliğimiz var"

Bölgede yaşanan kirliliğinin Eskişehir'e yakışmadığını ve mesaj içerikli eşek heykeline rağmen bu davranışların kendisini şaşırttığını belirten Sevgi Sümbül, "Çok çirkin ve yanlış. Biraz önce de birini kıyıda gördüm, 'Bunları süpürmeyi düşünüyorsunuz değil mi?' dedim. Çünkü bir insan nasıl görmek istiyorsa öyle bırakmalı. Adam olmaları için biraz daha zamana ihtiyaçları var demek ki. Eskişehir'e hiç yakışmıyor. Hele o anlamda bir heykelin karşısında bunun yapılması gerçekten çok abesle iştigal. Eşeğe bile yazık oluyor. Hiç değilse onun gözleri güzel. Aslında bu heykeller bilinçlendirme amaçlı yapılıyor ama halkın görüp göremediği de önemli. Bizim bu konuda kültür eksikliğimiz var. Maalesef biz onları sadece bir demir yığını olarak gördüğümüz için gerçek anlamını çözemiyoruz. Ama ben gençliğimizden ümitliyim. Ümidimi yitimedim" şeklinde konuştu.

"Eşek heykeli yalnızca resim çektirme aracı oldu"

Porsuk'un Eskişehir'in sembol bölgelerinden biri olduğunu ve bu tür davranışların kendilerini üzdüğünü vurgulayan Vildan Çakır ise şunları kaydetti: 

"Herkes fotoğraf çektiriyor. Heykel bir işe yaramıyor beyinde olması lazım. Çekirdek konusunda yine aynı, yine aynı. Bunu heykelle resimle ya da başka şeylerle çözemezler. Bilinçli olmaları lazım aslında. Biri lise mezunu biri üniversite mezunu, hep bilinçli öğrencilerimiz. Ama yapmıyorlar. Ben olsam poşet alır, poşete koyarım. Eşek heykeli yalnızca resim çektirme aracı oldu."
 
1000
icon
ömer 10 Mayıs 2018 10:52

Genç neslin böyle yapmasına inanamıyorum.Hadi eskiden çevre temizliği falan bu kadar üstünde durulmuyordu.İnsanlar eğitimsizdi, ilkokul mezunu vatandaş bulmak bile zordu.İnsanların geçim sıkıntısı çoktu,yokluk vardı.Çevre temizliği bilinci daha gelişmemişti falan filan anladık ama şimdi ne bu 18-20 yaşındaki üniversite öğrencisi gençler oturmuş çocuk gibi çevreyi kirletiyor.Gitsinler bakalım bunu eyfel kulesinin dibinde yapsınlar yapabiliyorlar mı?Buraya bir eser yapılmış bir estetik kazandırılmış, buraları korumak yerine buraları kirletiyorlar. En iyisi yasaklayacaksın .Buralarda kabuklu çerez yemegi ve çevreyi kirletebilecek herşeyi yasaklayacaksın.Buraya boğazını doldurmaya değil.Buraları oturup temaşa etmeye,dinlenmeye,kitap okumaya,ders çalışmaya,gezmeye vb için gelsinler.

0 1 Cevap Yaz
Nazif 9 Mayıs 2018 14:39

Anlayana sivrisinek saz.Anlamiyana davul zurna az..

1 2 Cevap Yaz
Marmara kazim 9 Mayıs 2018 14:23

Eskisehirde cop atacak yermi var cop tenekesi bile yok anlatmaya gerek yok yazin kokuyor zaten

4 2 Cevap Yaz
OKAN YAVUZ 9 Mayıs 2018 13:33

EŞEĞE ALTIN SEMER VURSAN EŞEK YİNE EŞEKTİR.

2 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat