alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Büyükerşen'den grev açıklaması: Eskişehirlilere birkaç gün...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Büyükerşen'den grev açıklaması: Eskişehirlilere birkaç gün...
A
a

ESTRAM’da alınan grev kararıyla ilgili konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Bırakınız, grev yapsınlar. Birkaç gün sıkıntı çeker, Eskişehirlilere çektirmiş oluruz ama bunların nasıl bir sendika olduğunu kamuoyunun bilmesini sağlarız” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı meclis toplantılarının ilki gerçekleşti. Toplantıda 19 madde ve gündeme ilave 12 madde görüşüldü. Gündem maddeleri toplu olarak ilgili komisyonlara havale edildi.
Gündemin 24. Maddesinde yer alan; Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 30. Yılında kardeş ülke Türkiye'nin gözde şehirlerinden Eskişehir'de Kazakistan ve ya Atayurdu temsilen uygun görülen cadde, sokak veya park gibi noktalara isim verilmesi hususunda işlemlerin başlatılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yetki verildi. Büyükerşen Kazakistan Büyükelçiliği tarafından önerilen isimlerin edebiyatçı ve şairlerden oluştuğunu ifade ederek, Nur Sultan Nazarbayev isminin aklından geçen isim olduğunu söyledi. AK Parti grurubu tarafından Nazarbayev'in Rus uçağı düşürüldükten sonra Türkiye-Rus gerililiminde ara bularak büyük katkı sunduğu ve isim konusunda aynı fikirde oldukları söylendi.

KOMPLO OLABİLİR
Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan gündem dışı söz alarak, Kalabak Suyu damacanasının içerisinden çıkan hortum ve Estram'da işçilerin aldığı grev kararı ile ilgili soru yöneltti. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen bunun bir komplo olacağı üzerinde durulduğunu ve gerekle soruşturmanın başlatıldığını belirterek, "Söylediğiniz vaka gerçektir. Böyle bir olay var ve bu olabilir fakat ESKİ Genel Müdürümüz Oğuzhan Özen hemen müdahale etmiştir. Şimdi burada damacana dört safhada bir zincir şeklinde gidiyor. Dört kişinin görmediği konusu ciddi bir soruşturmanın açılmasına neden olmuştur. Bunun bir komplo olması üzerinde duruluyor. Soruşturma açıldı, teftiş kurulu ilgileniyor. Bir veya birden fazla kusurlu görülen kişiler hiç acımadan işten atılacaklardır" dedi.

HÜKÜMETE YAPTIKLARINI BELEDİYEMİZE DE YAPMAK İSTEDİLER
Demiryol-İş Sendikası’nın grev kararıyla ilgili konuşan Büyükerşen, “2 buçuk senedir tramvay zarardadır. Ama kabul ettik. Şimdiye kadar fazla problem çıkarmayan demiryolcu sendikacılar, profesyoneller onlar, hükümetten paraları alıp toplu pazarlıklarda falan istediklerini koparabildikleri için aynı şeyi belediyemizde yapmak istemektedirler. Bir başka belediye yoktur demiryolcuların işçilerine sahip olduğu. Dolayısıyla verilebilecek gücümüz neyse onu yaptık. Ama zararımız çok büyük. Bu isteklerini karşılayabilmek için yapmamız gereken ne biliyor musunuz? Geçirdiğimiz dönem içerisindeki zararımızı da dikkate alarak tramvay ücretlerine zam yapmak. Onun için arkadaşlarımız hakikatten çata çat pata pat mücadele ettiler sendikayla ama dinlemiyorlar” ifadelerini kullandı.

GREV İLAN ETMELERİNİ HAZMEDEMİYORUM
Tecrübelerine dayanarak durumu değerlendirdiğini belirten Büyükerşen, “Seçim lafları atıldı mı ortaya, hepsi başlarlar tam işte istediğimizi koparabileceğimiz dönemdeyiz diye tavır alırlar işçilere karşı. İşçi de hakkıdır belki o hakkı olanı da biz zaten vermeye çalışıyoruz bütçemiz imkanı nispetinde. Çünkü toplu pazarlık demek karşılıklı geçip benim durumum bu senin durumun bu ancak şu kadar verebilirim onu veremezsem öbür taraftan başka bir şey verebilirim. Yalnız arkadaşlarım dediler ki bunlar grev kararı almışlar. Aslında verdiğim cevabı aynen söylüyorum burada; bırakınız, grev yapsınlar. Birkaç gün sıkıntı çeker Eskişehirlilere çektirmiş oluruz ama bunların nasıl bir sendika olduğu, bunların nasıl ekonominin içinde ulunduğu durumu, vatandaşın durumunu düşünmeden sendikacılık yaptıklarını da örnek olarak kamuoyunun bilmesini sağlarız. Direniriz direnebileceğimiz yere kadar. Belki biraz pazarlık küçük de olsa bulunabilir ama grev ilan etmelerini doğrusunu isterseniz hazmedemiyorum. Bugüne kadar kaç yıldır istedikleri, veriliyordu alınıyordu. Ucu ucuna getiriyorduk. Terazinin iki tarafı olabildiğince dengeye geliyordu ama biz yine bir parça zarar etmekteydik sineye çekiyorduk onu. Durum budur” dedi.

SENDİKA AĞALIĞI YENİ BAŞTAN
“Eskişehirliler bir tanısınlar bunu” ifadelerini kullanan Büyükerşen, “Zaten nasıl kanunlar değişti ona da aklım ermiyor. Eskiden kamu yararına toplu taşımacılık kent içinde sendikalar grev yapamazlardı, yasaktı. Düşünün okullar başlamış, çocuklar okula gidecekler, öğretmenler ve okuldaki çalışanlar memurlar vaktinde gidecekler vaktinde gelecekler. Öyle bir grev yapacaklar ki allak bullak olacak şehirde her şey. Sendika da genel kurulunda diyecek ki bakın grev yaptım direndim de size şunu sağladım bunu sağladım yine bizi seçin. Yani üzülerek ifade ediyorum, kullanmak da istemiyorum ama sendika ağalığını bir ara unutmuştu bu toplum. Şimdi yeni baştan emareleri var. Hep birlikte olabilirsek belediye olarak belediye meclisi üyesi olarak bunlara karşı, ben galip geleceğimize eminim. Kamu yararına trenler greve gidemezdi. Çünkü şehirleri felç edeceksiniz. Bunu göze alan sendikacılarla karşı karşıya olduğumuzu bilmenizi isterim. Bu sendika böyle bir sendika. Sendikacı da olsa vatandaşın lehine hareket eder. Kendi aileleri de bu durumda” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak : Anadolu Gazetesi
Ariman web reklam 2
1000
icon
Ahmet ak 10 Eylül 2021 20:00

Grevde ısrar edenin yerine yeni personel alınsın

0 1 Cevap Yaz
Veli 10 Eylül 2021 16:28

Grev olmayacak ama Ulaşıma büyük zam olacak

3 4 Cevap Yaz
Ufuk 10 Eylül 2021 16:10

Anlaşılmıştırki ESKARTa Böyük zam yolda

2 7 Cevap Yaz
Aytekin 10 Eylül 2021 15:26

Bu iş grev falan değil ulaşıma yapılacak yüksek zam oranı için düşünülmüş bir yol

3 7 Cevap Yaz
Peker 10 Eylül 2021 15:19

ne şiş yansın ne kebap . tramvay bilet ücretleri artacağı için böyle bir yol izleniyor.

3 7 Cevap Yaz
Kani 10 Eylül 2021 14:53

Öyle ise yakık.Yanlış yapıyorlar.Halkla oyun olmaz.İyi düşünsünler.

0 8 Cevap Yaz
Halki mağdur edene acıma ey belediye 10 Eylül 2021 14:29

Koskoca Eskişehirin ulaşım hizmeti, bir sendikanın oyuncağı haline getirilemez ! Birileri 300, 500 lira fazla maaş alamadı diye neden koskoca Eskişehir halkı mağdur edilsin ??? Estram belediye şirketi değil mi ? Versinler maaşını beğenmeyene tazminatını şutlasınlar.. Açsınlar işkura toplu vatman ve şoför ilanını, memlekette tramvay ve otobüs süremeyecek insan kıtlığı mı var ? Sendikaya böylece resti çeksinler. Bu ne ya ? Millet işsizlikten kırılıyor, bunlarda bulmuş bunuyor. Halkı mağdur edene acımayacan kardeşim.. Sendika ağalarina belediye boyun eğerse yuh olsun o belediyeye...

4 5 Cevap Yaz
Bahattin 10 Eylül 2021 14:04

Nedense bu sendikalar hep chpli belediyelere gücü yetiyor

3 7 Cevap Yaz
Bence 10 Eylül 2021 14:03

Duydunuz mu ? Tramvay zarar ediyormuş... Zarar eden sistemi niye Eskişehire kurdun demezler mi adama ?

4 12 Cevap Yaz
İhsan

zarar eden hatlar : çankaya / ogü ring hattı / Batıkent ve çamlıca hattı / bir de %100 hata payı olan opera otogar hattı

1 6
Engelle zararı 10 Eylül 2021 14:02

Tramvay zarar ediyorsa, belediyenin bunun için zam yapmak bahanesi olamaz, olmamalı. Günlük yüzlerce kişi tramvaya kaçak olarak biniyor, turnikeleri terse çevirerek, güvenliğin durakta olmadığı zamanı kollayarak, biletsiz kaçak göçek yolculuk yapıyor. Bunları kim denetliyor ? Niye bu kaçakcıları denetlemek varken, bizde tramvaya zam yaparız artık demek işinize geliyor ? Günde ortalama 100 kişi kaçak biletsiz yolculuk yaptığı göze alınsa 3 liradan 300tl, aylık 9.000 ( dokuz bin tl ) zarar. Yıla vurursan 108.000 (yüz sekiz bin tl ) zarar ediyor. Bu tahmini hesaplanan zarar, daha fazlası elbet vardır. Ama bunu engellemek çok zor herhalde ki; Bizde zam yapacağız demek daha kolay geliyor başkanımıza

2 8 Cevap Yaz
polat

100 ün adımı olur . 1000 belki daha fazladır akşama kadar neredeyse her duraktan 50-100 arası biletsiz binen vardır.

0 4
Engelle zararı

Ben farklı bişey demedim benimkisi tahmini zarar hesabı

1 4
Vural 10 Eylül 2021 13:49

Ulaşıma yapılacak fahiş zam oranı için kılıf hazırlanmış

3 7 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat