alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Başkan Büyükerşen: Alnım ak, vicdanım pak!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Başkan Büyükerşen: Alnım ak, vicdanım pak!
A
a

Başkan Yılmaz Büyükerşen meclis toplantısında sert çıktı. Büyükerşen, “Buraya siyah çelenk bırakanları topladıkları çapulcuları ‘Hırsız mı oldun Hoca?’ diye burada bağırtanları çok gördüm. Allah’a şükür o günden bugüne alnım ak, vicdanım pak. Eskişehirliler de beni biliyorlar” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

ROVOKATÖRLER VAR

Belediye personeline yapılan zamların yüzde 50’nin üzerine çıkmadığını belirten AK Parti’li bir meclis üyesinin  sözleri tartışmalara neden oldu. Büyükerşen personel maaşlarıyla ilgili olarak görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “İşçiler arasında provokatörler var. Onlar için de gerekenler yapılacaktır” dedi.

VIZ GELİR TIRIS GİDER

Büyükerşen: “Kışkırtmalar falan filan benim altına imza atabileceğim bir şey değil.Bir tarafta binlerce işsiz kapımıza gelip iş isterken bir taraftan belediyede işçi olmuşlar, her türlü imkana sahip olanların şu yaptığı ortada.  Vız gelir tırıs gider. İstediklerini yapabilirler”

SİYAH ÇELENK BIRAKANLARI GÖRDÜM

Büyükerşen: “Başkanlığım süresi içinde siyah naylon torba içerisinde çok büyük bir milletvekili hatta ismi büyük, hatta büyükelçimizin falan başını çektiği bir topluluk gelip Büyükerşen için hırsızlık iddiaları diye, içinde ne olduğu belli olmayan torbaları buraya gösterip, siyah çelenk bırakanları gördüm. Allah’a şükür o günden bugüne alnım ak, vicdanım pak.”

29 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda 4 ve 22’nci madde dışındaki tüm maddeler ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantıda gündem dışı söz alan AK Partili bir Meclis Üyesi, hızlı tren seferlerinin sabah saat 6.00 civarında olacağı için vatandaş tarafından tramvay seferlerinin 5.30’a çekilmesi talebi olduğunu söyledi. Kurtuluş Pazaryeri’nin yıkım çalışmalarının sürdüğü ancak projeyle ilgili net bir bilgi verilmediği belirtilirken, “Bu konuda proje net midir, ne zaman başlayacak?” diye soruldu. Toplantıda belediye personeline yapılan zamlarla ilgili bilgi istendi.

PROVOKASYON VAR

Personel maaşları ile ilgili müzakerelerin sürdüğünü kaydeden Başkan Büyükerşen, “Bu konuda müzakereler hala devam ediyor. Gördüğüm kadarıyla Türkiye’de mevcut şehirler, Ankara dahil, verilenlerin en üstünde bizim arkadaşlar belediye tarafındaki sözcüler zam öneriyorlar. Benim gördüğüm kadarıyla altından kalkılabilecek zam miktarı değil. İşçiler arasında provokatörler var. Onlar için de gerekenler yapılacaktır. Kışkırtanlar var. Benim davul zurnayla karşılanmam büyük zam keşke olabilse de versek ama onu istemek talebiyle biraz hoşça göstermek için yaptıkları bir şovdan ibaret. ESPARK A.Ş teklifi en düşük taşeron işçi maaşı 8 bin 200 lira tespit etmiş arkadaşlarımız. Tepebaşı 7 bin 674 lira, Odunpazarı 6 bin 942 lira. Ankara Büyükşehir Belediyesi 6 bin 395 lira. Mersin Büyükşehir Belediyesi 7 bin 268 lira. Bizim işçilerimizin talebi ise 14 bin 395 lira. Görüyorsunuz. Maalesef provokasyon var. Olabilir, seçime doğru giden Türkiye için bunlar normal. Onların kimler olduğu da sabit. Özellikle yapıyorlar. Hiçbir zaman ödeyemeyeceğimizin dışında bir bedel verebilmemiz mümkün değil. Bu açık. Ne olur? Greve giderler, giderler. O grev süresince de kaç bin kişi işçi onları beslerler. Kamuoyu da bunların ne olduğunu ne yapmak istediğini anlar” ifadelerini kullandı.

ALNIM AK VİCDANIM PAK

Büyükşehir Belediyesi’nin diğer belediyeler arasında en yüksek teklifi verdiğini vurgulayan Büyükerşen, “Kışkırtmalar falan filan benim altına imza atabileceğim bir şey değil. Buna da kimse tenezzül etmesin. Kamuoyu da görsün. 14 bin 395 lira en düşük taşeron işçi maaşı isteyen sendikacıyı kamuoyu da görsün. Bir tarafta binlerce işsiz kapımıza gelip iş isterken bir taraftan belediyede işçi olmuşlar, her türlü imkana sahip olanların şu yaptığı ortada.  Vız gelir trıs gider. İstediklerini yapabilirler. Kışkırtmalar provokasyonlar nedeniyle tramvayların önüne yatıp da tramvayları hareket ettirmeyerek açılış töreni yaptırılmasına müsaade etmeyenler, işportacıları getirip burada protesto ettirenler belediyenin önünde, ben burada yine başkanlığım süresi içerisinde siyah naylon torba içerisinde çok büyük bir milletvekili hatta ismi büyük, hatta büyükelçimizin falan başını çektiği bir topluluk gelip siyah torba içerisinde Büyükerşen için hırsızlık iddiaları diye, içinde ne olduğu belli olmayan torbaları buraya gösterip, buraya siyah çelenk bırakanları topladıkları çapulcuları ‘Hırsız mı oldun Hoca?’ diye burada bağırtanları çok gördüm. Allah’a şükür o günden bugüne alnım ak, vicdanım pak. Eskişehirliler de beni biliyorlar” şeklinde konuştu.

GELİN, BEN KALKAYIM SİZ VERİN

Çok sayıda provokasyon gördüğünü söyleyen Büyükerşen, “Geçenlerde de tuttular bir grubu buraya getirip protesto yaptırdılar. Hiç umursamadık. Bu gibi şeylere ister AKP olsun ister bizim arkadaşlarımız olsun ister illa bu zammı istiyoruz diyenler olsun istediklerini yapmakta serbestler.  Vatandaş bunların kimler olduğunu görmeli. Olsa verelim. Türkiye’de en yüksek bedeli isteyen bir işçi grubuyla karşı karşıyayız.  Ben böyle bir şeyi imzalamam dedim. Buraya kadar da anlaşmışlar bizim arkadaşlar da yani. Bunu hepiniz bilin. Dışarıda işsizlikten açlıktan nefesi kokan vatandaşlarımız bin bir sıkıntıyla durmadan zamlarla mücadele ederken bir yandan bunun istenmesi... Vicdanınız el veriyorsa verin. Gelin ben kalkayım, gelin oturun verin” dedi. Toplu sözleşmelerle ilgili Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Deniz Kaplan açıklamalarda bulundu.

SENDİKACILIK DEĞİL HADDİNİ BİLMEZLİK!

Ardından konuşan Başkan Büyükerşen, “Ekonomimizin durumu belli. Türkiye’nin durumu belli. Dünya da belli. Görüyoruz sıkıntı içerisindeyiz. Memurlara, işçilere sözleşmeli memurlara veya işçilere sendikalı işçilere hükümet her sene olduğu gibi bir taban ücret belirliyor. Onun üstüne sendikalar toplu pazarlığa geliyor. Buna rağmen son 7-8 aydır bize gönderilen maliye bakanlığından ve iller bankasından personel için kullanabileceğimiz bir projeye finansman güçlükleri bir tarafa ki yardım da aldık. Rica ettim bizim AKP’li eski Bakanımız Kültür ve Milli Eğitim Bakanımız Nabi beyden. Onun desteğiyle Han Belediyesi’nin yolunu yapabilecek asfalt malzemesi için eksik olmasın sağladı bunu. Aldık ama onun dışında memur ve işçilere verebileceğimiz maaş için bize gönderilen paralar aylardan beri 10 milyondan tutun 7 milyon, 6 milyon, 4 milyon eksik geliyor. Biliyor musunuz sırf ay başında o işçilere, o memurlara eksik maaş vermeyelim veya taksit taksit ödemeyelim diye Eskişehir’deki ticari bankalara giderek yatırım gerekçesiyle kredi alıyorum. Tamamlıyorum ve ödüyorum. Sırf akşam evine giden işçi çocuğuna, karısına karşı eksik verdiler maaşı ne yapayım demesin diye. Ondan sonra da aldığımız kredinin de ödenmesi lazım. Zaten mevcut gelirlerimiz sosyal ödemeler nedeniyle bütçemizi vaktinden önce tüketmiş diye ek bütçe getireceğiz yine karşınıza. Böyle bir durumdayız. Bunu ben haddini bilmezlik diye, sendikacılık değildir bu. Bunu da sizin takdirinize bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

AĞZIMI AÇTIRMAYIN!

“Ne yaparlarsa yapsınlar, istedikleri gibi tehdit etsinler, ben çok tehdit edildim” diyen Büyükerşen, “Çok laflar söylediler, iftira ettiler. Çok üzülerek söyleyeyim bir İl Başkanımız Kalabak Su bidonuna kanalizasyon suyu doldurup kendi parti arabasını giydirerek plakasını da siyah naylonlarla kapatarak parklarda gezdi. Aleyhte propaganda yaptı. Piyasayı Kalabak Suyu’nun yerine almak isteyen firmaların lehine yapılacak şeyler değil bu arkadaşlar. Bunları kamuoyunda da mesele yapmadım. Hiç itiraz etmeyin, fotoğrafları var. Her şeyi var. Bulunduğu şehrin başkanı olan bir adamın bunu gezdirip de başka su üreten firmalara pazarını kaptırmak… Ağzımı da açtırmayın, konuyu da açtırmayın. Kimin ne yapmak istediğini biliyorum, açık her şey. 10 defa bu şehirde parti meclisinde bizim azınlıkta olduğumuz dönemde yapılan projeler aleyhine yapılan yanlışları kitap halinde yayınlayayım dedim, 10 defa vazgeçtim. ‘Yapma Yılmaz’ dedim” şeklinde konuştu. Ardından AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Birsen “Allah aşkına bir yap şunu be. İşkembeden atmakla olmuyor bu işler” diye çıkıştı. Başkan Büyükerşen ise, “Mustafa gezemezsin bu şehirde. Senin dükkanda işkembe yapılıyor olabilir. Ben işkembeden atmıyorum, işkembe de yemem” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrası 13 Eylül Salı günü saat 17.00’de ESKİ Olağanüstü Toplantı, 17.30’da ise Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı yapılmasına karar verildi.

 

 

Kaynak : Hilal Köver
1000
icon
Esk26 10 Eylül 2022 09:01

Çöplük içinde şehrimiz nasıl bir vicdan bu merak ediyorum... Diğer şehirlere bak sonra bizim şehrimize bakın çok geride kaldık çok... Sokaklar caddeler çukurlarla dolu yağmur yağdığı zaman vasat halde heryer ama sizin umrunuzda değil...

1 1 Cevap Yaz
Hüseyin 10 Eylül 2022 07:08

Varsa Bir suç yada yanlış soyle başkan yoksa ortak olursunuz. Ne demek bu şehirde gezemezsin

1 1 Cevap Yaz
Es 26 9 Eylül 2022 16:12

Eskişehir 100 yıl geriden geliyor etraf virane lik nasıl Bi vicdan ki bu.

3 7 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat